Düzce'de akıllı telefonunun hacklenerek hesabından yüklü miktarda kredi çekildiğini iddia eden İbrahim Acar’ın Akbank ile ilgili ithamlarına muhatap kurumdan açıklama geldi. Akbak’tan yapılan açıklamada, bankanın mobil bankacılık güvenliğinin en üst seviyede olduğu belirtilerek, “Akbank’ta bilgi güvenliği, yüksek standartlarda bir teknoloji sistemiyle sağlanmaktadır." vurgusu yapıldı. Ayrıca, söz konusu müşterinin hesaplarının incelendiği ve vakada banka kaynaklı bir sızıntı veya güvenlik ihlali olmadığının tespit edildiği bildirildi.

Akbank müşterisi İbrahim Acar, hackerların akıllı telefonundan Akbank’ın mobil bankacılık bilgilerinin ele geçirilerek hesabından yüklü miktarda kredi çekilerek paravan hesaplarına yatıldığı yönünde Öncü Haber mikrofonuna açıklamalarda bulunmuştu. Haberin Öncü TV ekranları ile www.oncurtv.com’da yayımlanmasının ardından, Acar’ın bu iddialarına Akbank Ticaret A.Ş’den açıklama geldi. Özellikle bankanın mobil bankacılık işlemlerinin yüksek güvenlik duvarı ile korunduğu ifade edilen açıklamada, dolandırıcılık olayı ile ilgili kurumun her hangi bir ihmalinin olmadığı belirtildi.298385862 5201434036571108 8550425443314665166 N (1)

“Dolandırıcılık olayında bankamızın sızıntı ve güvenlik ihlali olmadığı tespit edildi”

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Haberlerinizde bahsi geçen müşterimizin hesapları incelenmiş ve vakada Bankamız kaynaklı bir sızıntı veya güvenlik ihlali olmadığı tespit edilmiştir.  Akbank’ta bilgi güvenliği, yüksek standartlarda bir teknoloji sistemiyle sağlanmaktadır. Değişen tehditlere uyumlu olarak en yeni teknolojiler konumlandırılmakta, süreçler yeni tehditlere göre düzenlenmektedir. Bu konuda, nitelikli insan kaynağı ile tüm bu çalışmalar yürütülmektedir. Bankamız, bu çalışmalarla sektörde güvenlik alanında en çok yatırım yapan bankalardan biri konumundadır.”

“Tüm güvenlik sistemlerimiz sürekli inceleniyor”

Bankanın tüm güvenlik sistemlerinin DDO, BDDK, SPK ve BTK kurumları tarafından sürekli incelendiği altı çizilen açıklama şu şekilde devam etti:

“Tüm sistemlerimiz güvenlik değerlendirmelerinden ve testlerinden geçirilmekte; 7 gün 24 saat korunmakta ve izlenmektedir. Ayrıca, teknoloji ve süreç yetkinlikleri alanında uzman bağımsız firmalara test ettirilmekte ve iç ve bağımsız denetçiler tarafından denetlenmektedir.  Tüm bu süreçlerde Cumhurbaşkanlığı DDO, BDDK, SPK, BTK gibi kurumların bilgi güvenliğine ilişkin yönlendirmelerine ve KVKK düzenlemelerine uyumlu çalışılmaktadır. Tüm bunlarla birlikte, başta sosyal mühendislik, oltalama olmak üzere müşterilerimizi aldatmaya yönelik girişimlerden kaçınmaları ya da müşterilerimizin Bankamızın denetiminde olmayan iletişim ağları üzerinden kullandıkları cihazların güvenliğini sağladıklarından emin olmaları bilgi güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır. Bu doğrultuda tüm müşterilerimizi https://www.akbank.com/tr-tr/genel/akbankguvenlik/dolandiricilik.html adresimizdeki rehber doğrultusunda kişisel verilerinin güvenliğini sağlama konusunda bilgilendirmekteyiz." 

Akbank ayrıca bankanın itibarını zedeleyici nitelik taşıyan yorumların doğruları yansıtmadığını vurguladı.

Akbank'tan yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

BAŞKAN YARDIMCILARI VE MÜDÜRLER BELİRLENDİ BAŞKAN YARDIMCILARI VE MÜDÜRLER BELİRLENDİ

Sayın Sadullah Ünsal,

Bankamız adı kullanılarak yayınlanan “Aralarında Çok Sayıda Düzceli De Var” ve “Akbank Müşterileri İsyanda!” başlıklı haberlerinizde paylaşılan iddialar nedeniyle kurumsal bir açıklama sunma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Haberlerinizde bahsi geçen müşterimizin hesapları incelenmiş ve vakada Bankamız kaynaklı bir sızıntı veya güvenlik ihlali olmadığı tespit edilmiştir.

Akbank’ta bilgi güvenliği, yüksek standartlarda bir teknoloji sistemiyle sağlanmaktadır. Değişen tehditlere uyumlu olarak en yeni teknolojiler konumlandırılmakta, süreçler yeni tehditlere göre düzenlenmektedir. Bu konuda, nitelikli insan kaynağı ile tüm bu çalışmalar yürütülmektedir. Bankamız, bu çalışmalarla sektörde güvenlik alanında en çok yatırım yapan bankalardan biri konumundadır.

Tüm sistemlerimiz güvenlik değerlendirmelerinden ve testlerinden geçirilmekte; 7 gün 24 saat korunmakta ve izlenmektedir. Ayrıca, teknoloji ve süreç yetkinlikleri alanında uzman bağımsız firmalara test ettirilmekte ve iç ve bağımsız denetçiler tarafından denetlenmektedir.

Tüm bu süreçlerde Cumhurbaşkanlığı DDO, BDDK, SPK, BTK gibi kurumların bilgi güvenliğine ilişkin yönlendirmelerine ve KVKK düzenlemelerine uyumlu çalışılmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte, başta sosyal mühendislik, oltalama olmak üzere müşterilerimizi aldatmaya yönelik girişimlerden kaçınmaları ya da müşterilerimizin Bankamızın denetiminde olmayan iletişim ağları üzerinden kullandıkları cihazların güvenliğini sağladıklarından emin olmaları bilgi güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır. Bu doğrultuda tüm müşterilerimizi https://www.akbank.com/tr-tr/genel/akbankguvenlik/dolandiricilik.html adresimizdeki rehber doğrultusunda kişisel verilerinin güvenliğini sağlama konusunda bilgilendirmekteyiz.

Tüm bunlar ışığında, haberinizde yer alan ve Bankamızın itibarını zedeleyici nitelik taşıyan yorumların doğruları yansıtmadığını dikkatinize sunarız.

Saygılarımızla,

AKBANK T.A.Ş

HABER: Savaş ARI