Düzce’de aşırıcı sıcakların etkisini gösterdiği şu günlerde, sağlıklı beslenmenin önemine işaret eden Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan vatandaşların hem sıcak hem de beslenme konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Kahvaltının olmazsa olmaz öğünlerden olduğunu belirten Yılmaz, yağlı ve hamur ağırlıklı beslenme yerine sebze ve meyveye yönelmenin doğru bir adım olacağını ifade etti. Ayrıca gıda zehirlenmelerinin önüne geçecek altın niteliğinde tavsiyelerde bulundu.

Düzce’de kavurucu sıcakların hakim olmasıyla birlikte gıda zehirlenmesi ve sağlıksız beslenme şikayetleri ile sağlık kuruluşlarına başvurular arttı. Vatandaşların sağlıklı beslenmesi için tavsiyelerde bulunan Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, sıcak havaların vücudu olumsuz yönde etkileyebildiği bu bunaltıcı yaz günlerinde yağlı besinlerden olabildiğinde uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Yasi̇n Yilmaz-1

Aşırı sıcaklarda beslenme nasıl olmalı?

Aşırı sıcaklarda doğru beslenme yöntemlerini anlatan İl Müdürü Yılmaz, “Yaz aylarının başlaması ile artan hava sıcaklıkları birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Kalp debisinde düşme, doku ve organlarda oksijenlenmede azalma, kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artış nedeniyle yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda ishal görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Yaz sıcaklığından en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar, hamileler, kronik hastalığı olan bireylerdir. Yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenme ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

“Kahvaltı günün en önemli öğünüdür”

Düzceliler’e beslenme şekilleri noktasında da tavsiyelerde bulunan Yılmaz, kahvaltının atlanmaması gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan besinlerden 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Yaz aylarında yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler, yeşillikler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, bitki çayları tercih edilmelidir. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağların kullanılmalı, yemekleri pişirirken ise kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir.”

ÖNCÜ HABER GÜNDEME TAŞIDI, BELEDİYE HAREKETE GEÇTİ ÖNCÜ HABER GÜNDEME TAŞIDI, BELEDİYE HAREKETE GEÇTİ

Yasi̇n Yilmaz-1 

“Hamuru bırak, meyveye yönel”

“Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.” vurgusu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, şu şekilde devam etti: “Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Ayrıca, yaşamın her döneminde yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün kg başına en az 35 ml olacak şekilde su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir.”

Besin zehirlenmeleri yaz aylarında artıyor

Besin zehirlenmelerin özellikle yaz aylarında arttığına dikkat çeken Yılmaz, son olarak şunları kaydetti: “Besin zehirlenmeleri özellikle yaz aylarında artmaktadır. Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler besin zehirlenmelerinin zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilmektedir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında özellikle rota virüslerden kaynaklanan bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesinde el hijyeni ile sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkamak çok önemli olup, ishali olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Önerilerimiz doğrultusunda alacağınız kişisel önlemleriniz sayesinde sağlıkla geçireceğiniz bir yaz mevsimi diliyorum.”

Editör: Zeki Aşıkoğlu