banner851

banner614

ZEHİR SOLUYORUZ!

Türkiye’de hava kirliliği alarm veren illerden olan Düzce'de kabus yaşatan günler başladı. Havaların giderek soğumasına bağlı olarak ısınma amaçlı kömür kullanımının artmasıyla şehrin üzerine çöken gri tabaka yine gösterdi ki zehir soluyoruz!

banner619
Yerel Haber 10.12.2017, 16:09 12.12.2017, 09:56
3039

Hava kirliliği sorununun son yıllarda ciddi boyutlara ulaştığı Düzce'de kirli hava bir kez daha insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde şehri kaplayan yoğun duman tabakası yüzünden zor nefes alınan günler geri döndü.

Her kış kabus yaşatıyor!

Her kış döneminde kente kabus yaşatan hava kirliliğinin yine kırmızı alarm seviyesine ulaştığı kenti çevreleyen gri hava tabakası ile gözler önüne seriliyor. Hava kalitesinin "sağlıksız" düzeye en fazla düştüğü ay olan Aralık ayına girilmesi ile birlikte Düzce'de adeta sisi andıran bir havanın hakim olması "Kritik sürece girildi" dedirtiyor.

Türkiye’nin en fazla hava kirliliği yaşayan illeri arasındayız

Türkiye’nin en fazla hava kirliliği yaşayan illeri arasında gösterilen Düzce'de bu sorun Aralık-Ocak aylarında tavan yaparken, Düzceliler bu aylarda kirli havayı ciğerlerine çekmek durumunda kalıyor. Şu günlerde sabah ve akşam saatlerinde Düzce’de oluşan gri örtü, vatandaşların nefes almakta güçlük çekmesine yol açıyor.

Geç gelen seferberlik sonuç versin!

Öte yandan bu hayati sorunla mücadele noktasında yıllarca somut çözümler getirilmemesi sorunun katlanmasına yol açtı. Kömür kullanımı, fabrikalar, yoğun trafik ve coğrafi yapısı Düzce’nin hava kirliliği sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olurken, bu yıl doğalgazın yaygınlaştırılması adına başlatılan seferberliğin kısa sürede geri dönüş sağlaması bekleniyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün talimatları, Düzce Valisi Zülkif Dağlı'nın yoğun girişimleri sonucu doğalgaz teşviğinde önemli mesafe alınan şehirde, önümüzdeki kıştan itibaren artık zehirli değil, temiz hava solunması umut ediliyor.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (33)
Emir 4 yıl önce
Düzce yerleşim olarakta rakım olarak çukurda yerleşime müsait değil birde sanayi diye tutturuyorlar yeni araziler imara açılıyor birkaç gün rüzgar oldu da temiz hava soluduk
Kömürcü 4 yıl önce
Önce vatandaşı kömüre muhtaç et, sonra onlara ucuz kömür dağıt sonrada hava kirliliği var.
Peki canım özür dileriz, bizim suçumuz!
Kömürcü 4 yıl önce
Önce vatandaşı kömüre muhtaç et, sonra onlara ucuz kömür dağıt sonrada hava kirliliği var.
Peki canım özür dileriz, bizim suçumuz!
Kömürcü 4 yıl önce
Önce vatandaşı kömüre muhtaç et, sonra onlara ucuz kömür dağıt sonrada hava kirliliği var.
Peki canım özür dileriz, bizim suçumuz!
Duyarlı vatandaş 4 yıl önce
Kalıcı Tokiler de Bazı bloklarda, her dairenin kombisi olduğu halde ucuz diye kömür yakılıyor. Belediye niye ceza yazmıyor.
En kirli havalı 4.il Düzc 4 yıl önce
Kasım 2016-Ekim 2017 arasındaki ölçümlerdeki ortalamalara göre (internet adresini buraya yazınca yorumum gitmiyor.) Google'a "Şehir şehir hava kirliliği" yazınız. Sırasıyla en kirli Muş, Iğdır, Karaman, Düzce... rakamları görebilirsiniz.
Sade vatandaş 4 yıl önce
Doğalgaz bulunan tüm yerlerde kömür ve odun sobasını yasaklayıp bir güzel cezalar verirsenin hava düzelir bir nebze. Kömür yardımına da devam etmek istiyorsanız muhtaçlara doğalgaz faturası için destek verirsiniz. Onlarda refah görür biz de
horoz 4 yıl önce
kapının önüne kadar doğalgaz gelmiş ama binada tesisat kurulu değil soba yakılıyor.örneğin Kuymcuhacıali,kazukoğlu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın