İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen eşzamanlı kaçak yedek parça operasyonunda 60 kamyon ürün ele geçirilirken 18 kişi yakalandı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından Düzce ve diğer illerle eş zamanlı operasyon düzenlenirken 16 firmaya bağlı 19 işyerine baskın yapıldı.

A W218595 03

60 kamyonu bulan yedek parça operasyonunda 18 kişi yakalanırken, firma yetkililerinin Türkiye’ye kaçak yollarla soktukları oto yedek parçalarına gizli depolarda tanınmış araç markalarına ait logo bastıkları ve kurumsal firmalara, büyük araç filolarına ve kamu kurumlarına sattıkları tespit edildi.  

ORMANI KURTARMAK İÇİN DAKİKALARLA YARIŞ ORMANI KURTARMAK İÇİN DAKİKALARLA YARIŞ

A W218595 04

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ekiplerince, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Türkiye’ye kaçak yollarla soktukları oto yedek parçalarına gizli depolarda tanınmış araç markalarına ait logo basıp sonra da bu parçaları kurumsal firmalara, büyük araç filolarına ve kamu kurumlarına sattıkları tespit edilen 16 firmayı deşifre etti.

A W218595 01

Toplam 1 milyon 607 bin 830 adet sahte ve kaçak oto yedek parçası emniyette sergilendi

Emniyet ekiplerince sürdürülen araştırmalarda, bu sahte ve kaçak parçaların firmalarda yönetici/ortak sıfatına haiz kişiler tarafından piyasaya sürüldüğü kaydedildi.

Piyasa değeri 720 milyon 915 bin lirayı bulan toplam 1 milyon 607 bin 830 adet sahte ve kaçak oto yedek parçası emniyette sergilenirken, yakalanan şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Polisteki işlemleri tamamlandıktan sonra şüphelilerin 9’u hakkında ikmalen adli işlem başlatıldı. Diğer 5 şüpheli sevk edildikleri adli makamlarca serbest bırakılırken, geri kalan 4 kişi hakkında ise “adli kontrol hükümleri” uygulanarak salıverildiği öğrenildi. ÖNCÜ HABER/İHA

Editör: Tuğba Aksoy