Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Düzce'ye gelen Bakan Koca, kentte yapılacak eğitim ve araştırma hastanesi arazisinde incelemede bulundu. Koca, ardından Düzce Atatürk Devlet Hastanesi girişinde gazetecilere açıklama yaptı.

11-33

“Düzce’de 2023 yılında toplam bakılan hasta sayısı 1 milyon 800 bin”

Bakan Koca, hastaların internet ya da mobil uygulama üzerinden randevu almasına olanak sağlayan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili bazı sorunların olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de bakılan hastanın yarısı MHRS ile bakılıyor, MHRS ile bakılan hasta kadar da ilave gelen randevusuz hasta bakılıyor. Yani sadece randevuyla gelen hastaya bakılmıyor, bir o kadar hastamız da randevusuz, acil hastalar dışında hastaneye geldiklerinde bakılmış oluyor. Düzce için bunu düşündüğümüzde, 2023 yılında toplam bakılan hasta sayısı 1 milyon 800 bin kişi. 400 bini acile müracaat eden hastamız, 500 bine yakın kişi ise MHRS üzerinden randevuyla gelen hastalarımız. Yani 1 milyon 800 bin kişi bakılıyor; 500 bini sadece randevuyla bakılmış oluyor. Randevuyla bakılanın 2 katından fazlası randevusuz bakılmış oluyor."

“DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ” “DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

22-16

“Düzce’de 1 yılda 100 bin kişi randevusuna gelmedi”

MHRS üzerinden randevu alıp randevusuna gitmeyenlerle ilgili de bilgi veren Koca, "Türkiye'de bir yıl boyunca MHRS üzerinden randevu alıp randevusuna gelmeyenlerin sayısı 23 milyon kişi. Düzce'de ise randevu alıp randevusuna gelen 500 bin, randevu alıp randevusuna gelmeyen 100 bin kişi. Yani 23 milyonun 100 bini de Düzce'den. Türkiye genelinde 23 milyon kişi, bir başka hasta vatandaşımızın sağlık hizmeti almasının önüne geçmiş oluyor. Yani bir başka hastanın hakkını gasbetmiş oluyor. Dolayısıyla bu anlamda çok hassasiyet göstermeliyiz." diye konuştu.

33-7

"Bundan sonraki süreçte yan dal uzmanlığının daha çok tercih edileceğini düşünüyorum"

Koca, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını hatırlatarak, bundan sonraki süreçte yan dal uzmanlığının daha çok tercih edileceğini ve bu konuyla ilgili sorun olacağını düşünmediğini kaydetti.

Kamu hastanelerinde 56 bine yakın uzman hekim çalıştığını aktaran Koca, "4 yıl içinde ise bir bu kadar daha uzman hekimimiz mezun olmuş olacak. Yani önümüzdeki 4 yıl sonunda toplamda 56 bine yakın uzman hekimimiz daha olacak. Yani var olan uzman hekim sayımız 2 katına çıkmış olacak." ifadelerini kullandı.

Akçakoca’ya sağlıkta yeni müjde

Koca, Akçakoca ilçesinde de temeli atılan 50 yataklı devlet hastanesini 100 yataklı olarak tescil etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.