banner851

banner955

KALABALIK İFTARLARIN OLMAZSA OLMAZI…

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde ramazanda ve özel günlerde köylü kadınlarca toprak fırınlarda pişirilen "mancarlı ekmek", asırlardır sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Bölgede "kara mancar" olarak bilinen kara lahananın yapraklarının kullanıldığı iç malzemesiyle hazırlanan ekmek ve pideler, iftarda tüketiliyor

Düzce 28.04.2022, 17:30 28.04.2022, 16:26
2000
KALABALIK İFTARLARIN OLMAZSA OLMAZI…

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde köylü kadınlar tarafından her ramazanda ve özel günlerde yapılan "mancarlı ekmek" sofralara lezzet katıyor.

İlçeye bağlı Altunçay Köyü’nde yaşayan kadınlar, mancarlı ekmek ve pide yapmak için her ramazanda ve özel günlerde bir araya geliyor.

Nesilden nesile aktarılıyor

Bölgede yetiştirdikleri "kara mancar" olarak bilinen kara lahana yapraklarını pişime hazır hale getiren kadınlar, daha sonra hazırladıkları iç malzemeyi kendi mayalarıyla yaptıkları hamurla buluşturuyor.

Mancarlı ekmek ve pideleri toprak fırında yaklaşık 20 dakika pişirerek sofralara ulaştıran kadınlar, bu ekmeğin yapımını yeni nesillere de öğretiyor.

Sabah erkenden kalkıp hamuru yoğuruluyor

Ekmeğin yapılış aşamasıyla ilgili bilgi veren kadınlardan Tuğba Andiç, sabah erken kalkıp hamur yoğurduklarını söyledi. Daha sonra bahçede iç dolguları hazırladıklarını anlatan Andiç, "Fırınımızı yakıyoruz ve pişiriyoruz. Ekmeklerimizi ramazanda ve bayram gibi özel zamanlarda yapmaya çalışıyoruz. İftarda ailelerimiz, çocuklarımız ve komşularımızı davet ediyoruz." dedi.

Andiç, mancarlı ekmek yapımının ata geleneği olduğunu dile getirerek, "Atalarımızdan gelen bir gelenek. Büyüklerimizden öğreniyoruz, küçüklerimize aktarıyoruz. Nesilden nesle ilerliyor. Umuyorum ki bizden sonra gelenler bu geleneği bırakmayacak." diye konuştu.

Kalabalık ramazan sofralarının olmazsa olmazı

Ekmeği mancarla birlikte fırına verdiklerini belirten Andiç, bu sayede yapışmadığını ve güzel koku bıraktığını dile getirdi. Mancarları kendi bahçelerinde yetiştirdiklerini anlatan Andiç, "Pidelerin içine de kendi yetiştirdiğimiz ürünlerden koyuyoruz. Ramazanda iftarlarımızı genelde toplu yapıyoruz." ifadesini kullandı. Tuğba Andiç, iftarlarda mancarlı ekmek ve diğer yöresel lezzetleri tükettiklerini sözlerine ekledi.

AA

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız