Kafe, restoran gibi iş yerlerinde fiyat etiketlerinin görünür şekilde müşteriye sunulması zorunluluğunu içeren düzenlemeyle ilgili, Öncü Haber olarak Düzce sokaklarına çıktık ve bu uygulamanın hayata geçip geçmediğini yerinde inceledik. Görüşlerini aldığımız Düzceli esnafın bazıları durumdan memnun olduğunu ifade etti, bazılarıysa “Her yerin kendi fiyatı vardır, ona göre gideri vardır” diyerek duruma tepki gösterdi. Düzceli vatandaşlarsa, alınan karara sevindiğini “Çok isabetli bir karar olmuş” diyerek ifade etti.

Restoran, kafe gibi işletmelerde 1 Ocak 2024’ten itibaren fiyat listeleriyle ilgili yönetmelik işlemeye başladı. Ticaret Bakanlığı tarafından işletmelere, giriş kapılarında ve masaların üzerinde müşterilerin açıkça görebileceği şekilde fiyat listesi yerleştirme zorunluluğu getirildi. Ayrıca menü ve kasa fiyatı uyuşmazlığındaysa müşteri, az olan fiyatı ödeyecek ve işletmelere bununla ilgili para cezası uygulanacak.

Öncü Haber Merkezi olarak sokağa indik ve yönetmeliğin işlemeye başladığı 1 Ocak’tan itibaren bu kurala uyan iş yerlerini yerinde gözlemledik. Bazı işletmelerin giriş kapılarında fiyat listeleri belirgin bir şekilde yer alırken bazılarındaysa bir değişiklik olmadı.

Bazı esnaf durumdan memnunken, bazıları fiyat listelerini belirtse de durumdan çok memnun olmadığını belirtti. Mikrofon uzattığımız Düzceli esnaflar, şunları söyledi:

E S N A F-1

“Her yerin kendi fiyatı vardır, ona göre gideri vardır”

“Lüks restoranlar var onlar genelde fiyat listelerini belirtmiyor. Oraya gidenler de zaten fiyat için gitmiyor, hizmet için gidiyor. Bir çay, çay ocağında 10 TL’yse kafede de öyle olacak diye bir şey yok sonuçta, orayı bilen o şekilde gidiyor, çok da doğru bulmuyorum. Her yerin kendi fiyatı vardır, ona göre gideri vardır.”

Esnaf 2-1

“Problemlerle karşı karşıya gelmemiş oluruz”

“Kararın doğru olduğunu düşünüyorum çünkü insanlar en azından fiyatı görür ona göre karar verir oturur. Oturup kalktıktan sonra itiraz ediyor, ‘Bu niye pahalı, bu niye ucuz?’ diye. Biz de o problemlerle karşı karşıya gelmemiş oluruz. Cebindeki parasına göre bakarak yer, yoksa parası yemez.”

Durumdan memnun olan Düzceli vatandaşlar bu kuraldan önce, iş yerlerinde fiyat bilinmezliğiyle karşılaştığında mahcup olmamak için sipariş verdiklerini ve bu kuralın isabetli olduğunu ancak bazı iş yerlerinde hala fiyat bilgisinin olmadığını ifade etti. Düzceli vatandaşlar şunları söyledi:

V A T A N D A Ş

“Çok isabetli bir karar olmuş”

“Çok isabetli bir karar olmuş. Çünkü günümüz şartlarında bu ekonomide herkes akıllı telefon kullanmıyor, barkod okuma sistemini bilmeyen insanlarımız var. Gittikleri zaman bir fiyat listesiyle karşılaşmadıkları için ne seçeceklerini bilemedikleri için mahcup olmayalım diye bir şeyler söylüyorlar ve karşılığında fahiş bir fiyatla karşılaştığı zaman bu vatandaş için kötü oluyor. Bence çok iyi olmuş, ben bunu yaşadım daha önce, o zaman benim telefonumda barkod okuma sistemi yoktu. İstediğimin fiyatını sordum, bana fiyatta güncelleme olduğunu ama sisteme yansımadığını söyleyerek benden fazla bir ücret aldılar.”

Vatandaş 2

“İşlerine gelmiyor sanırım”

“Ben bir restorana girdim. Maalesef fiyat bilgisi yoktu. Ben belirttikten sonra fiyat listesini getirdiler önüme koydular ama masalarda yoktu kapılarda asılı değildi. Uygulamamışlar da. Yanlış bir şey, getirdikleri her uygulamayı yapmaları gerekiyor. Giren müşterinin fiyat bilgisini görmesi gerekiyor. Ama maalesef işlerine gelmiyor sanırım, fiyat belirtirlerse artık bir şey söyleyemezler.”

Vatandaş 3

“Aslında iyi bir şey bu, yurt dışında da var. Bütçene göre yemek alıyorsun.”

SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

HABER: Nisa Aydın

GÖRÜNTÜ: Tuğba Aksoy