banner851

banner955

PARASINI ALAMAYAN İŞÇİLER İSYAN ETTİ

Kaynaşlı’ya bağlı Üçköprü Köyü’nde çalıştıkları tekstil fabrikasından maaşlarını alamadıklarını iddia eden işçiler fabrikanın boşaltılacağı yönündeki duyum üzerine ayaklandı. Fabrikanın önünde toplanan işçiler, firma sahibinin 2 tıra doldurduğu makinelerle fabrikadan ayrılmasına engel olmaya çalıştı. Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği olayda, alacakları yüzünden mağdur olduklarını söyleyen işçiler, fabrika yönetiminden şikayetçi olacaklarını söyledi.

Yerel Haber 29.01.2019, 10:29 30.01.2019, 11:31
15990

Fabrika önünde toplanan işçiler tırın önünü kesmek istedi

Çalıştıkları tekstil fabrikasından emeklerinin karşılığını alamadıklarını iddia eden işçiler dün akşam sokaklara dökülüp fabrikanın önünde toplandı. Kaynaşlı’ya bağlı Üçköprü Köyü’nde faaliyet gösteren ve 200 işçinin çalıştığı tekstil fabrikasının boşaltılacağı duyumunu alan maaş mağduru işçiler hemen soluğu fabrikanın önünde aldı. Maaşlarını aylardır alamadıklarını ileri süren tekstil işçileri, firma sahibinin 2 tırla fabrikaya geldiğini, makineleri de yükledikten sonra apar topar kaçtığını iddia etti.

‘Mağdur olduk, alacaklarımız kaldı…’

Kaynaşlı İlçe Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği olayda maaşlarını alamadıkları için tepkili olan işçiler tırın önünü keserek firma sahibinin gidişine engel olmaya çalıştı. Fabrika önünde toplanan kalabalık, jandarma ekiplerinin müdahalesiyle dağılırken, önceden Düzce Tekstil olarak hizmet veren fabrikanın kasım ayı sonunda devrolduğu ve o günden bu yana “bugün, yarın” denilerek işçilerin oyalandığı ve maaşlarının verilmediği öğrenildi.

Kendilerine en ufak bir açıklama yapılmamasına isyan eden işçiler, yaşadıklarını Öncü Tv mikrofonlarına anlattı. İşçilerden Fatma Gül Altındal, fabrikanın daha önce Düzce Tekstil olduğunu ancak kasım ayı sonunda devredildiğini belirterek şunları söyledi; ‘Kasım ayı sonunda fabrika devredildi ve yeniden çalışmaya başlandı. Aralık ayında maaş verilmedi. Daha eskiden alacağı olan arkadaşlar da var. Kimse bize bir açıklama yapmadı. Biz buraya yakın oturuyoruz zaten haber alınca kalktık geldik.’

‘Tırı üstümüze sürdüler!’

Emeklerinin karşılığını alamayan işçilerden bir diğeri olan Özlem Altındal, kasım ayında bir hafta çalıştığını sonra fabrikanın tatile girdiğini devrolduktan sonra tekrar çalışmaya başladığını dile getirdi. Altındal şöyle konuştu; ‘Bugün vereceğiz, yarın vereceğiz diyerek bizi hep oyaladılar ve maaşları ertelediler. Kimse alacağını alamadı. Makineleri tırlara yüklediler ve tırı da üstümüze sürdüler.’
Özge Nur Altındal ise kimsenin fabrikanın durumunun ne olacağı ile ilgisi bulunmadığını ifade etti.

‘Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var, mağdurum’

En ufak bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Altındal, ‘Ben mağdurum, üstelik hamileyim. Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var. Kimsenin bilgisi yoktu. Muhasebe bile olanları bizden öğrendi’ dedi. Haklarını arayacaklarını ve Jandarmaya giderek şikayetçi olacaklarını söyleyen işçiler yaşanan hararetli saatlerin ardından fabrika önünden ayrıldılar. 

Haklarını arayacaklarını belirten işçiler, Jandarma İlçe Komutanlığı’na giderek şikayet başvurusunda bulunacaklarını söyleyerek olay yerinden dağıldı.

Haber: S.AYAN
 
 

 

banner844
Yorumlar (18)
Gurbetçi 4 yıl önce
Vatandaş haksız diyen arkadaş sendemi fabrika yöneticilerinden birisin yoksa
Pompacı 4 yıl önce
Boğaziçinde bi istasyondan 10 bin tl kadar alacağım var adamlar çakal iflas ettik dediler gittiler sonradan başkasının üstüne yine açtılar istasyonu 7 8 çalışanin paralari sayisi belli olmayan kişilerin fındık alacagi var yazıklar olsun
Vatandaş 4 yıl önce
Devletimiz sağolsun hep güçlünün=iş verenin yanında. İşçiyi düşenen yok. !
Olmaz olsun 4 yıl önce
Bende orda çalıştım senelerce ve tazminatım hala duruyor kaç defa konuştuğum halde alamadim
Mert 4 yıl önce
Düzceye gelen tekstilciler hep mi böyle.Bolu da böyle bir olay yaşanmadı
Düzce 4 yıl önce
Vatandaş haksız
Biri dur desin artık 4 yıl önce
Ne işkurun ne de sosyel çalışma bakanlığının ne de SSK nın ne de maliyenin ne de başka bir görevli olanlar yemin ediyorum 31 yaşındayım ve yıllardan beri çalışıyorum 12 Yaşımdan beri bir kere bile görmedim bu saydıklarımı iş yaparken yazık
Recep 4 yıl önce
Bu uc koprudeki fabrikalarda bi musibet var..daha once yaninda Ozb textil vardi..onlarda dalaverelerle iscileri dolandirip kacmislardi.bu koprunun altindan gecenlerin isi rast gitmiyor.bi musibet var ordaki fabrikalarda.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
kapalı