Geçmişi 1970’li yıllara dayanan Düzce Adige Kültür Derneği, şehrin kültürel değerine zenginlik katacak projesini yapım aşamasına getirdi.

Proje tamam, sıra inşaatta

Hem kendi kültürlerinin yok olmaması hem de Çerkesler’in topluma daha iyi anlatılmasını sağlamaya yönelik bir kültür merkezi inşa etmek isteyen Ayşe Sezgin başkanlığındaki dernek yönetimi, bu amaçla yürüttükleri proje ve hazırlık çalışmalarını tamamladı.

Whatsapp Image 2024 01 02 At 14.56.57

Düzce merkeze bağlı Arapçiftliği Mahallesi’ndeki derneğe ait 1 750 metrekarelik arsada yükselecek Düzce Adige (Çerkes) Kültür Derneği Kültür Merkezi için yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

Düzce’nin ilk Adige Kültür Merkezi

Zemin+2 kat olarak inşa edilecek Düzce’nin ilk Adige Kültür Merkezi’nin temel atma töreni ise yarın (3 Ocak) saat 14:00’da düzenlenecek.

“Çerkez kültürünü yaşatmak çabasındayız”

“GAVURA KIZIP DA ORUÇ BOZMANIN ANLAMI YOK” “GAVURA KIZIP DA ORUÇ BOZMANIN ANLAMI YOK”

Tüm Düzceliler’i temel atma törenine davet eden Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, “Çerkez kültürünü, dilini, örf-adet, gelenek-göreneklerini, yaşam tarzını yaşama ve yaşatmak çabasındayız. Geçmişimizden geleceğe sağlam ve kalıcı bir eseri bırakmak, köklerimize sahip çıkmak istiyoruz. Bu bağlamda etkinliklerimizi daha geniş bir alanda yapabilmek amacıyla kültür merkezi projesini hayata geçirmek istedik. Arapçiftliği Mahallesi’ndeki derneğimize ait arsada temelini atacağımız, Düzce Adige (Çerkes) Kültür Merkezi’miz zemin+2 kat olarak hizmete girecek. Şimdiden Düzce’mize hayırlı olsun.” dedi.

Whatsapp Image 2024 01 02 At 14.56.56 (3)

Düzce protokolü de katılım sağlayacak

Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü başta olmak üzere tüm protokolün davet edildiği Düzce Adige Kültür Merkezi temel atma töreninin yoğun katılımla gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Her ayrıntı düşünülerek projelendirildi

Kısa sürede yapımı tamamlanması hedeflenen Düzce Adige Kültür Derneği Kültür Merkezi’nin zemin katında fuaye alanı, çok amaçlı salon, müzik sınıfı, etkinlik sınıfı bulunacak.

1. kat; iki adet çok amaçlı salon ve yönetim odasından oluşacak.

2. katta ise 215 m2 çok amaçlı salon ve elbise odası yer alacak.

Engelli, çocuklu ve yaşlılar düşünülerek asansörlü yapılacak merkezin ayrıca geniş bir peyzaj alanı ve otopark alanları da olacak.

Whatsapp Image 2024 01 02 At 14.56.56 (2)