banner851

banner614

UZMANLAR UYARDI!

Kurban Bayramı et yeme açısından ölçünün kaçırıldığı günler. Uzmanlar, “eğer bayramı hastane de geçirmek istemiyorsanız, sağlığınız için et tüketimine dikkat edin” uyarısında bulunuyor. İşte bayramda et tüketiminde dikkat edilecek hususlar…

banner619
Sağlık & Çevre 24.10.2012, 14:08
207
UZMANLAR UYARDI!

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek için etin kesimi, pişirilmesi ve saklanması konularında bilinçli olmak büyük önem taşıyor. Kurban bayramının zehir olmaması için uzmanlar şimdiden uyarıyor.
Kurban bayramının gelmesiyle ile birlikte et tüketiminin artacağını belirten uzmanlar, vatandaşlara et tüketiminde aşırıya kaçamamaları tavsiyesinde bulunuyor.
Özel Hayri Sivrikaya Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Rukiye Gözde Demirel, öncü mikrofonlarına yaptığı açıklamada Kurban etlerinin en az 24 saat dinlendirilerek tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Demirel, özellikle şeker hastalarının bir öğünde yiyecekleri etin 60 gramı geçmemesi gerektiğini söyledi.
Demirel ayrıca sağlıklı bir kişinin bir öğünde yiyeceği et miktarının ortalama 100 gram olduğunu belirtirken, fazla et tüketen ve midesinde rahatsızlık hisseden vatandaşlara da doğal maden suyu tüketmesi tavsiyesinde bulundu.

Yorumlar (0)