Düzce Özel Çağsu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Farrukh Bayramov, kalp ritim bozukluğu hastaları için hayati önem taşıyan bilgileri, Öncü Haber mikrofonlarına anlattı. Yaşlılıkla birlikte de kalpteki elektriksel aktivitelerde artış görülebildiğini vurgulayan Bayramov, testlerle erken teşhisin önemine dikkat çekti.Whatsapp Image 2024 07 05 At 12.28.37

Kafein ve diğer diğer uyarıcı maddelerden kaçınmanın altını çizen Bayramov, kalp ritim bozukluğu olan hastaların ilaçlarını düzenli kullanmalarını tavsiye etti.

“Ölümcül ritim bozukluğu olabilir”

“YILAN KORKUSUNDAN MEZARLIĞA GİDİP DUA EDEMİYORUM” “YILAN KORKUSUNDAN MEZARLIĞA GİDİP DUA EDEMİYORUM”

Kalp damar tıkanıklığının ritim bozukluğuna sebep olabileceğini belirten Bayramov, “Kalpte ritim bozukluğunun birçok sebebi var. En sık karşılaşılan sebeplerden biri elektriksel aktivitelerin bozulmasıdır. Bu durum doğuştan gelebileceği gibi kalp damarlarının tıkanıklığı gibi hastalıklar da ritim bozukluğuna neden olabilir. Koroner arter bozuklukları da kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Ölümcül ritim bozukluğu olabilir. Kalp krizi sırasında da tehlikeli ritim bozuklukları ortaya çıkabilir.” dedi.

“Yaşlılarda testlerle erken teşhis önemlidir”Whatsapp Image 2024 07 05 At 12.28.42

Kardiyoloji kontrollerinin önemine dikkat çeken Bayramov, şöyle konuştu: “Ailede kalp hastalığı öyküsü varsa veya koronavirüs gibi hastalıklar sırasında çarpıntı gibi belirtiler varsa mutlaka kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, ablasyon gibi yöntemler bulunmaktadır. Yaşlılıkla birlikte de elektriksel aktivitelerde artış görülebilir. Ritim bozuklukları sadece çarpıntı veya hızlı kalp atışları ile sınırlı değildir; pıhtı oluşumu riskini de taşıyabilirler. Özellikle yaşlılarda testlerle erken teşhis önemlidir. Masum ritim bozuklukları için kafein ve diğer uyarıcı maddelerden kaçınmak önemlidir. İlaç kullananlar düzenli olarak tedavi süreçlerini takip etmelidirler.”

Editör: Emirhan Töngel