Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirilen Oda / Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı’na katıldı.

1-264

Toplantıda konuşan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, şu ifadelere yer verdi: “Cari açığın kapatılması ancak üretim ve ihracatla mümkün olacaktır. Yatırımcıların bu hedeflere ulaşabilmesi için merkezi yönetimden beklentileri bulunuyor. Düzce’deki yatırımcılarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre; Bölgesel teşvik uygulamalarının yanı sıra sektörel teşvik uygulamalarının geliştirilmesini talep ediyoruz. İşgücünün fazla olduğu tekstil sektöründe SGK primi teşviklerinin yoğun olması, enerji tüketimi yoğun olan sektörlerde enerji destek ve muafiyetlerinin sağlanmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca, Ülke genelinde kalkınmada öncelikli bölgeler ve bölgesel teşvik uygulaması dahilinde bulunan Organize Sanayi Bölgelerinin bir üst kategoride yer alması durumunun özellikle henüz gelişmekte olan il durumunda olan Düzce için 5. Bölge statüsüne getirilmesini talep ediyoruz. Düzce özelinde Organize Sanayi Bölgeleri dışında kalan fabrikalarımızın da aynı statüde değerlendirilmesinin Düzce’nin gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sayın bakanımız kadın istihdamına önem verdiklerini belirttiler. Kadın istihdamının yüksek olduğu işletmelere destek sağlanmasının kadın istihdamını arttıracağını düşünüyoruz. Ayrıca teşvik kapsamında olmayan sektörler için daha önce uygulanmış olan AB Hibe Destekleri programlarının yeniden başlatılmasının üretim ve ihracat ciddi oranda katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İş insanlarımızın taleplerini, sayın bakanımızın takdirlerine sunuyoruz.”

ESNAFLAR ARTAN MAALİYETLERDEN, VATANDAŞLAR YÜKSEK FİYATLARDAN DERT YANDI ESNAFLAR ARTAN MAALİYETLERDEN, VATANDAŞLAR YÜKSEK FİYATLARDAN DERT YANDI

2-278