banner614

MERMER OCAĞI AÇILACAK MI?

banner619

Yoğunpelit Köyü’nde yine mermer ocağı endişesi başladı. Köy halkının direnişi ve hukuk mücadelesi sonucunda ocak ruhsatı iptal edilmesine karşın, maden ocağı sahiplerinin MİGEM’e başvuruda bulunması köy halkını bir kez daha hareketlendirdi.

banner846
Yerel Haber 03.08.2015, 15:09
2628
MERMER OCAĞI AÇILACAK MI?
banner844
Yığılca’ya bağlı Yoğunpelit Köyü’nde açılması planlanan mermer ocağı, köy halkının itirazları üzerine  Sakarya Bölge İdare mahkemesinde dönmüş, 31.01.2015 tarihinden geçerli olmak üzere maden ruhsatının önce yürütmenin durdurulmasına ve akabinde iptaline karar vermişti.

Mahkemeden çıkan karar köy halkının yüreğine su serpmişti. Ancak alınan bilgiye göre; mermer ocağı sahiplerinin Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM)'ne başvuruda bulunarak ruhsatının 24 hektara düşürülmesi için talepte bulunması köy halkı yeniden endişeye sevk etti.

Mermer ocağı sahiplerinin bu girişimini duyan köy halkı alarma geçti. Köy meydanında toplanan köy sakinleri, avukatları Fikret Çıracı önderliğinde toplanarak bundan sonra atacakları adımla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Mermer Ocağı sahiplerinin köy ve çevresinde maden ocağı açılması hususunda ısrarı köy halkını tedirgin ederken, hukuk mücadelesine devam edilmesi yönünde ortak karar alındığı öğrenildi. Çevre köylerden de destek isteyen Yoğunpelitliler kararlı görünüyor.
Yorumlar (3)
İNLEYEN YIĞILCALI 6 yıl önce
NE İSTİYORSUNUZ GARİP YIĞILCADANHER YER TAŞ OCAĞI HER YER TOZ TOPRAK.YOKMU YIĞILCAYI TALANA DUR DİYECEK CENNET YIĞILCAYI ÜÇBEŞ KİŞİ MUTLU OLSUN DİYE CEHENNEME ÇEVİRDİNİZ.BİZİ BİR TAS ÇORBA İLE KANDIRMAYIN.
Başka-N 6 yıl önce
Ali Ağaoğlu''nun iftar yemeğini yediler, Ramazan bitti kurbana ne kaldı
VATANDAŞ 6 yıl önce
afrika cumhuriyetlerinde bile olmayan uygulamalar bizim memleketimizde oluyor sen nasıl bir hükümetsin ki doğayı gelişi güzel katliam yapıyorsun yığılcanın dağlarına bakın taş oçakları istila etti yeşil yerine gri hakim oldu otuz sene sonra yeşil yo
14°
kapalı