Ülke çapında 18 bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağışı Merkezi ve her gün farklı bir yerde olan 300’den fazla mobil ekiplerle Türk Kızılay’ı kan bağışçılarını bekliyor.
1957 yılında Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak açılan ilk modern Kızılay Kan Merkezleri ile Kızılay, kan bankacılığı alanında hizmet vermeye başladı. Ülkemizde kan hizmetleri alanında ihtiyacın artması üzerine yaygınlaşan Kızılay kan hizmetleri ağı 1983 yılında organizasyonel yapıya kavuştu ve Kızılay Kan Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. 

YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR YERİNDE İNCELENDİ YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR YERİNDE İNCELENDİ

Aynı yıl çıkan 2857 sayılı “Kan ve Kan Ürünleri Kanunu” ile özel kan bankaları kapatılmışına rağmen, Kızılay Kan Merkezleri ve Kan İstasyonları ile hizmetlerini sürdürmeye devam etti. .
 2005 yılı itibariyle ülkemizde bilimsel ve toplumsal alanda güvenli kan temininde yaşanan problemleri ortadan kaldırmak amacıyla Kan Hizmetleri Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği’nin önerileri doğrultusunda "Güvenli Kan Temini Projesi’ni hayata geçirdi.
Yaklaşık 3 bin çalışanı, 18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağış Merkezi ile ülkemizde sürdürülebilir güvenli kan teminini sağlamak misyonuyla çalışmalarına devam eden Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü, deneyimini yenilikçi teknoloji ve yaklaşımlarla birleştirerek, toplumun duyarlılığını artırmak ve güvenli kan ihtiyacının karşılanmasında sürdürülebilir model olmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Bugün ülkemizde hastanelerin kullandığı kan ürünlerinin yüzde 87’si Kızılay tarafından karşılanıyor. Yüzde 13’ü ise Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı süreli Bölge Kan Merkezlerinden karşılanıyor.
Kızılay bunun yanı sıra aynı kan ekipleri ile TÜRKÖK projesi kapsamında kök hücre bağışçısı olmak isteyenlere de hizmet veriyor. Türk Kızılay, hazırlık çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte 2014 yılında “Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı” görevini başlatarak Bölge Kan Merkezlerinde kurduğu 16 Kök Hücre Bağış Merkezi ile hizmetlerini sürdürüyor. 
Bugüne kadar elde edilen başarıların sürekliliği düzenli kan bağışçılarının desteği ile sağlanıyor. Özellikle ülke kan stoklarının kritik seviyelere geldiği  içinde bulunduğumuz bu dönemde, stok sayılarının yıllık dönemsel normallere ulaşabilmesi konusunda düzenli kan bağışının önemi daha da arttı.  
Kan bileşenlerinin uzun süre stoklanamayan bir tedavi aracı olduğu ve Ülke kan stoklarımızın belirli bir seviyenin üzerinde sürekli olarak tutulabilmesi için Kızılay,  “Kan Acil Değil, Sürekli İhtiyaçtır” mesajını sürekli olarak vurgulayarak ülkemizde kan bağışı farkındalığı ve alışkanlığının oluşması amacıyla her yıl çeşitli kan bağışı kampanyaları ve etkinlikler düzenliyor.