banner614

"TEMMUZ AYI" UYARISI

banner619

Yapılan bir araştırma, Türkiye'de 2007-2017 yılları arasını kapsayan 10 yılda gerçekleşen kazaların en fazla temmuz ayında meydana geldiğini ortaya koydu. Bu tespitten yola çıkılarak tatil için temmuz ayı için plan yapan vatandaşlara, trafikte kurallara uymaları ve dikkatli seyretmeleri uyarısı yapıldı.

banner846
Asayiş 26.06.2018, 15:30 27.06.2018, 14:09
3615
"TEMMUZ AYI" UYARISI
banner844

Türkiye'de 2007-2017 yılları arasında yaklaşık 10 milyon trafik kazası meydana gelirken, kazaların nedenlerine bakıldığında, ilk sırayı sürücü hataları aldı. Onu yaya ve yolcu olmak üzere insan faktöründen kaynaklanan hatalar takip etti.

10 yılın kaza istatistiklerini ve medya başlıklarını inceleyen Ajans Press'in Emniyet Genel Müdürlüğü ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 2007-2017 yılları arasında 9 milyon 807 bin 18 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 50 bin 766 kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon 762 bin 338 kişi ise yaralandı.

"Yollarda çok dikkatli olunmalı"
Son 10 yılda gerçekleşen yaralanmalı kazaların en fazla temmuz ayında gerçekleşmesi nedeniyle uyarılarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, seçimlerin sona ermesi ile birlikte tatile çıkacak olanların trafikte dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Tatile veya memleketine gitmek için 24 Haziran seçimlerini bekleyen vatandaşlarımız yollarda çok dikkatli olmalı. Şehirlerarası karayollarında yoğun bir trafik olacaktır. Vatandaşların tatili zehir olmaması için yollarda dinlenerek ve yüksek hız yapmadan yolculuk yapmalı."

'En çok kaza temmuz ayında yaşanıyor'
En çok kazanın Temmuz ayında yaşanması nedeniyle seçimden sonra tatile çıkacak vatandaşların trafikte hız yapmaması gerektiğini belirten Palandöken, son 2 yılın kaza istatistiklerini paylaştı. Palandöken, 'Yaz aylarının başlaması ile tatile, memleketine veya ülke turuna gideceklerin sayısı artıyor. Bu da en çok karayollarında yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Her yıl en çok kaza temmuz ayında yaşanıyor. Öyle ki 2016 yılında 19 bin 857 kaza ve 916 ölü sayısı ile, 2017'de 40 bin 465 kaza ve 429 ölü sayısı ile en çok kaza Temmuz ayında meydana geldi. Yani son 2 yılda Temmuz aylarında kaza sayısı neredeyse 2 katına çıkarken ölü sayısı yarıya düştü." ifadelerini kullandı.

"Kurallara harfiyen uyulmalı"

Tatile çıkacak olan vatandaşların trafik kazalarına sebep vermemek için kurallara harfiyen uyması gerektiğinin üzerinde duran Palandöken, "Çünkü trafik kazalarının yaşanmasının birinci ve en önemli nedeni aracın hızını trafiğe göre ayarlayamamaktan meydana geliyor. Otobanda çok yavaş gitmek, şehir içinde çok hızlı gitmek gibi nedenler yüzünden maalesef birçok vatandaşımızın tatili zehir oluyor. Sevdiklerimizi düşünerek, kavşaklarda yol önceliklerine dikkat ederek, trafik ışıklarına uyarak ve mutlaka emniyet kemeri takarak yolculuk yapılmalı. Uzun süren yolculuklarda sık sık mola verilmeli." uyarısı yaptı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu