banner851

banner614

UZMANLARDAN ‘DÜŞÜŞ DEVAM ETMELİ’ UYARISI

Alınan tedbir ve kısıtlama kararlarıyla salgının kontrol altına alındığı Düzce’deki radikal düşüş sosyal hayatın hareketlenmesiyle yerini duraklamaya bıraktı. Vaka sayılarının son bir haftadır günlük 60’lı sayılarda seyretmeye devam ettiği kentte 21 Mayıs günü 62 kişiye daha yeni tip koronavirüs tanısı konuldu. Salgınla geçen kara günlerin geride kalması için uzmanlar bir kez daha uyardı.

banner619
Düzce 22.05.2021, 12:15 23.05.2021, 17:35
2725

Nisan ayı başında vaka sayısının katlanarak arttığı Düzce’de önce ‘kısmi kapanma’ ardından ‘tam kapanma’ tedbirleri devreye sokulmasıyla korkutucu artış yerini umutlandıran düşüşe bırakmıştı. Öte yandan tam kapanma tedbirlerinin sona ermesiyle sosyal hayatın yeniden hareketlenmesi sonucu Düzce’deki azalış trendi bitti, vaka sayıları yerinde saymaya başladı.

Kapanma tedbirlerinin uygulandığı 30 günlük dönemde Düzce’deki vaka azalış oranı yüzde 80,6 olurken pazartesi başlayan kontrollü normalleşme döneminde vaka sayıları günlük 60’lı sayılarda seyretmeye devam ediyor.

Salgınla mücadelede yeni dönemin ilk haftası geride kalırken 21 Mayıs Cuma günü Düzce’de yeni tip koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuran 62 vatandaşın daha COVİD-19 testi pozitif çıktı. Son tespit edilenlerle birlikte başından bu yana Düzce’de salgına yakalananların sayısı 39 bin 353’e ulaştı. Son üç günde sevindirici bir gelişme olarak kentte COVİD-19 kaynaklı vefat yaşanmazken, salgının hayattan kopardıklarının sayısı 172 olarak sabit kaldı.

İyileşen sayısındaki artışla birlikte yeni vaka sayısında düşüşün sağlanmasıyla nisan ayında 3 bine yaklaşan aktif vaka sayısındaki düşüş de devam etti. An itibariyle Düzce’de evlerinde veya hastanelerde tedavisine devam edilen korona vakalarının sayısı 568’e geriledi. Hastalığı ağır geçiren 25 kişi il genelindeki hastanelerin pandemi yoğun bakım servislerinde müşahede altında tutulurken, 11 ağır hasta ise entübe edildi. 

DÜŞÜŞÜN DEVAM ETMESİ GEREKİYOR

Yeni tip koronavirüslü günlerin geride kalması için vaka sayılarının minimuma indirilmesi gerekirken yetkililer uyardı. Duraklamanın başladığı Düzce’de uzmanlar devam etmesi için tedbirlere tam uyum çağrısı yapıyor. Kentin işlek noktaları başta olmak üzere oluşan insan yoğunluğuna karşı vatandaşlar işi olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarılırken, maske, mesafe ve temizlik kuralları başta olmak üzere salgına yönelik tedbirlere harfiyen uyulması gerekiyor.

banner844
Yorumlar (1)
Düzceli.. 4 ay önce
Eşinle arabada seyahat yasak, ama iki yüz kişi uçağa binmek serbest, sahilde yüzmek yasak, otel sahilinde serbest..Kırda ailenle gezmek yasak, kartalkayada her gün serbest.. Yeter artık, saçmalamaktan vaz geçin..