Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ‘‘14 Mart Dünya Böbrek Günü” için yayınladığı mesajda; kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkede önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu, ancak hastalığın farkında lığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermediğini, bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve kişinin yaşam kalitesinin bozulduğunu belirtti.

432325517 723170486656449 8434318155517544627 N

Dr. Yılmaz “Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek hastalığının olabileceği unutulmamalıdır. Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma ve yanma, damla damla idrar yapma, kırmızı kahverengi renkte idrar yapma ve tuvalete yetişememe gibi şikayetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır.” dedi.

Yılmaz ayrıca böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları yürütüldüğünü belirtti.

Yyılmaz

Böbrek hastalığının zamanında fark edildiğinde önlenebilen ve geciktirilebilen bir hastalık olduğunu belirten Yılmaz, kronik böbrek hastalığından korunmak için;

- Düzenli olarak egzersiz yapılmasını,

- Sağlıklı beslenilmesini

- Vücut ağırlığının korunması gerektiğini,

- Tuzun azaltılmasını,

- Gün içinde yeterli sıvı alınmasını,

- Sigara içilmemesini,

- Ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmasını,

- Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçülmesini,

- İlaçların hekime danışarak ve önerilen şekilde kullanılması gerektiğini

"KÖYE YERLEŞMEK ÇOK ÇILGINCA BİR FİKİRDİ" "KÖYE YERLEŞMEK ÇOK ÇILGINCA BİR FİKİRDİ"

- Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerektiğini belirtti.