Düzce İl Özel İdaresi'nin çeltik üretimini desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Tarım Arazi Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)' projesi kapsamında, 'Çeltik Tohumu Dağıtım Töreni' düzenlendi.

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.25.41 41A21E4E

Törene Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun ve diğer ilgili kurum amirleri katıldı.

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.25.46 B3D9C3Ce

Proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen çeltik tohumları, çiftçilere dağıtıldı.

Programda konuşan Vali Selçuk Aslan, tarımdan sonra en önemli tarım ürünün pirinç olduğunu belirterek çiftçileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Aslan, “İlimiz Düzce'nin ekonomisini tahlil ettiğimizde tarım sektörü yadsınamaz bir durumda, tabii ki. Başak ürünümüz bunu hiçbir şekilde tartışmıyoruz. Ama fındıktan sonra endüstriyel tarım noktasında ikinci başak ürünümüzde Osmanlı saray mutfağının tercihi olan, halk arasında kasaba pirinci diye adlandırdığımız Konuralp pirinççimiz. İlimizde şu anda 2 bin 100 dekarlık bir alanda tarım yapılmakta. Bunu geliştirmek zorundayız, bunu teşvik etmek zorundayız. Maziden bugüne, Düzce'nin tarımı adına bu anlamlı ürünü destekleme ve geliştirme adına da gerek sedefimiz olan büyüklerimiz, kara organlarında yer alan arkadaşlarımız emek vermişler. Gereksete, bugünden itibaren hem merkez hem yerel düzeyde tarımın her alanının desteklenmesi çerçevesinde ilimiz açısından stratejik ürünlerden olan çeltiğin desteklenmesine de devam edilecektir. Biraz önce kıymetli müdürümüz ifade etti. 42 ton tohum dağıtımı bugün gerçekleştiriyoruz. Bu törene Tarım Müdürlüğümüz bahçesinde ya da hükümet konağında yapmak yerine bugün bu mekânda yapmayı özellikle tercih ettik. Şu an hepimizin gördüğü, arkamızda bulunan bir bina söz konusu. Düzce, çeltik tarım açısından kıymetli bir yer dedik ama Düzce'de çeltiğin işlenmesi piyasaya sunulması adına bir endüstri imkânı söz konusu değildi. Maalesef çiftçimiz hasadını bu konuda örgütlenmiş vilayetlerimize kadar taşımak, orada kurutmak, işletmek zorunda idi ki zaten Ticaret hadlerinin tarım aleyhine geliştiği bu dönemde çiftçimiz açısından bu ilave bir maliyetliydi. Arkamda gördüğünüz tesisi il özel idaremizin organlarının iradesiyle, sayın valilerimizin iradesiyle Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'ndan aldığımız destek ile tamamlandı. Açılışını yapmak da bizlere nasip oldu. Gerçekten ilimiz açısından oldukça kıymetli. Ben inanıyorum ki artık çeltiğimizin kasaba pirincinin ilimizde işlenebilir olması, rekoltesinin çeltik hasadının daha da rağbet görmesine, çeltik tarımıyla uğraşan çiftçimizin kazancının daha da artmasına, bereketlenmesine vesile olacağına inanıyorum. İlimizin birçok marka ürünün yanında Konuralp pirinci olarak coğrafi işaret alınmış pirincimiz daha da kıymetlenecek, piyasa payı noktasında sahada anlamlı hale gelecek. İlimizin tanıtımı noktasında da daha kıymetli bir enstrüman olacağına inancımı ifade ediyorum. Yeni ekim döneminin çiftçilerimiz açısından bol ve bereketli geçmesini temenni ediyorum.” İfadelerine yer verdi.        

“MEVCUT KRİZİ DERİNLEŞTİRİYOR” “MEVCUT KRİZİ DERİNLEŞTİRİYOR”

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.20.10 De4B673E

AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, tarımın ülkeler için çok önemli olduğunu belirterek “Protokolün değerli üyeleri çok değerli çiftçilerimiz. Destek veren bakanlığımız, İl özel idaresi ve Tarım müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Geldiğimiz noktada, yaşadığımız bu coğrafya da savunma sanayi ne kadar önemliyse tarım sektörünün de ne kadar önemli olduğunu her konuda vurgu yapmaya çalışıyoruz. Kendi kendine yetemeyen ülkelerin gıda güvenliği konusunda ne duruma geldiğini pandemi döneminde gördük. Dünyanın gelişmiş ve medeni denilen ülkeleri gıda sorununu çözmek için bir birlerinin mallarına çökmeye çalıştıklarını gördük. Biz inşallah devlet olarak, yerelde il özel idaresi olarak bu tarımı ve çiftçiyi her zaman desteklemeye devam edeceğimizi ve hepsine bol bereketli bir sezon diliyorum. Hayırlı günler diyorum.” İfadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.20.14 7Ae4823D

Düzce Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Konuralp pirincinin 1800’lü yıllardan bu yana sofraları süslediğini belirterek “Bu Özel Mekanda; il Özel İdaresi tarafından inşa edilen Çeltik Kurutma, isleme ve Paketleme Tesisinin bahçesinde gerçekleştirdiğimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından fonlanan "Düzce ilinde Çelik Yetiştiriciliğinin Artırılması Ve Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi Çeltik Tohumu Dağıtım Törenine Hoş geldiniz. Düzce'nin tarımsal mirası ve geleceği için nemli olan çeltik tohumlarının dağıtımıyla birlikte, bölgenin tarımsal potansiyelinin ve çeltik üretiminin artması hedeflemekteyiz. Konuralp Pirincimiz, 1800'lü yıllardan bu yana halkımızın sofralarını süslemekte ve "Osman Saray Mutfağının Pirinci" olarak anılmaktadır. Bu pirinç, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüştür. Ayrıca, Kurumumuz tarafından 2019 yılında coğrafi işaret alarak tescillenen bu değerli Konuralp pirincimiz ve 2021 yılında Coğrafi İşaret alarak tescillenen Yufkalı Konuralp Pilavı, Düzce ilinin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Çeltik ekimi, Konuralp Bölgesinde ve Çilimli ilçesi Esenli köyünde olmak üzere ilimiz genelinde toplam 70 üretici tarafından 2.100 dekar alanda yapılmaktadır. Bu her geçen yıl çeltik üretiminin ve kalitesinin, doğru tarım teknikleri ve yöntemleri kullanılarak arttığını göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün ‘Atıl Tarım Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi’ Projeleri programına sunduğumuz "Düzce ilinde Çeltik Yetiştiriciliğinin Artırılması Ve Coğrafi işaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi’nin toplam bütçesi 1 milyon 780 bin TL olup Bunun %50 si olan 875 bin TL Bakanlığımız tarafından hibe edilmiştir.

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.25.43 3F5D5E0F

Bu yıl çeltik üreticilerimize yaklaşık 42 Ton çeltik tohumu dağıtılarak üretim kapasitemizi genişleteceğiz. Çeltik tohumu teminindeki maliyetin yarısı bakanlığımız karşılamaktadır ki bu da devletimizin üreticinin her daim yanında olduğunun bir göstergesidir.” İfadelerinde bulundu.

Whatsapp Görsel 2024 04 19 Saat 14.25.46 2253F9Ab

Konuşmaların ardından protokol üyeleri çiftçilere çeltik tohumlarını dağıttı. Sonrasında ise çeltik kurutma ve paketleme tesisini gezdiler.