banner851

banner614

DEPREM ÖNCESİ SIRADIŞI OLAY

Bolu’da merkez üssü Yeşilçele köyü olan ve 4.9 olarak ölçülen depremin iki saat öncesinde Abant Tabiat Parkı’nda sıra dışı bir olay yaşandı. Çok sayıda kurbağa sudan çıkarak yol üzerinde hareketsiz bir şekilde bekledi.

banner619
Yerel Haber 09.04.2018, 14:33 11.04.2018, 09:30
7880

Geçtiğimiz cumartesi gecesi 00:16’da yaşanan deprem öncesinde Abat Tabiat Parkı’nda yaşanan sıra dışı hareketlilik vatandaşın gözünden kaçmadı.

Deprem meydana gelmeden saat 22:30 sularında iri ve sarımtırak renkteki kurbağalar Abant Gölü’nden karayoluna çıkmaya başladı. Yolda hareketsiz ve sessiz bir şekilde duran çok sayıdaki kurbağa araç trafiğine aldırmadı. Hatta pek çok kurbağa hareketsiz olmaları nedeniyle araçlar tarafından ezilerek telef oldu. Kurbağaların ayrıca insanlardan da kaçmadığı gözlendi.

Yaşanan bu sıra dışı hareketliliğin ardından 00:16’da deprem meydana geldi. Depremin ardından yaklaşık 1 saat daha karayolunda hareket etmeden bekleyen kurbağalar tekrar göle döndü.

Bu açıklanamayan doğa olayı Abat’ta yaşayan bir vatandaş tarafından cep telefonu kameralarına yansıdı.

“Kurbağalar sismik hareketlere duyarlı”
Diğer yandan, dünyaca ünlü İngiliz haber kanalı BBC’nin 2010 yılında yaptığı bir habere göre 2019 yılında İtalya’daki sismik hareketi ilk fark edenin kurbağalar olduğu gözlendi. Biyolog Dr. Rachel Grant yaşanan ilginç olayı, “İtalya’daki depremden önce kurbağaların bölgeyi terke ettiğini gördüm. Bu alışageldiğimiz bir durum değildi. Çünkü burası onların üreme alanlarıydı. Depremden üç gün önce bu üreme alanında tek bir çift bile bulamadık. Araştırmalarımıza göre kurbağalar sismik hareketlere duyarlı. Bu arada ortaya çıkan gazları fark edebiliyorlar. Bunu da bir deprem alarmı gibi kullanıyorlar” şeklinde ifade etti.

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (6)
FİLOZOF 3 yıl önce
ALLAH KORUSUN BİR DEPREM OLURDA SİZDE YİNE ALLAH KORUSUN Kİ GÖÇÜK ALTINDA KALIRSANIZ İŞTE OZAMAN KURBAĞALAR SESLENDİ AMA BİZ DUYAMADIK DERSİNİZ. ELBETTEKİ HAYVANLAR ALEMİNİN BİZDEN FARKLI DUYULARI OLDUĞU MALUMUMUZDUR. ANCAK BİZ İNSAN OLARAK KENDİ AKLIMIZI KULLANMAZ VE UYARI SİSTEMLERİ GELİŞTİRMEZ İSEK İŞTE BÖYLE KURBAĞALARDAN MEDET UMARIZ. İŞ OLUR BİTER CANLAR GİDER KURBAĞALAR UYARMIŞTI ASLINDA AMA BİZ ANLAYAMAMIŞIZ DERİZ. ALLAH'IN VERDİĞİ MUHTEŞEM AKLI KULLANIN.
Filozofa cevap yazan ADAM 3 yıl önce
Adamin dibisin
FİLOZOFa CVP YAZAN ARKADŞ 3 yıl önce
Adamsın :)
Filazofa 3 yıl önce
Bunun internetini kesin ya, tamamen müsriflik
FİLAZOF 3 yıl önce
BİLİM DÜNYASI ŞAŞKIN İŞİMİZ KURBAĞALARA KALDI
FAZLA UĞRAŞMAYA GEREK YOK BOŞUNA MASRAFA GİRMEYEDE GEREK YOK O ZAMAN KURBAĞALARDAN OLUŞAN BİR DEPREM MERKEZİ KURMAK İÇİN ACELE ETMEK LAZIM
n 3 yıl önce
Teknoloji ne kadar ilerledi desek de Allah'ın yarattığı bir kurbağa kadar olamıyor, anlamak o kadar da zor değil..