Bilindiği gibi; Türkiye’de, değişen iklime uyum sağlanarak, su kaynaklarının kalite ve miktar açısından korunması için toplumun her kademesinden su kullanıcı gruplarını kapsayacak şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda Ulusal Su Verimliliği Seferberliği başlatıldı. Seferberlik kapsamında, 31 Ocak 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısı düzenlenerek, su verimliliği konusunda, ulusal ölçekte harekete geçilmesi için uygulanacak stratejiler kamuoyuna duyuruldu.

07-1

Düzce’de de Su Verimliliği Seferberliği‘ne yönelik bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda her kesimden su kullanıcılarında su verimliliğine yönelik farkındalığın arttırılmasına yönelik etkinlikler devam ediyor.

Sürdürülebilir refahın temini, sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının korunması ve gelecek nesillere gururlu bir miras bırakabilmek adına su kaynaklarımızda “sıfır kayıp” ilkesiyle, “Aynı Faydanın Daha Az Su ile Sağlanması” ya da “Aynı Miktar Su ile Daha Fazla Fayda Sağlanması” olarak hayatın her alanında uygulanması gereken su verimliliği konusunda Gümüşova ilçesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

20231122

‘Fazla kullanılan her su damlası çocukların geleceğinden çalınıyor’

Bilgilendirme toplantısında konuşan İl Müdürü Esra Uzun, Düzce’nin sulak bir bölge olmasına karşın 2050 yılına kadar küresel ısınma sebebiyle iklimin değişmesinin beklendiğine parmak bastı. İl Müdürü Uzun, fazla kullanılan her su damlasının çocukların geleceğinden çalınan su olduğunu vurgulayarak, “Her bireyin kendisine ve çocuklarına su tasarrufu bilincini aşılaması gerekiyor. Bakanlıkça hazırlanan yönergeyle su tasarrufu konusunda faaliyetler yürüterek hedefimiz, minimum su kullanımını hayatımıza yerleştirmek olmalı.” dedi.

08

‘SIFIR ATIK’ EĞİTİMİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞUYOR ‘SIFIR ATIK’ EĞİTİMİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞUYOR

Ziraat Mühendisi Seher Akyüz’ün “İklim Değişikliği ve Tarım” konulu ve Ziraat Mühendisi Eser Anlıatamer’in “Binalarda Su Verimliliği” konulu sunumunun ardından bilgilendirme toplantısı sona erdi.