banner851

banner614

HUKUKSUZ PROTOKOL!

Düzce'de yaşayan bir vatandaşın yaptığı şikayet, su aboneliği açtırmak isteyen kişilerden haksız kazanç elde edildiğini ortaya çıkardı. 8 Şubat 2017 tarihinde dönemin Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile Yapı Sanatları (Tesisatçılar) Odası Başkanı Bülent Keser, su aboneliklerinin işbirliği içerisinde yürütülmesi gerekçesi ile bir protokole imza attı. Yeni aboneliklerde vatandaştan 15 TL istenen ve 1 yılı aşkın süredir uygulanan bu protokolün sadece odaya haksız para kazandırma amacı taşıdığını düşünerek şikayet eden vatandaş, haklı çıktı. İçişleri Bakanlığı'ndan gelen yazıda, söz konusu protokolün yasal bir dayanağı olmadığı açıklandı.

banner619
Yerel Haber 06.04.2018, 20:29 08.04.2018, 15:49
5516

Düzce'de 1 yılı aşkın süredir 'protokol' adı altında haksız yere vatandaştan para alındığı duyarlı bir vatandaşın itirazı ve yaptığı şikayetle gözler önüne serildi.
 
15 TL'nin gerekçesi: 'Protokol'
Düzce merkeze bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde yeni yapılan bir apartmandan kızı için daire alan vatandaş, dairenin su aboneliğini açtırmak için Düzce Belediyesi'nin yolunu tuttu. Belediyeye su aboneliği için başvuran vatandaş, "Oradan bir kağıt almanız gerekiyor." denilerek Düzce Yapı Sanatları (Tesisatçılar) Esnaf Odası'na yönlendirildi. Odaya gittiğinde kendisinden 15 TL talep edilen vatandaş nedenini sorduğunda "Düzce Belediyesi ile Yapı Sanatları Odası" arasında protokol imzalandığı yanıtını aldı.
 
"15 TL ver, hizmet yok!"
İstenen ücreti ödeyen ancak bu durumu şikayet edeceğini söyleyerek odadan ayrılan vatandaş, yaptığı araştırmalar sonucunda, Yapı Sanatları Odası'nın aldığı para karşılığında hiçbir hizmette bulunmadığını bizzat satın aldığı dairenin yetkilileri ile görüşerek öğrendi.
 
Dönemin Başkanı Keleş'i şikayet etti
Şüphesinde haklı olduğunu böylelikle anlamış olan vatandaş, hemen İçişleri Bakanlığı'na 8 Şubat 2017 tarihinde Yapı Sanatları Odası Başkanı Bülent Keser ile protokol imzalayan dönemin Belediye Başkanı Mehmet Keleş'i şikayet etti.
 
Haksız kazanca 'dur' demek için...
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nden kendisine gönderilen cevapta bu protokolün yasal bir dayanağının olmadığını resmi yazıyla da öğrenen vatandaş, haksız kazanca 'dur' demek ve Düzceliler'i bilgilendirmek için soluğu haber merkezimizde aldı.
 
"Bu protokol hukuksuz!"
Yaptığı şikayet sonrası oda tarafından kendisine 15 TL'nin iade edildiğini belirten, tepkili vatandaş, "Bakanlıktan gelen yazıda, yeni su aboneliğinde vatandaştan alınan 15 TL'nin Yapı Sanatları Esnaf Odası'nı bağladığı ve uygulama aşamasında Düzce Belediyesi'nin bir müdahalesinin olmadığı belirtildi. Yasal dayanağı olmayan bir protokolün imzalanmasının cezai sorumluluk doğurmayacağı gerekçesi ile Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığı açıklandı. Ancak ben bu işin peşini bırakmayacağım. Yine gerekli yerlere şikayetlerimi yaptım. Halktan haksız yere para alamazlar. Belki vatandaş 15 TL büyük bir meblağ olmadığı için bu parayı sorgulamıyor. Ama bakanlıktan gelen yazı da gösterdi ki bu protokol hukuksuz!" dedi.

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (61)
YIKIK KENTLİ 3 yıl önce
Kentimiz yıkık vatandaşımız bıkık ,acep ne yapık...doğalgaz için alınanlarında gündeme gelmesi lazım..su için abonelik ,oda bilmem ne doğalgaz için elektrik için sağın milleti ver mehteri
ARASTIRILSIN 3 yıl önce
EVT BENDENDE PARA ALDILAR YASAL DAYANAGI YOK
Cemale cvp 3 yıl önce
Bulent keserin neyini çekemicek millet burda söz konusu milletin parası çekememezlikle nealaka?
Hepiniz Rezilsiniz!!! 3 yıl önce
Gerçekten birşey bilmeden konuşmak bizim düzcemizin huyu hepiniz umarım bu yorumlardan utanırsınız. bilip bilmeden konuşarak bir insanın hasiyeti emeği nasıl hiçe sayılır umarım ilahi adaletle karşınıza çıkar. yazık gerçekten
esnaf 3 yıl önce
bülent keser istifanı ver bu yakışmadı desop seçiminde gündeme gelecek bu haberin olsun
Cemale cvp 3 yıl önce
Bu habere yalanmı dıyorsunuz? Beledıyede calışanlar alınanları yokmu sayıyorsunuz insanların görüp bildikleri var kimsenin akılları ile oynamayın avukatlık yapmayın
Cemal 3 yıl önce
Bunun böyle olmadığını buraya yorum yapan herkes çok iyi biliyor . Bülent Bey düzcenin değerlerinden biridir ahlakından şüphe duyanlar eminimki çekemeyenler . Bülent beyi öyle kuru laflarınıza yem edemeyeceksiniz.
Metekli 3 yıl önce
Hadee oradan
Koltuk 3 yıl önce
Makamını kim kötüye kullanırsa istafa etmeli isimlerinin tanınmışlıklarının hiçbir önemi yok burda mılletın alın teri ile parası söz konusu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın