21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nde Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Çocuk Merkezi’nde down sendromlu çocuklarla buluştu. İzle rehabilitasyon merkezinin özel öğrencileriyle bir araya gelen Düzce Valisi Selçuk Aslan, günün önemine dikkat çekerek, özel çocukları hayata bağlamak için çalışmalar yapmak gerektiğini vurguladı.

AK PARTİ TABANDAN TAVANA DEĞİŞMELİ AK PARTİ TABANDAN TAVANA DEĞİŞMELİ

Whatsapp Image 2024 03 21 At 16.00.43 (3)

Programa, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, down sendromlu çocuklar, aileleri, diş hekimleri, polisler, sağlıkçılar ve UMKE ekipleri katıldı.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 15.58.22

"Toplum olarak duyarlı olmak zorundayız"

Programda down sendromlu çocuklarla vakit geçiren Vali Aslan, Düzce Valiliği’nin hazırladığı hediyeleri ailelere ve down sendromlu çocuklara takdim etti.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 15.58.22 (11)

Vali Aslan yaptığı açıklamada, “21 Mart pek çok şeyin tarihi Nevruz, tabiatın canlanmasının günü. Tüm Düzcelilerin Nevruz bayramını kutlamak istiyorum. Ama bugün burada bulunma vesilemiz 21 Mart aynı zamanda Down Sendromu Farkındalık Günü. Bugün sağlık müdürlüğümüz koordinesinde çocuk diş sağlığı merkezimizde, down sendromlu çocuklarımız ve aileleriyle bir araya geldik. Gün farkındalık yaratma günü olduğu için bu konuda duyarlılık oluşturma amacıyla bir aradayız. Küçük bir jest yaptılar, diş sağlığı noktasında arkadaşlarımız mini hediyeler hazırlamışlar, onları takdim ettik. Ailelerle bir arada, ailelerle dayanışma içerisinde olduk.  Down sendromu malum genetik, doğuştan gelen bir durum ama bu evlatlarımız aldıkları eğitim ile hayata daha fazla tutunabilirler. Ebeveynlerine daha az bağımlı hale gelebilirler. Bu noktada toplum olarak duyarlı olmak zorundayız, kamu olarak hayatı onların da kendi başlarına sürdürebilecekleri tarzda planlamalar içerisinde olmak zorundayız. Ben böyle farkındalık oluşturmak açısından etkinliğe emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Burada bulunan özel bireylerimizi ve ailelerini de muhabbetle selamlıyorum. Hepimize hayırlı Ramazanlar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 16.00.43 (10)

Program, down sendromlu çocuklara polis üniforması ve sağlık üniformaları giydirerek, fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.