banner851

banner614

“ÖMRÜMDE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM”

banner619

Düzce'nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası kar kalınlığı yer yer 120 santimetreye ulaştı. Nisan ayında kar kalınlığının 120 santimetreyi geçtiğine ilk kez şahit olduğunu söyleyen bir vatandaş, "Ben 65 yaşındayım ömrümde böyle bir kar görmedim" dedi.

banner846
Düzce 12.04.2021, 13:33 13.04.2021, 16:46
5289
banner844

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Düzce ve çevresi için yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı uyarısı yapmasının ardından hafta sonu yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı etkili oldu.

Düzce’ye 33 kilometre uzaklıkta bulunan bin 450 rakımdaki Sinekli Yaylası’nda kar kalınlığı 120 santimetreyi geçti.

Her yıl ilkbahar aylarında Sinekli Yaylası’na giden hayvan yetiştiricisi Osman-Perihan Yılmaz çifti de kar kalınlığı karşısında adeta şok oldu.

Evlerinin önündeki kar birikintilerini temizleyen Osman Yılmaz (65), "Karları temizliyorum. Bugün 12 Nisan'dayız ve 120 santimetre kar var. Ben 65 yaşındayım ömrümde böyle bir kar görmedim. Bereket yağıyor" dedi.

"Bir gecede yarım metre kar yağdı"

Şehirde ki hayattan bunalarak 1 yıl önce Sinekli Yaylası’nda yaşamaya başlayan Düzce Safari Off-Road Kulübü Başkanı Mehmet Albayrak, 1 gecede yarım metre kar yağdığını vurgulayarak, "Burada rakım 1450. Dün Offroad araçları ile buradan geçtik. Zaten dün bile 60-70 santimetre kar vardı. Bu gecede yarım metre kar yağmış. Kar kalınlığından yürüyemiyorum. Dün geçtiğim yerler tamamen kapanmış. İzlerim komple kaybolmuş" diye konuştu.

"Böyle bir kar görmedim"

Hayvancılıkla uğraşan ve mart ayında hayvanlarını Sinekli Yaylası'na çıkarttıklarını anlatan Perihan Yılmaz ise "Ömrü hayatım boyunca nisan ayında böyle bir kar görmedim. Nisan ayının 12’sinde mevlam böyle bir kar yağışı nasip etti. Nisanda bile bu kadar kar yağdı daha ne olacaktı? Bereket yağıyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan Düzce’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı devam ederken, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre yüksek kesimlerde yağışın Çarşamba gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

(İHA)

Yorumlar (4)
sinan kambur 4 ay önce
resime bakılırsa çok mutlu görünüyorlar,,,
emin akın ABAĞBA 4 ay önce
günaydın hayırlı ramazanlar selamlar kar berekettir
hidayet 4 ay önce
Allah bereketini arttirsin masallah ben omrumde boyke yagis gormedim masallah masallah hep yagsin su lazim topaga devamli yagsin insallah
Umut bayraklı 4 ay önce
Ben ilk defa nisan ayinda bu kadar kar yagdini gördüm