banner851

banner614

YENİDEN START ALDI

banner619

Konuralp'teki antik tiyatroda kazı çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor… Uzayan otlar nedeniyle meraya dönen antik tiyatroda ön temizlik çalışmaları bugün başladı.

banner846
Yerel Haber 15.07.2014, 15:36
131
YENİDEN START ALDI
banner844

Karadeniz'in "Efes"i olarak adlandırılan, Konuralp antik tiyatroda yeni sezon kazı çalışmaları başladı. Tarihi Milattan Önce 3. Yüzyıla kadar dayanan Konuralp Antik Kenti’nde duran kazı alanında bugün temizlik çalışmaları vardı.

 

 


Antik tiyatro, ödenek yetersizliği ve mevsimsel gerekçelerle çalışmaların durması nedeniyle uzayan otlar ve büyükbaş hayvanlara meraya dönmüş vaziyetteydi.


Konuralp Mahallesi'nde yer alan ve Britinya bölgesinin ayakta kalan tek antik kenti özelliği taşıyan "Prusias ad Hypium" kazı çalışmasında Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü tarafından 5 akademisyen, öğrenciler ve 20 işçinin görev alacak.

 

 


Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğünün izinleriyle Konuralp Müzesi ile tiyatroda yapılacak kazının ön çalışmaları gerçekleştirildi. Bölgenin çok yağış alması nedeniyle otlarla kaplanan tiyatroda zeminin temizlenmesiyle asıl kazı çalışmaları kaldığı yerden devam edecek.

 

 

 

Haber;S.Kaşkır

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)