banner851

banner614

SU BORUSU PATLADI

banner619

Düzce’nin içme suyunu karşılayan ana su şebekesindeki boru bir kez daha patladı, Beyköy beldesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde ev ve ekili tarım arazileri sular altında kaldı. Ana borunun hasar görmesi ile birlikte Düzce merkezde su kesintisi yaşanırken, Düzce Belediyesi ekiplerinin yoğun şekilde yürüttüğü onarım çalışmaları sonucu gece saatlerinde yeniden hanelere su verilmeye başlandı. Sık sık yaşanan arızalardan bıkan Düzceliler, maliyeti 100 Milyon TL olarak açıklanan yeni isale hattı projesinin hızla başlamasını istedi.

banner846
Asayiş 27.06.2021, 18:31 29.06.2021, 14:40
10126
banner844

Düzce’nin altyapı sorunu S.O.S vermeye devam ediyor. Yıllardır devam eden altyapı sorunu, bir kez daha patlakla gün yüzüne fışkırdı. Miadını dolduran asbestli borular, yüksek basınca dayanamadı.

Düzce'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan, Uğursuyu Regületöründen Düzce Belediyesi Su Arıtma Tesisi’ne su taşıyan ana boru, 27 Haziran Pazar günü akşam saatlerinde yüksek basınç nedeniyle patladı.

Su borusunun patlaması ile Beyköy’e bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde bazı ev ve eklentileri ile ekili tarım arazileri sular altında kaldı.

Daha önce de benzer sıkıntılar yaşayan Beyköylüler, duruma tepki gösterdi.

Ana borunun patlamasıyla birlikte Düzce merkez ve mahallelerine, su verilemezken, bölgeye yönlendiren Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, su borusunu onarmak için saatlerce hummalı şekilde çalıştı.

Belediye ekiplerinin gece saatlerinde ana su borusundaki arızayı onarmasının ardından gece saatlerinde yeniden su verildi.  

Öte yandan Düzce Belediyesi, evini su basan vatandaşlara yardım amaçlı vidanjörlerini bölgeye gönderdi. Ev ve arazileri sular altında kalan vatandaşlar maddi kayba uğradı.

Sık sık patlayan borular bıktırdı

Öte yandan yaşanan son arıza, Düzce’nin içme suyu şebekesinin tamamen yenilenmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bunun için ciddi bir hazırlık yapan Düzce Belediyesi’nin kısa sürede çalışmalara başlaması beklenirken, önceki aylarda konuya ilişkin bilgilendirme yapan Düzce Belediyesi Başkanı Dr. Faruk Özlü, Uğur Suyu’nda meydana gelen ve mevsimsel geçişlere bağlı olarak yaşanan debi azalması sonucu içme suyu hattında basınç problemi yaşandığına dikkat çekmişti.  

Özlü: Düzce’ye 100 Milyon TL’lik yeni isale hattı yapılacak

Mevcut içme suyu rezervine ek saatte 200 ton su aktarımı sağlayan sistemi anlatan Başkan Özlü, Düzce’nin içme suyu şebekesinin eski olması ve kaynaklarında meydana gelen debi düşmesi nedeniyle su kesintilerinin kronik hale geldiğini ifade ederek, şunları kaydetmişti: “İlimizin içme suyu alt yapı sisteminde ciddi deformeler var. Mevcut şebeke, 40 yıl önce yapılan, vana ve bağlantı noktaları bile unutulmuş, ömrünü tamamlamış bir sistem. Yüksek katlara su çıkmasını sağlamak için basınç artırımı yaptığımızda 40 yıllık borularda patlama meydana geliyor. Dolayısıyla bu sorunlara acil çözüm gerekti. Şimdi Uğur Suyu’nun farklı bir koluna su alma yapısı inşa ederek pompa koyduk. Bu sayede arıtma tesisimizde su seviyesinin kontrol altında olmasını sağladık, artık herhangi bir düşüş yaşanmayacağını öngörüyoruz. Acil çözüm ile yeni bir su regülatörü, 6.7 KM asbestli boruların değiştirilmesi ve yeni arıtma tesisini içeren bir yatırım yapıyoruz. Ayrıca bu konuda 100 Milyon TL’lik kalıcı çözüm alt yapı yenileme, İsale Hattı projesi 90 gün içinde tamamlanacak. İlimizin 40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak projemiz için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Düzce’de su sorunu tamamen ortadan kalkacak”.”

Başkan Özlü ayrıca Düzce’nin içme suyu şebekesinin tamamen yenilenmesini öngören projenin rekor bir sürede tamamlanacağını vurgulamıştı.

Yorumlar (10)
Rmznşahn 1 ay önce
Arızadır olur ama sürekli çıkıyorsa bi arıza arıza olmaktan çıkar ve insanları canından bezdirir..Birde elektrik kesintisi oda sadece sancaklar tarafında kesiliyor bu sedaşın sancaklar mahallesine garazi ne..Su kesilir sancaklar elektrik kesilir sancaklar bıktık artık..
Düzceli 1 ay önce
Heryeri imara açan belediye alt yapıyı da bu oranda iyileştirmedi.Her bina ve artan nüfus İçin ana şebekeye bir bağlantı daha derken,her köyü mahalle yapıp belediyeye katarken düşünmeyen idareciler habire basıncı artırdı. Sonuç?Devamlı patlayn borulr
Düzceli 1 ay önce
Tek Kelime ile REZALET (.)
İdris Karaduman 1 ay önce
Şükür heç görmedik o basıncı evimizde
... anlamıyorum bu basınç Hamidiye mahallesine gelince duruyor mu
Vatandaş 1 ay önce
Her ay bir kaç kere su ve elektrik kesintisi oluyor. Bıktık artık. Farklı şehirlerde de yaşadım ama bu kadarını görmedim. Yetkililerden duyarlılık ve çözüm bekliyorum. Ayrıca prestij 2’ de su deposuna hayır diyen arkadaşlara iyi çileler diliyorum.
Düzceli 1 ay önce
akp belediyeciliği artık miadını doldurdu. düzcenin altyapısının rezaletten öte gitmediğini kimse inkar etmesin.
Şikayetçiyim 1 ay önce
Ya yeter artık her yaz aynı sorun her yaz nedense borular ya patlıyor durduk yere ya arızalanıyor ya da basınç düşüyor bıkrık artık her yaz su sorunundan.
Duzceli 1 ay önce
Bu duzce ana hatti yenileyin artik devamli patlama ariza
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın