banner851

banner614

KONURALP GELECEĞE TAŞINIYOR

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak anılan Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulgulara ulaşıldı. Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kentteki kazılar, Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığı ve Düzce Belediyesinin desteğiyle yıl boyunca sürdürülüyor. Öte yandan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Önümüzdeki ay burada konserlere başlamayı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

banner619
Düzce 22.09.2021, 13:45 23.09.2021, 10:07
2722
KONURALP GELECEĞE TAŞINIYOR

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla dayanan antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların da yer aldığı bölgede, yeni yapı ve bulgular gün ışığına çıkıyor. Tiyatro bölümündeki kazılarda 2000 yıllık olduğu değerlendirilen medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve Antik Tiyatro'nun sahne bölümünde yeni bir tonoz bulundu.

"Türkiye'nin en hızlı devam eden kazı sahası"

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, bölgede tarihin gün yüzüne çıkmasının kendileri gibi arkeologları da heyecanlandırdığını söyledi.

Kazıların 12 aya çıkmasında büyük gayret gösterdiklerini, iş makinesi, ekipman ve işçi desteğiyle bölgede kazı ve kaldırma çalışması yapıldığını belirten Özlü, "Son 1,5 yıldır kazılara büyük önem verdik. 60 işçi ve 10 arkeolog ile çalışıyoruz. Türkiye'nin en hızlı devam eden kazı sahası Konuralp Antik Tiyatro alanıdır. Yaptığımız kazılarda yeni bulgular ve eserler çıkmaya başladı. Bu kazıları biz çok önemsiyoruz çünkü bölgenin tarihi var burada. Milattan önce 3. yüzyıldan itibaren başlayan bir tarih gün yüzüne çıkıyor." diye konuştu.

"Efes, Aspendos gibi bir tiyatro"

Çalışmaların hızla devam ettiğini ve önemli bulgulara rastlandığını anlatan Özlü, şöyle devam etti:

"Son zamanlarda kazılarımızda yeni bulgular da ortaya çıktı. Konuralp Antik Tiyatro alanının Düzce için şöyle bir önemi var. Düzce'nin yeni kurulan bir il olduğunu ve tarihinin çok olmadığını düşünen vatandaşlarımız oluyor. Düzce bakıldığında Cumhuriyet, Osmanlı ve Roma zamanlarına ait tarihe sahip. Batı Karadeniz'in tek antik kenti Düzce'de bulunuyor. Buradaki kazılarda bulgulara bakıldığında çıkan tarih, Efes, Aspendos gibi bir tiyatro olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu da bize bölgenin tarihini anlatıyor. Burayı tanıtmak istiyoruz ve önümüzdeki ay da konserlere başlamayı düşünüyoruz tiyatroda. Buranın insanlara anlatılması bizim için çok önemli. Arkeologlarımız da çok gayretli bir şekilde çalışıyorlar."

Olumsuz hava şartları hariç haftanın her günü kazının devam ettiğine vurgu yapan Özlü, "Mevsimsel şartlar bizim kazı yapmamıza engel oluyor. Kar yağdığı zaman kazı alanına giremiyoruz ve çamur oluyor burası. Kazıları tamamladıktan sonra bir restorasyon çalışmamız olacak. Bu sayede böyle güzel bir eseri önümüzdeki yıllara taşıyacağız." ifadelerini kullandı. (AA)

banner844
Yorumlar (5)
daha 1 ay önce
konser yapılmaması daha iyi olur çünkü tarihin değerini bilmeyen insanlar kesin tarihe zarar verir. ismini yazar kırar her türlü zararını verir
can 1 ay önce
SAYIN BASKAN IYI GÜZELDE DÜZCE AKCAKOCA NEDEN BU CAGDA ESKI KÜLÜSDÜR DÖKÜLEN MÜNÜBÜSLERLE YOLCULUK NEDEN AVRUPADA BÖYLE BERBART DÜZEN YOK ORDA ULASIM SÜPER OTURMUS BELEDIYE ELETIRIKLI YOLCU OTÖBÜSLERIYLE HIZMET VERIYO TERTEMIZ KILIMALI DURAKLARDA GICIR GICIR NEZAMAN GELECEGINI YAZIYO PANODA
Düzceli 1 ay önce
Tarihi eser olarak görülen bir yerde konser vermek de Düzceye yakışırdı. Orayı talan edip yapısını bozsunlar bakalım bi o eksik kalmıştı… Sıfır düşünce
Cash81 1 ay önce
Kendi tiyatronu izlersin
Biraz mantık…. 1 ay önce
Ne konseri yaa şu hastalıklı pandemi günlerinde hem o konserde sanatçılara verilen paraları fakir fukara ve daha önemli işlerde harcansa…