banner851

banner955

DEVLET HASTANESİ’NDE ‘KAPI’ KRİZİ!

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin iki ana girişe sahip olması ve özellikle otobüs duraklarına gitmek isteyen vatandaşların hastane etrafını dolaşmak zorunda kaldıkları gerekçesi ile bir kapı daha açılması için girişimleri sonuç vermiş ve durağa yakın olan kısımdan duvar kırılarak geçtiğimiz Cuma günü bir giriş daha açıldı. Ancak iddiaya göre eczaneler açılan yeni girişi istemedi. Belediye ekipleri tarafından kapının kapatılmaya kalkışılmasına ayaklanan vatandaşlar, “Biz burayı kullanacağız, başka çaresi yok” diye tepki gösterdi.

Asayiş 19.03.2019, 16:29 20.03.2019, 11:25
7749
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nin acil ve poliklinik olmak üzere iki ana girişi bulunuyor. Hastaneye gelen vatandaşlar özellikle otobüs duraklarına çok uzak olduğu gerekçesi ile bir kapının daha açılmasını istemiş, girişimleri de sonuç vermişti. Geçtiğimiz 15 Mart Cuma günü hastanenin duvarı yıkılarak bir giriş daha açılmış, hasta ve yakınları derin bir nefes almıştı.

Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından açılan kapı iddiaya göre eczaneler tarafından istenmedi. Bugün ise belediye ekipleri tarafından kapatılmak istendi. Bunun üzerine bir kapı girişini daha kaybetmek istemeyen vatandaşlar toplanarak protesto yaptı.“Eczaneler istemiyorlarmış”

Hastanenin arka tarafında yapılması planlanan ilave giriş için başvuruda bulunduklarını belirten Erdem Arslan, şunları kaydetti:

“Bu duvar yıkıldı. Dilekçe verdik. Sağ olsunlar kabul edildi. Belediye yapmıyor. Sonra fen müdürümü aradım, öğrendik ki, başkan durdurmuş. Başkan niye durdurdu bilmiyorlarmış. Ama biz bazı bilgilere ulaştık eczaneler istemiyorlarmış. Bu insanların sakatı var, hamilesi var, engellisi var. Durak burada, ta öteden dolaşıp, otobüse gelecek bu insanlar. Yazık günah değil mi?”“Gelsinler, kapatsınlar da görelim”

Bu yolun açık kalması için bekleyeceklerini belirten bir diğer vatandaşsa şu ifadelere yer verdi:

“Bu kapıyı kullanan vatandaş, benim, benim gibi vatandaşlar kullanıyor. Biz burayı kullanacağız, başka çaresi yok. Buradan gelip, öteden dolaşmak zorunda değiliz. Biz bunlardan yol istemiyoruz ki, sadece merdiven. Yayalar için bir yol istiyoruz. Açık kalacak burası, gelsinler, kapatsınlar. Biz de görelim.”“Altından nasıl kalkarlar bilmiyorum”

Vatandaşların İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazarak talepte bulunması üzerine belediye tarafından açılan kapının kapatılmasına ilişkin konuşan Aziziye Mahalle Muhtarı Aydın Koç, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi ile arasında geçen diyalogu şöyle anlattı:

“Bu ifade benim değil, başhekimimizin, altından nasıl kalkarlar bilmiyorum. Kendi ifadelerini söylüyorum. ‘Bu kapının kapanması gerektiğini söyleyen, bizim üstümüzdeki bazı büyüklerimiz, ağabeylerimiz var.’ Şimdi başhekimin yanından geliyorum. Oturdukları yerlerden değerlendirip, karar verirken, büyüklüğünü gösteren insanların buraya gelip, bunu açıklamalarını istiyorum.”“Başka bir ilin valisi görev yapıyorsa, Düzce Valisi ne yapıyor?”

Mahalleli olarak bin imza topladıklarını ve buranın açılması talebinde bulunduklarını hatırlatan Serap Yıldız, şunları söyledi:

“Aldığımız duyuma göre, birilerinin rantı için, başka bir ilin valisi telefon açarak, buranın kapatılması gerektiğini söylüyor. Onun için burayı kapatmaya kalkışıyor. Biz 300 metre yo yürümek zorunda değiliz. İnsanlara hizmetse, bu insanların işlerini zorlaştırarak olmaz, kolaylaştırarak olur. Hiç kimse bir açıklama yapmadı. Biz açıklama bekliyoruz. Valimizden açıklama bekliyoruz. Düzce’de başka bir ilin valisi görev yapıyorsa, Düzce Valisi ne yapıyor?”“Trabzon Valisi buraya karışamaz”
Başka bir şehrin valisi tarafından müdahale edildiği iddialarına değinen Kevser Bayrak ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu hak verilmiş mi? Burası açılmış mı? Bu saatten sonra burayı kimse kapatamaz. Bize söylenen, Trabzon Valisi’ni tanıyormuş buradan birisi. Duyduğumu söylüyorum ve çok üzgünüm. Trabzon Valisi buraya karışamaz. Düzce’nin valisi de var, belediye başkanı da var. Ben de bu insanları bu yola indiririm, gerekirse çiğneniriz ama bu yolu açtırmam.”“O büyükler kimse onlar gelsinler”
Başhekimin kullandığı iddia edilen ifadeler hakkında konuşan bir vatandaş ise şöyle konuştu:

“Başhekim, yukarıdan büyüklerin kapatılmasını istediğini söylemiş. O büyükler kimse onlar gelsinler madem buraya. Az önce kendim şahit oldum. Bir anne engelli çocuğuyla hastanenin kapısından çıktı te durağa kadar yürüdü. Neden buradan çıkmıyor. Burası durağa çok çok daha yakın.”“Biz burayı kapattırmak istemiyoruz”
Bu kapıyı halkın kullandığını ve halkın açılmasını istediğini söyleyen bir diğer vatandaş da şunları vurguladı:

“Vali kullanmıyor bu yolu. Belediye başkanı da kullanmıyor. Burayı mahallenin insanı kullanıyor, halk kullanıyor ve biz burayı kapattırmak istemiyoruz”

Eylemlerin tüm hararetiyle devam etmesi üzerine ise olay yerine Millet İttifakı Düzce Belediye Başkan Adayı Ömer Küçük geldi. Vatandaşlarla buluşan ve ‘sıkıntınız nedir’ diyen Küçük, olayın anlatılması üzerine de bir açıklama yaptı.“İhtiyaç sonucu yapılan bir şeye set çekmek bizim insanımıza saygısızlıktır”
Vatandaşların buranın açılmaması talebi ve gerekirse Valisi’ye kadar gideceklerini belirtmesi üzerine “gerekirse biz de gideriz” diyen Küçük, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu ihtiyaçtan koyulmuş. İhtiyaç sonucu yapılan bir şeye set çekmek de bizim insanımıza saygısızlıktır. Bizim insanımıza duyarsızlıktır. Bizim insanımızı huzursuz etmektir. Vatandaşımıza karşı yapılan bu tutum ve yanlışı hiç tasvip etmiyorum. Ya buraya bu yaya geçidini koymayacaktınız. Madem koydunuz gereği olan yaya girişini de açık bırakacaksınız.”Ayrıca bölgeye olası bir kargaşayı önlemek için yunus ekipleri de sevk edildi. 


Haber: Ö.YILMAZ


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

banner844
Yorumlar (55)
seçmen 4 yıl önce
rahmetli levent kırca tam senlik bir senaryo traji komik bir olay daha...artık söyliyecek bişi kalmadı.
Aç-Kapa başkan 4 yıl önce
İstanbul Caddesi’ni esnaf için açan başkanın burada da eczanelerin sözünü dinlemesi enteresan değil. Vatandaşı saymayan bir belediye başkanı koltukta şu an...
Aizziyeli 4 yıl önce
Masal lah hemen çökmüş hemsilliler olaya el atmışlar heryerdeler
Faruk özlüye 4 yıl önce
Benim oyum değişmişti ama siz geldiniz size yöneldim. Fakat görüyorum ki sizin işinize burnunu sokan birileri var . Eğer buraya dair açıklama yapmazsanız size oyumu vermeyeceğim
Memleket meselesi 4 yıl önce
Kapıya en yakın durak var sanırım orda etrafında rant sağlayacak biyer varsa söyle bina dikelim :)
SEDAT 4 yıl önce
bu hastane yönetimi kulağını tersten tutmayı çok seviyor galiba dün polikiniklerde muayene işimiz vardı öğleden sonraya kaldık kantinden bişeyler alalım dedik bekleme salonunun oradaki kantine bi gittik kantin kapanmış.Acil in ordaki kantin acıkmış ordan alabilirmişiz sizin derdiniz insanlara hizmet etmekmi milleti yokuşa sürmekmi.Kapını agzında su simit satan tezgahta vardı onuda kaldırmışlar.Hastası var sakatı var ordan oraya büssürü yol var yazık bu insanlara amacınız ne rant sağlamakmı yani
Aa 4 yıl önce
Hadi bakalım, RANT MI HALKA HİZMET Mİ? Bundan sonra o eczanelerden mecbur kalmadıkça alışveriş edilmemeli!
AZİZİYELİ 4 yıl önce
Yeni açılan kapının karşındaki bahçeli evde oturuyorum. Her gün insanlar duvardan atlayıp durağa yada evlerine gitmeye çalışıyorlar. Üstelik üniformalarıyla hastane çalışanlarıda buna dahil. Vatandaş için gerekli bi kapı, oradaki 4 basamaklı bi girişi rant olarak gören arkadaşlara eczanelere söylüyorum, açılan kapı insanların yararınadır. Oraya en yakın bahçe benimki ve kapımda ne dükkan ne işyeri var yapılmayacakta rahat olun. Gücünüz varsa durağı taşırsınız ozaman.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız