MHP ile AK Parti arasında ‘meclis üyesi’ krizi patlak verme üzere… MHP’den meclis üyesi seçilen ya da bu göreve talip olduktan sonra farklı siyasi oluşumlarla dirsek temasına giren partililere sert çıkan İl Başkanı Caboğlu, özellikle ittifak içinde böyle bir saf değişikliğinin kabul edilemez olduğunu net dille vurguladı. AK Parti cephesindeki güçlü isimlerin markajına MHP’lileri almasını eleştiren Caboğlu, “Özellikle Düzce'de siyasette geçmişte ön plana çıkmış kişilerin, hükümet baskısını kullanarak veya kendi güçlerini kullanarak belediye meclis üyeleri üzerinde baskı oluşturması ahlaki bir davranış değildir.” dedi.

MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, partisinin Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser ile birlikte Öncü Medya Grubu’nu ziyaretinde, merak edilen iki konu hakkında açıklamalarda bulundu. İlk olarak MHP’li görünüp seçim sürecinde başka partilere eğilim gösteren mensuplarına ‘yanlış adım atmayın’ çağrısı yapan Caboğlu, 2024 Yerel Seçimleri’nde sandıkta hüsran yaşanması halinde takınacağı tavrı da açıkladı.

222-1

“Safını değiştirmesi etik dışı bir davranıştır”

MHP’den meclis üyeliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmasına karşılık son günlerde AK Parti ile yakın temas kuran partililer olması hakkında konuşan MHP İl Başkanı Caboğlu, “Eğer bir kişi Milliyetçi Hareket Partisi'nden mecliste görev almak istiyorsa, bunu resmi başvurular ve form doldurarak ilan etmişse, daha sonra farklı siyasi partilere yönelip kendi safını değiştirmesi etik dışı bir davranıştır. Bu durum, bu şekilde hareket eden siyasi partilerin de teşkilatlarının ne kadar boş olduğu anlamına gelir. Neden böyle söylediğimi açıklamam gerekirse, 5 yıl boyunca bu kişiler üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu süre zarfında iktidar kalmışsınız ya da muhalefette olmuşsunuz, ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi, belediye başkan adayı olmuş, belediye meclisinde görev almış ve aday adayı olmuş kişiyi kendi saflarına çekmek, etik değildir ve doğru bulmuyoruz. Hele ki böyle bir durum ittifak içerisinde yaşanırsa, genel merkez düzeyinde buna izin verilmeyecektir. Bu durum, ittifaka aykırı bir hareket olacaktır, ki büyüklerimiz de bu konuda belirli prensipleri benimsemişlerdir.” dedi.

AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Ddd-4

“Baskıcı bir yöntemle bir şey elde etmek mümkün değildir”

“Özellikle Düzce'de siyasette geçmişte ön plana çıkmış kişilerin, hükümet baskısını kullanarak veya kendi güçlerini kullanarak belediye meclis üyeleri üzerinde baskı oluşturması ahlaki bir davranış değildir.” diyerek açıklamasını sürdüren Caboğlu, “Bu tür hareket eden kişilere buradan uyarıda bulunmak isterim. 5 yıl boyunca seçilirsiniz ya da muhalefette kalırsınız, ancak bir şehrin havasını beraber soluyacağımız düğünlerde ve cenazelerde bir araya geleceğiz. Eğer bu şehirde birlikte yaşayacaksak, böyle baskıcı bir yöntemle bir şey elde etmek mümkün değildir. Bu tür yaklaşımlar zaman içinde olumsuz sonuçlar doğurur ve son zamanlarda bu durumu açıkça görmekteyim.” diyerek partilileri uyardı.

“Başarılı olursam devam ederim, olmazsam hesap veririm”

2019 Yerel Seçimleri’nde Düzce’de 5 belediye kazanan MHP’nin 2024’teki seçimlerde aynı başarıyı gösterememesi halinde il başkanı olarak sorumluluk alıp almayacağı sorulan Caboğlu, şu yorumlarda bulundu:

“Niyetleri önceden okumanın doğru olmadığını biliyorum, ancak her seçimi kendi dönemine göre ele almak gerekiyor. Biz 2018 seçimlerinde yeni bir ittifak oluşturduk. AK Parti'nin almış olduğu kararlar o dönemde Milliyetçi Hareket Partisi'ni bağlamıyordu, ancak 5 yıl geçti. Bugün sahaya indiğinizde ve vatandaşlardan gelen hayat pahalılığı gibi konularla ilgili hükümet olmasak da bu konudan sebeple Milliyetçi Hareket Partisi'nin de pay aldığını, alabileceğini görebiliyoruz. Bu nedenle sadece ittifakız. Hükümetin aldığı kararlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sayın vekillerimizin kullandığı oylar neticesinde ortaya çıkıyor. Bu durumda, muhalefetin de aynı yönde oy kullandığını düşünürsek, muhalefeti de bu konuda ele almak gerekir. Siyasette başarılı olursanız devam edersiniz, ancak teşkilatınız içinde aldığınız bir kararla başarısız olursanız, bunun hesabını önce teşkilatınıza, seçmeninize ve sonra kamuoyuna karşı vermek zorunda olduğunuz kanaatindeyim. Ben Milliyetçi Hareket Partisi'nin başarısız olacağını düşünmüyorum. İl başkanı olmadan öncesinden beridir Düzce'de sahada gezen bir insanım. Seçmenin ne istediğini ve nasıl hareket etmemiz gerektiğini iyi analiz ederim. İlçelerde ve merkezde oluşturduğumuz adayları, seçmenin isteklerine göre şekillendiriyoruz. Eğer adaylarımız başarısız olursa, seçmen başarısız olarak sayarım. Çünkü adayları, seçmenin taleplerine uygun olarak belirliyoruz.”