YANLIŞ HESAPTAN DOĞRU SONUÇ ÇIKMAZ FATİH ERBAKAN YANLIŞ HESAPTAN DOĞRU SONUÇ ÇIKMAZ FATİH ERBAKAN

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, belediye binası üzerinden oluşturulan gündem ve söylemlere dair açıklamalarda bulundu.

SÜLEYMANİYE-SELİMİYE KÜLLİYESİ GİBİ OLACAK

2-369


Belediye Meclisi Haziran ayı ilk toplantısı öncesinde meclis üyeleri ile bir araya gelen Başkan Özlü, bazı kesimlerin kendisine ‘belediye binası ile neden uğraşıyorsun’ diye sorduklarını paylaştı. Özlü, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Konu belediye binası değil. 2019’da başkan olduktan sonra bu binaya geldim. Dışarıyı gördüm. Karşıda gecekonduvari yapılar var. Yan tarafa bakıyorum, Osmanlı tarzı bir camii var, ama minareleri tenekeden. Oturduğum binaya bakıyorum modern tarzda bir bina. Burası 10 bin 400 m² bir alan, Düzce’nin göbeği. Düşünebiliyor musunuz? Aynı alanda gecekondu var, klasik tarzda bir yapı var, modern mimaride bir yapı var. Bu 3 ayrı yapı son 50-60 yılda olmuş. Burada ciddi bir çalışma yapacağımızı söyledik.

4-203

O günkü Valimiz Cevdet (Atay) Bey’e sordum, mimarlık firması var mı diye? Çağırdı mimar arkadaşı, projemizi düzenledik. Burada kalkmayacak yapı camiidir. Burayı öyle bir düzenleyelim ki küçük bir Süleymaniye, küçük bir Selimiye Külliyesi gibi bir mekan olsun; cami-meydan-çarşı. Arkadaşlar atalarımız bunu yapmış. Mimarımız çalıştı. Bir hayırsever çıktı minarelerimizin yapımını üstlendi. Burhan Özdemir’den Allah razı olsun. Aynı zamanda caminin halılarını değiştiriyor, klima sistemini değiştiriyoruz. Minarelerin kaplaması bittiğinde o meydanı düzenleyeceğiz.”

1-361

ANIT ESER 81 İLDEN GETİRİLECEK TAŞLARLA YAPILACAK


Düzce’nin kalıcı bir eser kazanması için çaba sarf ettiklerine dikkati çeken Başkan Özlü, “Şehrimizde anıt eser diyebileceğimiz eser yok. Depremlerle hep yıkılmış. Benim bildiğim en eski bina postane binası. Cumhurbaşkanlığı külliyesini yapan firmaya bir mimari proje yaptırdık. Düzce’de anıt eser olabilecek bir eserin projesi tamamlandı. Bunu da stadın olduğu yerde inşa edeceğiz. Taş ve ahşap olacak. Bu binanın taşlarını 81 ilden getireceğiz. Düzce’nin sembol eseri olsun istiyoruz. Orada Konuralp Gazi adına bir anıtımız olacak. Bu toprakları fethedip biz torunlarına emanet eden insanlara karşı bir vefa borcumuz var. Konuralp Gazi için de mermerden güzel bir anıt inşa ettirdik. Yapacağımız anıt eserin uygun bir yerinde konumlandıracağız. Konu belediye binası konusu değil, şehri bir üst lige taşıma konusu” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Editör: Zeki Aşıkoğlu