banner851

banner955

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ŞOK KARAR!

Restaurant ve kafelerde sigara içmeyen büyük çoğunluğun arakalarda yerlere alındığını ve sigara içen yüzde 30 azınlığa en güzel yerlerin tahsis edildiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kapalı alanda sigara içilmesi hususunda yeni ve şok eden bir açıklama yaptı. Yapılmak istenenin aksine açık alanda sigara içiminin çocuk ve gençlere kötü örnek olduğunu belirten Bakan Koca, 'Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak. Bu da mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek. Bir kapıdan direkt girilemeyecek, bir geçiş bölgesi olacak. Havalandırması çok güçlü olacak. Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak. Nargile için de aynı şey yapılacak. Açık alanda asla içilmeyecek" bilgilerini verdi.

Yerel Haber 01.02.2019, 12:30 03.02.2019, 11:24
4294
banner1032

Sigara açık alanda değil, özel bölümde içilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sigarayla ilgili alınan yeni kararı açıkladı. Bakan Koca, "Restoranlarda, kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz, sigara içen yüzde 30’luk kesime en güzel yeri ayırıyorsunuz. Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak. Bu da mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek. Bir kapıdan direkt girilemeyecek, bir geçiş bölgesi olacak. Havalandırması çok güçlü olacak.

Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak. Nargile için de aynı şey yapılacak. Açık alanda asla içilmeyecek" bilgilerini verdi. Bakan Koca, "Biz uygulamada açık-kapalı alan tarifleriyle yol aldık. Cezbedici olmasın diyoruz ama restoranların, kafelerin en güzel yerleri sigara içenlere ayrılıyor. Televizyonlarda buzladığımız görüntüleri çocuklara göstermeyelim diyoruz ama restoranda, sokakta sergiliyoruz. Yurtdışında bu kadar açık alanda içilmiyor. Biz diyoruz ki açık alanlarda değil görünmeyen, izin verdiğimiz kapalı bölümlerde içilmesine izin verelim" açıklamasında bulundu.

Bakan Koca şunları söyledi:

"Türkiye’de tütünle mücadele sürecinde denetimler sıkı yapılırken kullanım oranı aşağı düştü, denetimler biraz gevşediğinde ise oran yine yüzde 32’lere çıktı. Erkeklerde yüzde 41’den 44’e, kadınlarda yüzde 13’ten 19’lara yükseldi. Endüstri ‘Ben bu tüketimi nasıl arttırırım’ diye bakıyor. Sigara denetimleri artınca, nargile kültürü oluşturmaya çalışıyorlar. ‘Elektronik sigara zararsızdır’ diyorlar, oysa durum tam aksi. ‘Kadınlara özel’ diyerek sigara pazarlıyorlar. Gençler uzun süreli müşteri olma potansiyeli ile kadınlar ise anne olarak rol model olacağı düşüncesi ile tütün endüstrisinin hedefindeler. Endüstri ile mücadele etmezseniz sonuç alamazsınız. Bugüne kadar genellikle sigaranın zararlarından bahsettik. Bu önemli ama sigaranın tiksindirici algısını da mutlaka oluşturmamız gerekiyor."

Nargilede de aynı...

"Biz uygulamada açık-kapalı alan tarifleriyle yol aldık. Cezbedici olmasın diyoruz ama restoranların, kafelerin en güzel yerleri sigara içenlere ayrılıyor. Televizyonlarda buzladığımız görüntüleri çocuklara göstermeyelim diyoruz ama restoranda, sokakta sergiliyoruz. Yurtdışında bu kadar açık alanda içilmiyor. Biz diyoruz ki açık alanlarda değil görünmeyen, izin verdiğimiz kapalı bölümlerde içilmesine izin verelim. Restoranlarda, kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz, sigara içen yüzde 30’luk kesime en güzel yeri ayırıyorsunuz. Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak. Bu da mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek. Bir kapıdan direkt girilemeyecek, bir geçiş bölgesi olacak. Havalandırması çok güçlü olacak. Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak. Nargile için de aynı şey yapılacak. Açık alanda asla içilmeyecek. Denetim yapan kişileri açığa çıkaran WhatsApp grupları olduğunu duyuyoruz. Denetim ekipleri geldiğinde birbirlerini uyarıyorlar. Bunun için çapraz denetimleri sıklaştırıyoruz."

 
Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (22)
değişik sağlık bakanlığı 4 yıl önce
DAMAM
reis 4 yıl önce
Evet böyle tecrit odaları uygundur...
lütfen okuyun 4 yıl önce
biz de sigaradan nefret ediyoruz, ailece bir yerde yemek yiyelim diyoruz o içilen alanların hepsinden içeri duman sızıyor ve eve geldiğimizde içmiş kadar pis kokuyoruz. içenler için ayrı restoranlar olsun, otel gibi sigara içilmeyen lokantalar istiyoruz.
ferdi baba 4 yıl önce
tümünü kaldıralım türkiyeden sigarayı varmısınız ben varım
Adore 4 yıl önce
Haydarinnaninanay.Ayrı bölüm dediniz açık alan camcıları brandacıları şahlanfırfınız Ankara kızılaydakileri görmezfen helen kaç yetkili parayı(!) buldu kimbilir.atema reklaöına döndü aç kapa.siz önce reçrte soygununa engel olun.
adamın teki 4 yıl önce
Cafe ve restoranlarda sigara içilebilien ve içilmeyen yerleri duvarla ayırın. Ben kapalı yerdeyim ama rüzgarla duman bana, çocuğuma geliyor. Ne anladım ben işten o zaman!
Vatandaş 4 yıl önce
Çok güzel bir karar. Herkesin elinde sigara iyi bir şey sanıp içiyorlar adeta
Zafer 4 yıl önce
Sigaranın caddedede yasaklanması lazım caddede yürüyorum önünden giden 5 10 kişi sigara çekiyor sende mecbur ordan geçerek onun pis dumanına çekiyorsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur