“HALKIMIZ DEĞİŞİM İSTİYOR…” “HALKIMIZ DEĞİŞİM İSTİYOR…”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yaptığı açıklamaya göre, bugün saat 10.42’de Marmara Denizi Gemlik Körfezi’nde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bursa’nın Mudanya ilçesinde 4,73 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 8,98 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlenirken aynı yerde ikinci deprem daha yaşandı. Saat 10.45’te 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

İstanbul ve Kocaeli’de de hissedilen deprem paniğe sebep oldu, vatandaşlar sokağa dökülerek yakınlarını aradı.

Meydana gelen depremle ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya açıklama yaptı. Yerlikaya açıklamasında, AFAD başta olmak üzere tüm ekiplerin saha taraması için bölgeye sevk edildiğini ve gelişmeleri yakından takip ettiğini bildirdi. Depremden etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini sunan Yerlikaya, "Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun." ifadesini kullandı.

İstanbul Valisi Davut Gül, herhangi olumsuz bir ihbarın kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Meydana gelen depremden saniyeler önce akıllı cihazlara gelen bir bildirimse dikkat çekti. Akıllı cihazlarda bulunan uygulamalara gelen mesajda "Hafif sarsıntı bekleniyor. Yaklaşık 61,1 km uzaklıkta, ilk tahminlere göre 5.0 büyüklüğünde" ifadeleri yer aldı.