banner851

banner955

KESKİN: İSKİ SORUNU ORTADAN KALKACAK

Uzun yıllardır Düzce’nin yaşadığı İSKİ sorunu çözüme kavuşuyor. AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, İSKİ sorununun çözülmesi ile ilgili gerekli adımların atıldığını ve kısa süre içerisinde Düzce’de İSKİ sorununun yaşanmayacağını söyledi.

Düzce 18.06.2020, 09:43 18.06.2020, 19:23
3160
banner1032

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, İSKİ sorunu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir ile yaptığı görüşmenin detaylarını Öncü Haber’e anlattı.

Çevre ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin Düzce’nin önüne büyük engel olarak görülen İSKİ sorununun çözülmesi ile ilgili gerekli talimatları verdiğini kaydeden Keskin, “İSKİ sorunu uzun yıllardan beri Düzce’nin gündeminde olan, Düzce nüfusunun yüzde 89’unu ilgilendiren, bir konu. İSKİ, uzun yıllar önce Düzce’yi su havzası içine almış ve burada da son dönemde de yapılan baraj çalışmaları ile Düzce gündeme gelmişti. Bu konuyla ilgili Düzce’nin sanayisinden hayvancılığına, yollarından ziraisine kadar her türlü engel olarak Düzce’nin karşısına çıkıyordu. Tabii ki bizim buradaki su havzalarını kanunlar çerçevesinde korumak bizim boynumuzun borcu. Ama biz istiyoruz ki Düzce bu kısıtlamalardan çok daha az zarar görsün, vatandaşımızın önü açılsın. Biz 2008 yılında İstanbul Belediye Meclisi’nin Düzce’nin tüm altyapılarını, kolektörleri, arıtma tesisleri yapılacak diye bir karar aldı. 2018 yılında da İSKİ bunu onayladı. Fakat burada, bizim hem Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nden, hem Tarım Müdürlüğü’müzden bunlarla ilgili sahada yaşadıkları olumsuzluklarla karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Tarım Bakanımızın özel maddeler diye nitelendirdiği, İSKİ’ye bir takım yaptırımların olacağı bir kararname gündeme geldi. Valiliğimiz ve Belediyemiz, bunlarla ilgili görüşmeler yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza çok teşekkür ediyorum bu konuda Düzce’nin önünü açtıkları için. Dolayısıyla biz de daha az etkilenme adına bu özel maddeler ile ilgili bürokratlarımızdan gelen şikâyetleri Düzce adına dile getirdik.” dedi.

“Çıkartılan özel maddeler ile Düzce koruma altına alındı”

“İSKİ sorunu ile ilgili çıkartılan özel maddelerle Düzce koruma altına alındı.” diyen Keskin, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Yaklaşık 10 günce Tarım Bakanımız başkanlığında AK Parti Düzce Milletvekillerimiz, benim ve bürokratların katıldığı bir toplantıda bu sorunlar gündeme geldi. Daha sonrasında bir hafta önce bürokratlar bir araya geldiler ve teker teker o maddeleri ele aldılar. Sonrasında da bu konu İSKİ tarafına gitti. Sonucunda bu kararname çıkacak. Ama bizim burada önemsediğimiz, tüm köylerimizin altyapısı ve artıma tesislerinin İSKİ tarafından yapılacağı bu özel maddeler ile tescillenmiş oldu. Bu Düzce için çok önemli. Her gittiğimiz köyde, her gittiğimiz yerde bu altyapı ve kanalizasyon sorunu gündeme geliyordu. Bunların İSKİ tarafından yapılacağını, bakanlık tarafından çıkartılan bu özel maddelerle artık sabitlenmiş olacak. Dolayısıyla bununla ilgili de biliyorsunuz bu barajın bitmesinin ardından, biz bu yükümlülüklerin altına gireceğiz ama İSKİ görevini yaptıktan sonra biz bu yükümlülüklerin altına gireceğiz. Yani İSKİ bundan sonra şunu diyemeyecek; ‘Ben bunları yapmıyorum, Düzce suyunu korusun, suyu ben temiz alayım.’ Yani önce İSKİ kendi üzerine düşen görevi yapacak, sonra da biz kendi üzerimize düşeni yapacağız. Dolayısıyla biz bununla ilgili tüm önlemlerimizi aldık, Bakanlığımız da bu konuda devreye girdi ve şu anda bu süreç devam ediyor. İSKİ ile görüşecekler, daha sonra da bu maddeler yerel basında yayımlanacak belediye tarafından. Yani biz bu konuyla ilgili tüm önlemlerimizi aldık. Uzun yıllardan beri keşmekeşlik haline gelen bu İSKİ meselesi, bu sayede çözülmüş olacak.”

“Yığılca yolu 2023 yılına kadar tamamlanacak”

Konuşmasında Yığılca yolu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Keskin, şu ifadelere yer verdi: “Bizim AK Parti olarak 2023 yılına kadar hedeflerimiz var. Özellikle Düzce, Yığılca ve Alaplı yolundan bahsetmek isterim. Geçen hafta teşkilat olarak Yığılca ilçemize bir ziyaret düzenledik. İskanlarımızla görüştük. Pandemi sürecinden sonra, karantinadan sonra Yığılca ilçemizi ziyaret ettik. Orada da bize yöneltilen soruların başında ‘Düzce – Yığılca yolu ne olacak?’ Ben bu konuyu Ulaştırma Bakanımıza daha önce gündeme getirmiştim. Bu yıl ki çalışmalarda ödenek iki katına çıktı. Hatta Yığılca’dan Karayolları 4. Bölge müdürünü aradım ve teyitleştik. Yığılca, Düzce ve Yığılca Alaplı arasını bir şirket almış, bunu bu sene 2 katı ödenekle yapmaya çalışacaklar. Diğer taraftan bir viyadük işi var. O viyadüğün ihalesi de bu sene içerisinde yapılacak. Yani 2023 yılına kadar Düzce, Yığılca ve Alaplı yolu bitmiş olacak Allah’ın izniyle. Bizim öncelikli hedeflerimiz arasında bu yollar var. Bunu da takip edeceğiz.”

banner844
Yorumlar (10)
reisçi 2 yıl önce
celiloğlunda bir sürü insanın fındık parası var.yazık bu insanlara.kaç kez dile getirdik..maşşAllah kayyumlarınız doymak bilmiyor..Reise bir ulaşabilsem..kanını emdiniz yeter.kardeşim el atın artık bu soruna
yorumlara bile cevap vere 2 yıl önce
sayın keskin bu haberdeki yorumlara çıksın canlı yayında birebir cevap versinde görelim, becebilecekmi çok merak ediyorum
Eski Düzceli 2 yıl önce
Yazık Düzce ye Kimlerin Eline kaldı. Bir işe yaramayan konuşmaktan öteye sadece parmak kaldıran bir sürü insan var. Hayaldi gerçek oldu.
Vatandas 2 yıl önce
Istanbul belediyesi şiddetlen neden aynı hassasiyeti gostermediniz
Duzceli 2 yıl önce
Baskanim efteni ihalesi olali iki yil oldu neden baslamiyor burasi bolu abantta on ceker boyle bir cevher neden yapilmiyor lutfen ilgilenelim yoksa secimde oy yok
avci 2 yıl önce
su iski ile kim sözleşmeleri kim imzaladı barajın akıbeti ne sayın keskin lütfen
Ahmet telli 2 yıl önce
İSKİ simdi mi aklınıza geldi siz düzceyi degil siyaseti düsünüyorsunuz
SENDEN NE KÖY NE KASABA O 2 yıl önce
İSKİ SENİN İŞİN DEĞİL SEN BİR ŞEY YAPMADIN YAPAMAZSIN, ÇUBUĞUN UCUNDAKİ KUKLA ÇUBUĞU TUTAN NE DERSE O OLUR, BIRAK BU İŞ YAPMA YALANLARINI, SENDE UMUT YOK BİDAHA GİRME
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
parçalı bulutlu