banner851

banner955

ELEKTRİKLİ OTOBÜS YEREL BASINA TANITILDI

Düzce Belediyesi iştirak şirketlerinden Ulaşım A.Ş., Türkiye’ye örnek ulaşım modeline geçmek amacıyla kolları sıvadı. Bu doğrultuda yerli ve milli üretim olan çevre dostu elektrikli otobüsün Düzce yollarında hizmet vermesi için test süreci başladı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, birçok ile örnek olan Düzce Toplu Ulaşım Sistemi’ne elektrikli otobüslerin de entegre edilmesi için çalışmalara başlanacağını kaydetti. Diğer yandan yeni sistem ve elektrikli otobüs bugün yerel basına tanıtıldı.

Sağlık & Çevre 24.08.2022, 15:00 24.08.2022, 18:22
4918
banner1032

Düzce Ulaşım A.Ş., tamamı yerli ve milli üretim olan elektrikli otobüsü Düzce yollarında test etmeye başladı. Çevre dostu ve ekonomik ulaşım imkanı sunan "Doğuştan yüzde 100 elektrikli" otobüs bugün belediye ve firma yetkilileri tarafından yerel basına tanıtıldı.

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın da katılım sağlayıp yerinde bilgiler aldığı yeni model hakkında bilgiler veren belediye yetkilileri, “Özgün Toplu Ulaşım Sistemi” olarak duyurulan yeni ulaşım modeline yüzde 100 elektrikli otobüsü entegre etmek istediklerini aktardı.

Elektrikli otobüs ile test sürüşüne çıkan basın mensuplarına, araç hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Başkan Özlü de yerinde inceledi

Öte yandan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de inceleyerek, ilgili firma yetkililerinden bilgi aldı.

Elektrikli otobüslere geçiş gündemde… Yüzde 10 avantaj sağlıyor

Avrupa’da 400 adet, Türkiye'de ise birkaç belediyede kullanılan 450 kilometre menzilli elektrikli otobüsler hakkında firma yetkililerinden bilgi alan ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Konsept aşamasındayız. Elektrikli araçların yakıt tüketimi diğer yakıtlara göre yüzde 10 avantaj sağlıyor. Belediyemizin bütün binalarının çatısını güneş panelleri ile donatmak için çalışmalara başladık. Güneş panellerinden gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürsek belediye ihtiyaçları ve toplu taşıma sisteminin tamamına kullanmak istiyoruz. Güneş panellerinden elektrik enerjisini elektrikli araçlara da kullanarak, toplu taşıma bedelleri çok cüzi bir fiyata düşürmek istiyoruz. Güneş panellerinin ve elektrikli araçlara geçiş ciddi bir yatırım gerektiriyor. Uluslararası kuruluşlardan hibe desteği almayı düşünüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

"Örnek olmaya devam etmek istiyoruz"

Otobüs ile yolculuk eden Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden ise, “Türkiye’ye örnek bir ulaşım modeli uyguluyoruz. Ulaşım Master Planı’mız ve şehir içi ağ optimizasyonumuz konusunda örnek iller arasındayız. Elektrikli otobüs ile bu modernizasyona yavaş yavaş geçerek ilkler arasına 

girmek istiyoruz. Arazi yapısıyla uygun olduğunu da gördük. Testten sonra hesaplamalarımızı yaparak ulaşım açısından örnek olmaya devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

“Ses ve çevre kirliliğinin de önüne geçmek istiyoruz”

Günden son olarak; “Hava kirliliğinin önüne geçen ve gürültüsüz çalışan, çevre dostu otobüsler sayesinde ses ve çevre kirliliğinin de önüne geçmek istiyoruz. Elektrikli otobüslerin konfor ve bakım maliyetlerinin de az olması, toplu taşımaya olan bakış açısını olumlu yönde etkileyecektir.” diyerek sözlerini noktaladı.

banner844
Yorumlar (12)
Neden düzce 1 ay önce
Ne otobüsü bi metro ağı tramvay ağı kursana sayın ak parti istanbulun ankaranın ortasındasın. Hadinyap bir atılım he istanbul caddesine yapılıp sökülen gibi bişi olmasın ama.
Asya kaya 1 ay önce
Madem otobüsleri alacaktınız küçücük araçlarla virüs döneminde neden insanları mağdur ettiniz? Ve hala da neden küçük araçlarla taşımacılıkta ısrar ediyorsunuz. Gerçi siz milletin sesini duymaz bildiğinizi yaparsınız da biz yine millet olarak söyleyelim.
Başkan 1 ay önce
Öncü medya belediyenin Konuralp bölgesindeki şantiyesinin önüne gidin bakın önceki milyonluk otobüslerin haline Eskide değiller. otobüs çöplüğü gibi serveti çürümeye bırakmışlar. Yazık bu aziz milletin parasına.Sadullah bey çöpe giden milyonların hesabını sorsun
HD 1 ay önce
artık raylı sistem mi düşünseniz
Sema 1 ay önce
Başkan çalışıyor o kadar!
MT 1 ay önce
başkanın mantar gibi dizel otobüsleri ülkenin en kirli havasına sahip şehire doldurdu yolunu buldu
önemsiz biri 1 ay önce
Umarım olur ve balık istifi gibi yolculuk etmekten kurtuluruz. şuan ki otobüslerle bi 20 sene geriye gittik zaten. büyük otobüs şart.
Burak 1 ay önce
Elektrikli araçların akü masrafı akaryakıtı geçer. Sonunda Düzcede otobüs çöplüğü oluşur.
sts 1 ay önce
UMARIM OLUR UMARIM YOKUŞLARDA BAYIRLARDA ENERJİSİ BİTMEZ BEN BÖYLE ELEKTRİKLİ BİR MOTOR ALMIŞTIM YOLLARDA REZİL OLMUŞTUM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
orta şiddetli yağmur