banner851

banner955

KOVİD-19 KAPSAMINDA POLİS CEZA KESEBİLİR Mİ?

Emniyet'ten korona virüs tedbirleri kapsamında polis ceza keser, kesemez tartışmalarını bitirecek bir açıklama geldi. Kesilen cezalar için polisin tutanak tutma yetkisi olduğu belirtilerek, bu tutanağın mülki amire onaylatıldıktan sonra kişiye tebliğ edilmesi gerektiği ifade edildi.

Asayiş 06.07.2020, 18:22 06.07.2020, 18:30
6410
KOVİD-19 KAPSAMINDA POLİS CEZA KESEBİLİR Mİ?
banner1032

“Korona virüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez” haberlerine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Açıklamada, "Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır" denildi.

EGM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek amacıyla yetkili ve sorumlu makamlar tarafından bazı tedbirler alınmaktadır. Alınan bu tedbirlere aykırı davrananlar hakkında da mevzuata göre yetkililer tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bazı vatandaşlarımız kendilerine uygulanan idari yaptırımların iptali yönünde yargı mercilerine başvurmuş ve yetkili mahkemelerce de bir kısım iptal kararları verilmiştir. Bu bağlamda 04 Temmuz 2020 tarihinde bazı basın yayın organlarında 'Korona virüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez' başlıklı haberler yer almış ve aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

"TÜM PERSONEL UYARILMIŞTIR"

5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22. Maddesinde sayılan 'Kabahat dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idari kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir.' hükmü ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294. maddesinde sayılan 'Bu Kanunda yazılı olan idari para cezaları mahalli mülki amir tarafından verilir.' hükmü doğrultusunda korona virüsün Türkiye'de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır.

"POLİS YETKİSİNİ KULLANMAYA DEVAM EDECEK"

Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır. Türk Polis Teşkilatımız korona virüs tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

banner844
Yorumlar (5)
Vatandas 2 yıl önce
Kesin kesebildiydiniz kadar cavid değil bu gidişle ne belalar turiycek devlet millet uyuşmazlık içine girmeye başlıyor.
hamidiyeli 2 yıl önce
polisin görevi halkın huzurunu, bütünlüğünü, birliğini korumak,beni korumak ,ceza kesmek değil
Ertan 2 yıl önce
Tartışmasız bu pandemide Polisin yazdığı çezayı kimsenin bozma hakkı yok maske takmak mecburiyeti varmı herkes sağlığı için uyacak
Sema 2 yıl önce
Polis maskesiz gördüğüne ceza kesmeli. Milletin umrunda değil zaten maske mesafe. Polisin ceza kesme yetkisi yok deyip daha da umursamaz olur bazı insanlar. Tedbirler gevşetilmemeli.
A.g t 2 yıl önce
Neye dayanarak ceza kesicekmis hanki kanunda var hanki madde de yeri var bu düzenlemeyle ilgili bi yasa çıktımı gelen geçen garibana yaslasın tabi
20
az bulutlu