2023 yılına girdiğimiz bu günlerde Düzce Belediyesi tarafından uygulanmaya başlanılan zamlar, vatandaşın ekonomisini de zorlamaya başladı. Ulaşımdan suya her kaleme yapılan zamlarla birlikte vatandaşın cebine giren asgari ücret zammı bir anda eridi.  İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’de Düzce Belediyesi’nin Asar Deresi projesi için harcayacağı 63 milyon TL’yi sosyal belediyecilik anlayışıyla vatandaş için harcamasını istedi.

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er Asar Suyu Projesi ile alakalı şu açıklamalarda bulundu:

“Projeye değil, ranta karşıyız”

“Son yapılan Düzce Belediye Meclisi toplantısında Asar Suyu Projesi ile alakalı yeni bir kredi talebi oluşturulmuştur. Proje için alınan 2 milyonluk hibe bir tarafa konduğunda, var olan yüksek enflasyon paralelinde yeniden değerleme oranlarının uygulanması ile 50 milyondan fazla kısmı kredi yolu ile olmak üzere proje maliyetinin 60 milyonu ‘şu an için’ geçtiği görülmektedir.  Belediye yetkilileri de 63 milyon gibi bir bedele projeyi bitirebileceklerini öngördüklerini ifade etmektedir. İYİ Parti Düzce Teşkilatları olarak şehre değer katacak her projenin destekçisi olduğumuzu, teşkilatımızın ve partimizin de ana düstur olarak ‘Projeye Değil Ranta Karşıyız’ anlayışını benimsediğini tekraren belirtmek isteriz. Dolaysı ile şehrin muhalefet partilerinden biri olarak doğru yaptığınız her işin yanında olmaya projelerinizi tıpkı İtfaiye hizmetlerine yaptığınız doğru yatırımlarda olduğu gibi desteklemeye devam edeceğiz.”

“Düzce Belediyesi’ni Asar Projesi’ni revize etmeye davet ediyoruz”

 “Lakin son ulaşım zamları ile indi-bindi parası dahi Düzcelinin belini büker iken, proje görsellerinden harcanacak paranın Belediye ve dolaysı ile Düzcelinin cebine geri dönüşü pek mümkün görünmemektedir. Ekonomik sıkıntıların bizzat hükûmetimizce de dile getirildiği bu günlerde Düzce Belediye İdaresini Asar Suyu projesini tekrardan gözden geçirmeye, geri dönüşü daha hızlı bir hale getirmeye ve mümkün ise maddi kaynakları sosyal belediyecilik anlayışı ile halka aktarmaya davet ediyoruz. Bu sayede halkımız daha ucuz su kullanabilsin, toplu ulaşım araçlarından daha ucuza faydalansın binsin ve gerçekten de ülkenin en mutlu kentlerinden birinde yaşıyor hale gelebilsin. Bu bağlamda Düzce Belediyesi İdaresini, henüz geç olmamış iken, projesini revize etmeye ve sizi yapılan harcamaların geri dönüşünü hızlı olacak bir şekilde yeni finansal planlamaya davet etmek istiyoruz. Proje estetik açıdan şehre marka değeri katacak, maliyet ikinci planda demeyin lütfen. Nitekim bu şehir 50 Milyonun üzerinde bir kredi kullanacak ise başka temel ihtiyaçlarına kullanmalı en azından temiz bir hava soluyabilir hale gelmelidir. Siyaseti bir tarafa bırakın, yaşamsal ihtiyaçlar söz konusu.”