Bahar aylarının başlaması ve hava sıcaklıkların yükselmesi ile birlikte, araçlar için gerekli olan bakımların neler olduğu, sürücülerinin hangi periyotlarla aracını bakıma girmesi ve yapılan bakımlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında, Öncü Haber ekibi işin uzmanına mikrofon uzattı.  A. C. Aksan Otomotiv servis Müdürü Ümit Sel,” Zorlu koşullarda araçların belirli bakımlara ihtiyacı oluyor. Bunlardan en önemlisi lastikler. Kışlık lastikler kullanılıyorsa mutlaka yazlık lastiklere geçilmesi lazım.” dedi.

Soğuk kış sezonunun sona erdiği ve baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde, kış aylarından çıkan araçları bahar bakımları bekliyor. Öncü Haber Ekibi konuya ilişkin, sektörde deneyimli ve işin uzmanı olan  A. C. Aksan Otomotiv Servis Müdürü Ümit Sel’e araç bakımı püf noktalarını sordu. Sel, bahar aylarında araçlar için gerekli olan bakım ve araçlara yapılan işlemlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 

1-298

DÜZCE’NİN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK DÜZCE’NİN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

“Kışlık lastikler kullanılıyorsa mutlaka yazlık lastiklere geçilmesi lazım”

A. C. Aksan Otomotiv Servis Müdürü  Sel, araçların bahar bakımının hangi işlemleri kapsadığını şöyle anlattı:

“Zorlu koşullarda araçların belirli bakımlara ihtiyacı oluyor. Bunlardan en önemlisi lastikler. Kışlık lastikler kullanılıyorsa mutlaka yazlık lastiklere geçilmesi lazım. Kışın yazlık lastiklerini kullansalar bile mutlaka lastiklerin kontrol edilmesini tavsiye ediyorum. Lastiğe zarar verebiliyor. Lastiğin iç kısımlarında gözle görülmeyen deformeler olabiliyor.  Araç sahibi fark edemezse kötü sonuçlara sebep olabilir. Lastiklere hava basmalarını tavsiye ediyoruz. Kasislere, çukurlara giriyor. Karın altını göremiyoruz, kesici cisimler olabiliyor. Eğer aracın kilometresi dolmuşsa yağların değişmesini tavsiye ediyorum. Yazın sıkça kullanıyoruz. Cam sularının da yazlık cam sularıyla değiştirilmesini, Silecek süpürgelerinin yenilenmesini tavsiye ediyoruz. Kışın soğuk şartlarda lastikler sertleşiyor. Camınızı temizlemiyor. Akünün ölçülmesi, yedek lastiğin kontrol edilmesi gibi bakımlardan oluşuyor bahar paketimiz.”

3-223

Araç üreticilerinin önerdiği periyotlarda bakım yapılmalı

Araçların bakımlarının hangi periyotlarda yapılması gerektiğini dile getiren Sel, şu ifadeleri kullandı: “Yağ bakımı gibi araç üreticilerinin önerdiği bakım periyodlarında yapıyoruz. Yeni nesil araçlarda artık saat kuruluyor. Bakım uyarısı veriliyor. Eski bakım araçlarda yağ kartı, kilometre kartı, bakım kartı oluyor. Mutlaka yaza girerken yapılmasını tavsiye ediyoruz.”

4-168

Araç bakımlarında nelere dikkat edilmeli?

Bakım yaptırılacak firmalarda dikkat edilmesi gereken konulara değinen Sel, “Bu işte uzmanlaşmış kadrosu olan, köklü ve eski firmaları tercih etmelerinde fayda var. Araç bakımı yapan birçok yer var ama kullandığı malzeme, servisteki personel gibi konulara dikkat etmek lazım. Firmaları araştırmalarını tavsiye ediyorum. Güveneceği firmalara gitmeleri gerekiyor. Sürücüler, bakım yapıldı mı, değiştirildi mi diye bazen çünkü yapılmayanlar olabiliyor. Göreceli, tavsiye edilen firmalara gitmeleri lazım. Gözle anlayabileceğiniz şeyler değil. Güvene dayalı ilişkiler, Konusunda uzmanlaşmış firmaları takip etmeleri lazım.” açıklamalarında bulundu.