banner851

banner614

MAAŞ EŞİTSİZLİĞİNDEN YAKINDILAR!

banner619

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Düzce Şubesi Başkanı Vedat Nefesoğlu, Öncü Medya Grubu’na gerçekleştirdiği ziyarette muharip gaziler arasında yaşanan maaş eşitsizliğinden yakındı. Sosyal güvencesi olan muharip gazi 650 TL maaş alırken, sosyal güvencesi olmayanın asgari ücret aldığını belirten Nefesoğlu, “Eşitlik istiyoruz” dedi. Ayrıca gazilere tanınan ücretsiz seyahat hakkına rağmen otobüslerde karşılaştıkları sorunları anlattı ve “Şoför bize ‘Bu kart geçmiyor’ deyince rencide oluyoruz.” dedi.

banner846
Yerel Haber 27.04.2017, 17:13 27.04.2017, 17:43
2036
banner844

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Düzce Şubesi Başkanı Vedat Nefesoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Öncü Medya Grubu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Düzce Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mukadder Deveci ve Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner tarafından karşılanan muharip gaziler, mikrofonumuz aracılığıyla yaşadıkları sıkıntıları paylaştı.Biz hepimizin eşit olmasını istiyoruz
Öncelikle muharip gazilerin sorunlarının daha fazla gündeme getirilmesi gerektiğini ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Düzce Şubesi Başkanı Vedat Nefesoğlu, sosyal güvencesi olan ile sosyal güvencesi olmayan muharip gaziler arasındaki maaş eşitsizliğinin son bulmasını istedi.
Nefesoğlu, “Düzce Şubesi olarak bazı sorunlarımız yok değil. 2007’de muharip gazilerin maaşlarının az olduğu bir önergeyle meclise bildirildi. Oradan çıkan kararla, sigorta veya Bağ-Kur’dan emekli olan gazilerle hiç sosyal güvencesi olmayan gazilerin maaşları ikiye ayrıldı. Yani bugün sosyal güvencesi olan bir gazimiz 650 TL alıyor. Ama hiç sosyal güvencesi olmayan bir gazinin maaşı asgari ücrete bağlandı. Bu da gaziler arasında büyük bir sıkıntı yarattı. Savaşa katılan gazimiz bir beklentiyle savaşa girmedi. Muharip gaziler, “Ben gazi isem sigorta veya Bağ-Kur’dan emekli olduysam suç mu işledim?” diyor. Bu zaten şeref aylığı olarak geçiyor. Bunun da ikiye ayrılması olmadı. Bunun düzeltilmesi için şubeler ve genel merkez olarak birçok kez meclise veya bakanlıklara müracaat yapıldı. En son maliye bakanımızın önüne kadar gitti. Çok büyük bir devletiz. İster 170 ister 200 milyon dolar olsun gazilerimize gelince mi bu bütçe karşılanmıyor. Bu maaşlar bir türlü düzelmedi. Biz hepimizin eşit olmasını istiyoruz.”

Biz rencide oluyoruz
Gazilere tanınan ücretsiz seyahat hakkının Düzce’de rahatlıkla yararlanamamaktan Nefesoğlu, otobüs şoförleriyle yaşadıkları sıkıntıları paylaştı. Nefesoğlu şu ifadelerde bulundu:

“Gazilerimize devletin vermiş olduğu ücretsiz seyahat kartı var. Ama bu işi Düzce’de düzeltemedik. Şoför bize, ‘Bu kart geçmiyor gidin, belediyeden kart alın’ diyor. Bu da haliyle gaziyi ve ailesini rencide ediyor. Bu konuyu defalarca başkanımla görüştüm. Başkanım ‘Tamam olmayacak bir daha’ diyor. Bu sorunun çözülmemesinden şikayetçiyim. Belediye başkanlarından şikayet etmiyorum. Hepsi “Biz sizi taşırız” diyor sağ olsunlar. Bu sorun Türkiye’de var. Otobüslerdeki makineler bu kartı okumadan bu sorun çözülmeyecek. Bu da bizler için büyük sıkıntı çıkartıyor.”Türkiye Muharip Gaziler Derneği Düzce Şubesi Yönetimi ziyaretin sonunda günün anısına Düzce Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mukadder Deveci ve Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner’e plaket takdim etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Deveci, muharip gazileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, plaket için teşekkür etti.

Yorumlar (6)
SÜLEYMAN METE 4 yıl önce
GAZİLERİMİZİN MEDYADA BU KONULARI ANLATMASI BİLE BİZİM AYIBIMIZDIR.
Parya 4 yıl önce
Canım ülkemde neyin sivrisineğin kanadı kadar değeri var ki??. bir suriyeli mülteci belki daha değerli ama yapacak bir şey yok belki bu gazi amcam da %70 in içinde üzülsek de haktır. siz nasıl istiyorsanız öyle yönetilirsiniz..
Doğrucu köylü 4 yıl önce
Hani bi kadir mısırlı oğlu vardı güya hoca.ne demişti kurtuluş savaşını yunan kazansa daha güzel olurdu demişti cumhuriyet için şehit olana kıymet verilmemesi onu hatırlattı bana!!!
Tekin salmak 4 yıl önce
saygı ve hürmeti her daim hak eden,bugünlerini bize hediye eden,eli öpülesi gazilerimizin Gönüller'i ni yapmak,hak ettikleri ni fazlasıyla vermek bizim vazifemiz olmalıdır,
nsm 4 yıl önce
esitsizligin, sizi aldatanlari tekrar secince giderilecegini saniyorsaniz cok yanilirsiniz. bu arkadaslar sehit olarak sadece temmuz' daki sehitleri taniyor, siz umurlarinda bile degilsiniz, unutmayin..
Gazi oğlu 4 yıl önce
Tüm gazi yakınına köy korucusu da dahil kamuda istihdam hakkı sağlandı muharip Gazilerine yok bununda düzeltilmesi lazım.