banner851

banner955

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA KALDIK…

Hayatın olağan akışında devam etmesi için COVİD-19’a karşı aşılama hızla devam ederken Düzce’de en az bir kez aşılananların sayısı 208 bini geçti. Öte yandan halen 95 bin kişinin aşıya yanaşmadığı Düzce’de aşılama oranı Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı. Toplum bağışıklığı hedefi doğrultusunda yüzde 75’in üzerine çıkılması için ilk aşamada en az 20 bin kişinin daha aşılanması gerekiyor.

Düzce 13.08.2021, 15:10 13.08.2021, 15:22
2452
TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA KALDIK…
banner986

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşı seferberliğinde 7 ay geride kaldı. Bu süre zarfında aşı takvimi güncellenerek ülke genelinde en az bir kez aşı olanların sayısı 44 milyona yaklaştı. Böylelikle 22 il yüzde 75 aşılama oranına çıkarak mavi renge büründü.

Düzce’de ise Düzce Valisi Cevdet Atay’ın önceki hafta başlattığı köy köy, mahalle mahalle aşı seferberliğiyle aşı vatandaşın ayağına kadar gidiyor. Sabit noktalarda ve gezici aşı timlerinin çabasıyla hızla devam eden faaliyetler neticesinde Düzce’de en az bir kez aşılananların sayısı 208 bini geçti.

DÜZCE, TÜRKİYE ORTALAMASININ GERİSİNDE

159 bin kişi ise her iki doz aşısını birden oldu. 50 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına uygulanan hatırlatma dozu aşısını olanların sayısı da 31 bini geçti. Ancak halen 95 bini aşkın kişinin aşısını olmadığı Düzce yüzde 68.2 aşılama oranıyla Türkiye ortalamasının altında ve sarı kategoride yer alıyor. Vaka sayılarının yeniden arttığı bir dönemde salgına karşı aşılama oranının bir an önce yüzde 75’in üzerine çıkartılması gerekiyor. 1 Temmuz itibariyle tam normalleşmenin başlamasıyla aşılama oranının düşük kaldığı ilerde vaka sayılarının katlanarak artması aşılamanın önemini ortaya koyuyor. Düzce’de toplum bağışıklığı hedefi doğrultusunda ilk aşamada yüzde 75’in üzerine çıkılması için en az 20 bin kişinin daha aşılanması gerekiyor.

NORMALLEŞME İÇİN ŞART

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, vatandaşların sağlığını korumak ve yaşama normal akışında devam edebilmesi için aşıya yanaşmayanlar için yeni uygulamaların devreye alınacağını söylemişti. Toplu halde bulunulan ortamlara girmek isteyen vatandaşlara belirli aralıklarla PCR testi zorunluğu getirilebileceğini kaydetmişti. Bakan Koca, ayrıca yüz yüze eğitimin de tüm kademelerde zamanında başlayacağını açıklayarak aşılamanın artık bir tercih değil toplumsal ödev olduğunu belirtmişti. Veli, öğrenci ve öğretmenlerde aşı sırası gelmesine karşın olmayanlara da PCR testi zorunluğu getirilecek.

banner844
Yorumlar (6)
Halk 1 yıl önce
Duzcede göcmen ve arap sevici istemiyoruz..Net..
Engin 1 yıl önce
Ruhsatı bile olmayan yan etkisi belli olmayan bir aşıyı bukadar diretmenizin anlamı ne acaba? Yan etkiden ölenleri bi araştırın bakalım yırtdışında.bütün dğnyada corona olanların yüzde 60 ı aşılılar ama türkiyede ne hikmetse yüzde doksan aşısızlar hastaymış mış mış..azcık aklı olan sağlık bakanlığının logosu neden değişti diye bir araştırır..bakın bakalım yeni logo kimin sembolü
Pes 1 yıl önce
Aşıya direnilmesi ve bu direnişin basın yayın yoluyla yapılması pes doğrusu pes Allah sonunuzu hayır etsin
ben olmam 1 yıl önce
Doğal bir virüs olsaydı şimdiye kadar azalma sürecine girmişti. Yapay bir virüs olduğu için sürekli yeni varyantlar salınıyor. Amaçta bütün insanları aşı şirketlerine muhtaç edip kontrol altına almak. Aşı falan olmuyorum.
MLH 1 yıl önce
Olmadım olmayacağım da istediğiniz kısıtlamayı getirin. Nasıl grip aşısı zorunlu değilse buda zorunlu olamaz.
oktay yangın 1 yıl önce
hiç kimse aşı olmak zorunda değil...
bu baskıdan vazgeçilmeli...
30
parçalı az bulutlu