Emekli maaşının belli olmasının ardından Öncü TV Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu ‘Yorumlu-yorum’ programında konuyu farklı bir bakış açısıyla değerlendirdi.

4B639065 7158 4A8E A327 9592Eb65688C (1)

“Suç duyurusu çalışması yapıldığını biliyoruz”

AK Parti Beyköy Belde Başkanı Osman Yavuz'un “CHP'ye Beyköy seçimlerinde yüzde 24 oy veren ‘O’ çocukları şehitlerin kanıyla boğulun.” paylaşımıyla ilgili Ünsal, “Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy veren yüzde 24'ü hedef alarak ağır hakaretler, konuşulmayacak ifadelerle bir paylaşım yapması neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından bir suç duyurusu çalışması yapıldığını biliyoruz. Siyaset böyle bir şey değil tabii insanları ötekileştirmeden yapmak lazım.” dedi.

“EYT denilen bir sistemde insanlar 40-45 yaşında emekli oldu”

SEÇİMLERİN YILDIZ VE BAYRAK ARASINDA GEÇMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR SEÇİMLERİN YILDIZ VE BAYRAK ARASINDA GEÇMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

İnsanların en çok konuştuğu ve sıkıntıya girdiği konunun emekli maaşları olduğunu dile getiren Ünsal, “2000'li yıllarda asgari ücretten yüksek olan emekli maaşları şu anda asgari ücretin çok altına düşmüş. Şimdi bir yönden de baktığınız zaman EYT denilen bir sistemde insanlar 40-45 yaşında emekli oldu. Emekli sayısı bir anda arttı. Bir beklenti daha var, çıraklıktan emekli olma noktasında bir talep de var, tam seçim öncesinde. Eskiden 4 kişi bir emekliye bakıyordu. Şimdi 4 çalışan iki emekliye bakıyor. Bu işin içinden nasıl çıkılır onu bilemiyoruz. Ama Avrupa'da insanlar bu sistemi oturttular. 60-65 yaşına kadar çalışıyorlar. Bizde 45 yaşında emekli olunca tabii maaş da az olur, imkan da az olur.” ifadelerine yer verdi.

E

“60 yaşına kadar gelen bir insan kendini ondan sonra idame ettirecek”

Türkiye’nin her anlamda Avrupa'nın ölçüsünü kendisine esas kabul ettiğini belirten Ünsal, “Ama konu buraya gelince insanlar mağdur, emekli olsunlar. Adam 65 yaşına kadar çalışıyor, prim ödüyor. Bizde 40-45 yaşında emekli olduğunda ‘Niye bu para az veriliyor.’ diyorlar. Tabii para az verilecek. Bir de emekli noktasında biraz bu işin çok ama çok abartıldığını düşünüyorum. Şöyle ki adam gelmiş 60 yaşına kadar çalışmış, 20-40 yıldır çalışmış. 60 yaşına kadar gelen bir insan kendini ondan sonra idame ettirecek, 40 yılda bir düzen kuramadıysa bu adam ölsün, gitsin ya tabiri caizse. Her zaman bunu söylüyoruz, kaldı ki emekli maaşı dediğiniz nedir? Geçim ve yaşam standardı değil ki. Belirli bir düzeni olmuş, evi, köyü olmuş, bir birikimi olmuş, bir yere gelmiş insanlara cep harçlığı gibi bir şey.” dedi.

“Hiç kimse buradan bakmıyor”

Emekli maaşı konusunun siyasi malzeme yapıldığını vurgulayan Ünsal, “Tabii emekli maaşları biraz daha iyi verilse iyi olur ama 40 yaşında emeklilik olursa maaşlar böyle olur. Hiç kimse buradan bakmıyor. ‘Geçinemiyoruz.’ diyorlar. 40 yıl ne yaptın? Gençliğinde karınca gibi çalışacaksın, yaşlılığında ağustos böceği gibi sefa yapacaksın. Çalışma zamanında ağustos böceği gibi keyif yaparsan o zaman durum bundan ibaret olur.” açıklamalarında bulundu.