Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Dr. Faruk Özlü’nün gençlerle buluştuğu etkinlikte eline mikrofonu alan ve kendisini özel bireylere yönelik çalışmalara hassasiyet göstermemekle itham eden gencin suçlayıcı söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı ve provokatif bir girişim olduğu ortaya çıktı. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak birçok projeye öncülük eden Başkan Özlü’yü karalamak amacıyla konuşan gencin hem engelli kardeşinin hem de annesinin Düzce Belediyesi şirketinde istihdam edildiğini açıklayan kendisi de özel birey olan BELTUR Genel Müdürü Erdem Yılmaz, “Bahsi geçen olayda genç kardeşimizin soru yöneltmek yerine, suçlayıcı bir tavırla bizi itham etmesi tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklı bir talihsizliktir.” ifadesini kullandı.

KENDİSİ DE ENGELLİ BİREY OLAN YILMAZ HER ŞEYİ AÇIKLADI

Seçim çalışmaları kapsamında gençlerle buluşan Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Dr. Faruk Özlü’ye soru sormak için mikrofonu eline alan bir gencin ‘Engelli bir birey olarak engellilerle ilgili hiçbir politikanızı göremiyorum.’ eleştirisine, belediye şirketi BELTUR’un Genel Müdürü ve kendisi de engelli bir birey olan Erdem Yılmaz’dan açıklama geldi.

Erdem Yılmaz

O VİDEONUN ARKA PLANINDAKİ GERÇEKLER

Kısa sürede sosyal medyada yayılan ve Başkan Özlü’nün engellilere karşı duyarsız olduğu algısı oluşturmayı amaçlayan videonun arka planındaki gerçekler gün yüzüne çıkarıldı.

Söz konusu gencin engelli kardeşi ile birlikte kendisine yardımcı olması için annesinin de istihdam edildiğini vurgulayan Yılmaz, Başkan Özlü’nün gencin suçlayıcı ifadelerinin aksine engelli bireylerin istihdamı ve daha rahat yaşaması için yürütülen çalışmalara hassasiyet gösterdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz çarşamba günü bir okul panelinde 16 yaşında bir genç kardeşimizin kurumumuz çalışanları, BELTUR şirketimiz ve dahi şahsımı hedef alan birtakım iddialarına üzülerek yanıt vermek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapmayı uygun bulduk.  

İsmim Erdem Yılmaz. 1973 Düzce doğumluyum. Doğuştan bedensel engelli bir bireyim, daha önce çalıştığım kamu kurum ve kuruluşlarda da engelli kadrosundan işe girdim, çalıştım ve emekli oldum. 2021 yılında Belediye Başkanımız Sayın Dr Faruk Özlü ile yaptığım görüşme neticesinde BELTUR şirketinin genel müdürü olarak yine engelli kadrosundan işe başladım.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; engelli bir birey olarak pozitif ayrımcılığın yapıldığı, bu kadar değer ve önem verildiğini hissettiğim bir dönem olmadı. Sayın belediye başkanımıza engelli bireyler ile ilgili geliştirdiğimiz her proje ve öneri her zaman kabul gördü.

Bahsi geçen olayda genç kardeşimizin soru yöneltmek yerine, suçlayıcı bir tavırla bizi itham etmesi tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklı bir talihsizliktir.

Oysa ki; mesele kardeşini istihdam etmek amacıyla annesinin de işe alındığı tek örnektir.

Kardeşi kendi başına hareket edemediği için annesinin bakımına ihtiyacı olduğundan hayata tutunmasına bir nebze katkı sağlamak adına belediyemiz ve BELTUR şirketimiz her zaman üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır.

Aile bütünlüğünü sağlamak adına cumartesi pazar tatil şeklinde çalışma şartları düzenlenmiş, annesi adına daha rahat olan sabah 08:00 akşam 17:00 olan bir başka BELTUR şirketinin işlettiği birime gönderilmiş, anne ve babanın memnuniyetini her zaman duyduğumuz ve bizlere minnettar olduklarını ifade ettikleri bir ortam sağlanmıştır.

Ayrıca Kusursuz Kafe ile beraber yapılan her türlü etkinliğe kendisi ve annesi ayrım yapılmadan katılmıştır ve bundan sonra da katılacaktır.

5-110

Bu konunun şahidi; BELTUR dışından birisi olan Beyazay Derneği yöneticisi şehrin sevilen siması Nurullah Çelebi’dir.

Nurullah bey de bu etkinliklerin çoğuna katılım sağlamıştır ve görmüştür ki bu çocuklar bizim için her zaman değerli ve öncelikli olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.

Konuşmamın başında bahsettiğim üzere engelli bireylerin yaşamlarının zorluğunu bizzat yaşayan biri olarak böyle konularda değerli Düzce halkımızı sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bu çocuklara iş imkanı sağlayan, hayata tutunmalarına destek olan tüm kurum ve kuruluşların yanlarında olmalarını can-ı gönülden rica ediyorum.

BAŞKANIMIZI BİZLERİ HER FIRSATTA DESTEKLİYOR

“DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ” “DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Bu vesile ile Düzce’de çalışan engelli bir yönetici olan engelimden dolayı bana hiçbir zaman önyargı ile bakmayan ayrıca her fırsat ve projede destekleyen yanımızda olduğunu hissettiren sayın belediye başkanıma ve onun nezdinde aynı nezaketi ve anlayışı göstermeye devam eden çalışmaktan mutluluk duyduğum tüm belediye yönetici ve çalışanlarına, sayın valime, yine onun nezdindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici ve çalışanlara tüm STK kuruluşlarına başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Konu Kusursuz Kafe ve engelli kardeşlerimiz olduğunda ilk önceliği her zaman bize veren her daim yanımızda olan şehrimizin değerli basın kuruluşları, sizlere ve onların kıymetli temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”