Ticaret Bakanlığı’nın İçişleri Bakanlığı aracılığıyla 81 il valiliğine gönderdiği karara göre kuaförler, berberler ve güzellik salonları 1 Ekim’ den itibaren haftanın bir günü kapalı kalacak. Bu karar, gözleri AVM’lerde bulunan berberler, kuaförler ve güzellikle salonlarına çevirdi. AVM yönetimleri ile bu tür işletmelerin arasında imzalanan protokole göre, alışveriş merkezlerinde bulunan berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin haftanın 7 günü belirli saatlerde açık kalma şartı var.

DSC_0025

Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Krempark AVM’de bulunan Nazar Bayan Kuaförü işletmecisi Murat Aydın, kendilerine resmi yazı ulaşmadan 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek karara uymayacaklarını söyledi.

DSC_0021

Alınan bu kararı doğru bulduğunun altını çizen Aydın,  “Karar, bizim çocukluğumuzdan, çıraklık yıllarından beri özlemini duyduğumuz bir şey. Çıraklık dönemlerimizde, kalfalık dönemlerimizde hiçbir zaman izin yapamadık, hep çalıştık. Kararı doğru buluyorum, bağımsız bir karar. Aslında herkes işyerlerini de kapatabilirdi, ama sistemin bu şekilde olması esnaflarımız için, meslektaşlarımız için çok iyi oldu. Biz kendi içerimizde Nazar Bayan Kuaförü ailesi olarak AVM’nin içinde görev yaptığımız için burada birtakım sıkıntılar var. AVM yönetimiyle bizim anlaşmamızda salonumuzu sabah 10:00’da kapatıp, akşam 10:00’da kapatma şartıyla, hiçbir zaman gün içerisinde, gerekli sebepler olmadığı sürece salonumuzu kapatma yapamıyoruz. Bakanlığımızın, Valiliğimizin veya Belediyemizin AVM’ye yazı olarak, evrak olarak ulaştırdığı zaman, bizde meslektaşlarım ne yapıyorsa ben de ona uyum sağlayacağım. Ama şu anda 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek kanun ile ilgili bizimkisi biraz daha zaman alacak. Kapatma günümüz en son elimize ulaştığı zaman, bu izni AVM yönetiminin de bize verdiği zaman bizlerde uyum sağlayacağız. Ama şu anda kapatma gibi bir görüşümüz yok, yani AVM yönetiminden bize ulaşan bir evrak yok. Ben 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek bu kararı olumlu buluyorum. Esnaf arkadaşlarımız, meslektaşlarımız istediği gibi tatil yapabilecek” diye konuştu.

"Krempark AVM Düzce’nin en sağlam binası”

DSC_0026

Yaşanan her doğal afette Krempark AVM’nin yıkılacağı söylentilerinin ortaya atıldığını kaydeden Aydın, “Mesela bir sel oluyor, AVM yıkılıyor. Mesela çok enteresandır, korona hastalığında bile AVM yıkılıyor söylentileri çıktı. Deprem oldu AVM yıkılıyor söylentileri çıkıyor. Yani Düzce’nin her felakette gündemi AVM yıkılıyor. Nasıl yıkılıyor; ben bunu anlayamadım. Sanki AVM’nin altında bir baraj var, bir su olayı varmış AVM’nin altında, bu suyu durduramıyorlarmış. Bu yüzden bu AVM’nin yıkılacağını söylüyorlar. Bunu bütün müşterilerimize ve halkımıza duyuruyorum; AVM benim değil, benim burada 50 metrekarelik dükkanım var. Halkımıza şunu söylemek istiyorum; depremde oldu, AVM incelendi ve en sağlam bina raporu verildi. Çatlak ve patlak hiçbir şey yok binada. Olsa zaten bu kadar vatandaşın sorumluluğuna giremezler. Sel oldu, yine ‘AVM batıyor’ söylentileri çıkıyor. Düzce’de bir tane AVM’miz var. Birileri emek göstermiş yapmış ve bu binayı sağlam yapmışlar. Tahmin ediyorum bunda başka taraflar kendileri kazanmak için böyle bir söylenti çıkartabiliyorlar. Benim kendi evim var 7 yıllık, duvarlarında çatlaklar var, işyerime geldim hiçbir hasar göremedim. Yani benim evimde daha çok hasar var, 7 yıllık olmasına rağmen” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI