banner851

banner614

NEYİ BEKLİYOR?

banner619

Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen ve 1. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Konuralp'teki antik tiyatro bugünlerde meraya dönmüş vaziyette... Kazı çalışmalarının yeniden başlaması beklenen antik tiyatro da inekler otluyor.

banner846
Yerel Haber 05.07.2014, 17:57
228
NEYİ BEKLİYOR?
banner844

Konuralp'in tarihi zenginliğini gösteren en önemli kalıntılarından biri olan antik tiyatro, turizme kazandırılmayı beklerken meraya döndü. Kazı çalışmalarının bir durup bir başladığı ve ödenek sıkıntısının yaşandığı konuşulan antik tiyatro bu günlerde ineklerin istilasında…

Halk arasında 40 Basamaklar olarak bilinen antik tiyatroda büyükbaş hayvanlar otluyor… Kazı çalışmalarını görüntülemek için giden haber ekibimiz maalesef terk edilmiş bir görüntü ile karşılaştı.

 

Otların iyice uzadığı antik tiyatro içine iple bağlanan büyükbaş hayvanlar nedeniyle tarihi tiyatro, merayı andırıyor…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Roma dönemine ait antik kentteki tiyatronun toprak altında kalan kısmına ulaşmak ve plan şemasını ortaya koymak için 25 Temmuz 2013 tarihinde kazı çalışması başlatılmıştı.  Bir dönem ödenek olmadığı için duran Konuralp'teki antik tiyatroda kazı çalışmaları için Düzce Belediyesi bütçesinden 1 milyon TL’lik harcama yapılmasına onay verilmiş, Çalışmaların 15 Haziran 2014 tarihinde yeniden start alacağı duyurulmuştu.

 

HABER; S.KAŞKIR

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu