banner851

banner614

KURULDUĞU İLİ İHYA EDİYOR, GÖZLER BAŞKAN ÖZLÜ’DE

banner619

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde Konya’ya kazandırılmasına büyük destek verdiği Konya Bilim Merkezi, şehrin tanıtımına ve özelikle gençlerin bilime ilgi duymasına önemli katkı sağlıyor. Kuruldukları illeri cazibe noktası haline getiren bu merkezlerden birinin Düzce’ye de inşa edilmesi için Başkan Özlü’nün Ankara bağlantılarını ve özel sektör desteğini devreye sokması bekleniyor.

banner846
Düzce 15.12.2020, 16:48 16.12.2020, 16:24
4727
KURULDUĞU İLİ İHYA EDİYOR, GÖZLER BAŞKAN ÖZLÜ’DE
banner844

Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Konya Bilim Merkezi, şehrin bilimsel kültürüne destek sağlamanın yanında pandemi öncesi günlük bin ziyaretçi ile çok sayıda yerli ve yabancı turisti de kente çekiyor.

Sessiz ortamlarda, cam vitrinlerin ardında sergilenen, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine bilim merkezleri ziyaretçilere aktif şekilde gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri sergiler ve dinamik ortamlar sunuyor. Bu haliyle kurulduğu kentlere ayrıcalık katan bilim merkezlerinden birinin Düzce’de hayat bulmasının, turist hareketliliğini arttıracağına kesin gözüyle bakılıyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya gibi gözde büyükşehirlerin dışında ziyaretçi sayısı ve sosyal hayatın canlanması hedeflenen illere böyle bir yatırımın kazandırılması önem taşıyor.

Bu noktada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde kuruluşuna ön ayak olduğu Konya Bilim Merkezi gibi Düzce’ye de TÜBİTAK destekli bir merkez kurulması için Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün bakanlık desteğini arkasına alması umut ediliyor.

Sadece içerikleriyle değil, mimarileriyle, yeşil alanları ve kullanım amaçlarının çeşitliliğiyle de cazibe merkezi olma özelliği taşıyan bilim merkezleri, kamu yararı gözeten, kar elde etmek amacıyla kurulmayan, kamu ya da özel sektör kaynakları ile finanse edilebiliyor. Bu özelliği ile ilçelere kurulanlarla birlikte organize sanayi bölgesi sayısı 5’e yükselen Düzce’de ikili eğitimin sona ermesi için sanayici ve iş insanlarını okul yatırımı yapmaya teşvik eden Başkan Özlü’nün, aynı seferberliği şehre büyük artılar sağlayacak bilim merkezi için de başlatması bekleniyor.

Yorumlar (22)
Düzceli değil 7 ay önce
bilim kültür merkezi inşaatı bitti adliye yolunda kırmızı durağın arka tarafında gerçi yapanların bile adresi bulmakta zorlandığı kıyı köşe bir yerde ama olsun hizmete girer yakında Algün e yaptırdılar teleskoplu falan
VATANDAŞ 7 ay önce
yakında seçim var galiba. vaatler gelmeye başladı.
Duzceli 7 ay önce
Başarılı çalışma olur
Yorumcu 7 ay önce
Bakanken duzce ye kurdurmadida belediye baskaniykenmi kuracak
Yorumcu 7 ay önce
Akp de vizyon yok.issizler cay icsin diye millet bahcesi yapiyorlar.onceki hukumetler gwnclik merkezleriyle donattilar her yeri.Yaptiklari en iyi sey turkiyeden buyuk 5 mutahidi daha da zengin etmek halkin kanini emmek
Yorumcu 7 ay önce
Cok beklersiniz
Ali 7 ay önce
Düzce gençlik adına hiçbir adım atmıyor ki ne bilim merkezi ne genç yaşta ilimi bilimi ya, kurun işte her partinin gençlik kollarını yıkayın orada. Ne gerek var ilime bilime. Yazık oluyor buralarda gençliğimiz. VAllahi yazık oluyor. Yetersiz internet altyapısı nedeniyle bir sürü iş teklifini kaçırdım. Sonra ağlamayın buralardan neden bilim insanı çıkmıyor diye.
düzceli 7 ay önce
boş boş gezmek boş boş konuşmak varken.Kim gider bilime ilime.Ancak spor sokakta akşama kadar yürü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29°
açık