banner851

banner614

SAKLI TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

Karadeniz’in Efes’i olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro’da yeni bir tonoz bulundu. Tonozun diğer geçitlere bağlantısı olduğu tahmin ediliyor.

banner619
Yerel Haber 03.02.2021, 16:30 03.02.2021, 16:01
3435
SAKLI TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

Konuralp bölgesinde bulunan ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde tek olma özelliğini taşıyan Antik Tiyatroda kazılar yılın 12 ayını kapsayacak şekilde devam ediyor.  

Düzce Belediyesi çalışanları ve arkeologlar eşliğinde büyük bir titizlik ile devam eden kazılarda yeni bir tonoz daha bulundu.

Her gün onlarca Düzce Belediyesi çalışanı ile kazılara devam edilen ve büyük bir bölümü gün yüzüne çıkarılan Konuralp Antik Tiyatro’da bulunan tonozun diğer geçitlerle bağlantı kurduğu tahmin ediliyor.

Düzce Belediyesi Konuralp’teki saklı tarihi ortaya çıkarmak için aralıksız çalışmalarını sürdürecek.

Tonoz; mimarlıkta kemerlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan, genellikle tavan örtüsü olarak işlev gören yapı parçasıdır. Çoğunlukla tuğla ve harçla örülür ve alttan obruk, yarım silindir biçiminde görünür.

banner844
Yorumlar (3)
Kartal 8 ay önce
onların hiçbirinde ne tuğla ne harç var sadece mimarı ile yapılır. bedavadan ağaç koyulmuş bin yıl geçse yine bişey olmaz. işi bilmeden yorumluyorsunuz.
YILMAZ 8 ay önce
düzceli prof.lar adam değilmi
? 8 ay önce
Ne arıyorsunuz hala siz ya! Dışarıdan gelip konuralp’i sahipleniyorsunuz? Sizin amacınız oradaki tarihi eserleri kaçırıp yurtdışına satmak, yakında belli olur zaten! Keleş gibi mahvedip o şekilde bırakıp kaçarsınız, Faruk Özlü ve ekibi defolun artık düzcemizden!!!! Şimdiye kadar yoktunuz şimdiden sonra da gidin artık yeter milleti sömürdüğünüz