MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, geçtiğimiz Pazar günü yapılan 31 Mart Yerel Seçimlerinde alınan sonuçları, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasın’ndan programında değerlendirdi. Seçimlerde MHP tabanının, Yeniden Refah Partisi adayı Davut Güloğlu’nun seçimleri kazanamaması için AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü’ye yöneldiğini belirten Caboğlu, cumhur ittifakının Akçakoca ilçesini kaybetmesinin sorumlularının ise AK Parti Milletvekilleri ve parti yöneticileri olduğunu savundu. Caboğlu, “Cumhur ittifakı olarak, 10 belediyeden 9’unu almış olduk, ama bana göre geçmişten bu yana vermiş olduğum mücadelelere dayanarak, cumhur ittifakı Akçakoca’da kaybetmiştir” dedi. MHP’nin kazandığı ilçelerdeki sonuçlara AK Parti tarafından yapılan itirazların kabul edilemez olduğunu dile getiren Caboğlu, AK Parti Milletvekili Ayşe Keşir başta olmak üzere, tüm parti kademelerine “Eğer Cumhur İttifakı var ve önümüzdeki seçimlerde yine Cumhur İttifakı ile hareket edilecekse, ben bu itirazlardan sonra, bu gerginliklerden sonra, bizim MHP’nin tabanından ben, nasıl cumhur ittifakına oy isteyeceğim. Bu düşünceyi kendine görev arz etmeyen siyasiler, nefsi hareket ederek, kendilerini düşünmüş oluyorlar” diye seslendi.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu “Kitabın Ortasından” programına, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu damga vurdu. Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü, Radyo Öğüt, Radyo Özgür ve Radyo Kent ortak yayını ile geniş kitlelere ulaşan programda, Merkez başta olmak üzere, ilçe ve beldelerde alınan seçim sonuçlarını masaya yatıran Caboğlu, MHP tabanının Düzcelilik ruhuyla hareket ederek sandık başında Düzce Merkez’de AK Parti’nin adayı, Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye destek verdiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 04 06 At 12.48.38 (2)

“DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİ” “DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİ”

“Düzce’de MHP tabanı AK Parti’ye yöneldi”

Yerel seçimlerde MHP seçmeninin üst akılla hareket ettiğini söyleyen Caboğlu, “Geçmiş dönemde seçimlerdeki oy kullanma oranına göre, bu seçimde ciddi bir şekilde seçmen sandığa gitmemiş. CHP seçmeninin hırsla sandığa gittiğini ve ülke genelinde belediyeleri aldığını görüyoruz. Bunun sebeplerinden bazıları; ülkemizin geçtiği ekonomik daralma, emeklilerimizin, maaş ücretiyle hoşnut olmayışıdır. İtirazlardan sonra açılan birkaç sandıkta şunu gördüm; vatandaş AK Partiye oyu basmış, yanına da kalemle memur emeklisiyim yazmış, işçi emeklisiyim yazmış, emekliyim yazmış. Emekli seçmen tepki göstermiş. Oyunu vermiş, ama oy iptale dönmüş, bak ben sana oyumu vermek istiyorum, ama benim de mağduriyetlerim var diyerek tepki koymuş. Sandığa gitmeyen seçmen, büyük ihtimalle AK parti veya cumhur ittifakına gidecek olan seçmendi. O sebepten, Türkiye genelinde bir düşüş görüyoruz. Yerele baktığımızda, MHP olarak seçmeni ve üst aklı olarak birbirine entegre olmuş. Düzce genelindeki seçim yorumu da bana göre seçmen olması gerektiği gibi, hareket etmiş merkezde. Taban seçmeninde AK Partiye yönlendiğini görmüş. Burada ki sıkıntı şuydu; YRP il dışından gelen adayının Düzce de kazayla dahi olsa seçimi alır düşüncesiyle, MHP’li tabanın Faruk Özlüye yönlendiği görüyoruz. İlçelere baktığımızda, yarışmadığımız hiçbir ilçe yok. Seçimi kafa kafaya götürdük” diye konuştu.

“Düzce merkezde Cumhur İttifakı kazandı”

Yerel seçimlerin Düzce merkezde kananın Cumhur İttifakı olduğunun altını çizen Caboğlu, şöyle konuştu:

“Düzce merkez belediyesinde Faruk Bey ile uyum içerisinde çalışıyor olmamız, siyasi il başkanlarının yapamadığını, seçmen tabanda yapmış oldu. İttifak olacak diye düşünceler vardı, biz biraz geri kaldık. Kamuoyu araştırması yaptırdım,  seçmenin %50’si değişimden yana %50’si tercihten yana. Değişimden yana olan seçmen tercihini, Davut Güloğlu’ndan yana, tercihten yana olan seçmen ise oyunu Özlü, Keleş ve MHP’den yana kullandı. Düzcelilik ruhuyla, seçmen tabanında dışarıdan gelen birinin seçimi alıyor olması, Düzce’de yakışır bir durum olmayacağı kanaatiyle, seçmenin Faruk Bey’e yönlendiğini görüyoruz. Bugün bu seçimde MHP ve Mehmet Keleş oylarını alsaydı, Faruk Bey’in seçilme olasılığı çok zayıf olurdu. Düzce’de Cumhur ittifakı kazandı şekliyle söylem söylemek bana göre en doğrusu olur. Önceki seçimlerde AK Partide tepki oluşmuş oyları, MHP olarak biz alıyorduk. Bu dönem sahada gördüğüm, AK Parti ile ittifak halinde olmamızdan dolayı, aralarında bir fark yoktur diyerek, seçmenler oylarını Davut Güloğlu’na verdi. AK Parti de biraz fazla kopuşlar vardı, sandığa gitmeyen seçmen ve AK Partide mevcuttan bir kayıp olması, Güloğlu’yla Faruk beyin seçimde makasının çok kapandığı kamuoyunda duyulduğunda, seçmen tabanı Düzcelilik ruhuyla Faruk Bey’e yönlendi.”

“Ekonomi iyi olsaydı AK Parti Düzce’de daha çok oy alırdı”

AK Parti’de yaşanan oy düşüşlerinin nedenini ekonomik koşullara bağlayan Caboğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ekonomi çok iyi konumda olmuş olsaydı, AK Parti Düzce’de daha çok oy alırdı. Ak Parti’de kayıplar oldu. Bu kaybı sağduyulu Düzce seçmeni kapatmış oldu.  Sahaya iniyoruz, seçmen bize tepkili bugün ittifak ortağı dediğimiz aday, seçimi almak için bir şeyler söyleyebilir, ben buna bir şey söylemem, ama AK Parti teşkilatı ve özellikle Milletvekillerinin cumhur ittifakına aykırı beyanatlar vermesi, bizleri gerçekten üzmüş oldu. Bugün Akçakoca’ya baktığımızda, sayın vekillerin doğrudan bizim aday üzerinde söylem geliştirmesi, baskı uygulaması çok yanlıştı. Ben dün söylediğim sözlerimin, yine arkasındayım. Akçakoca da hastane temel atma töreninde, Sayın AK Parti milletvekillerinden birisinin, sanki belediye başkanı orada yokmuş gibi bir beyanat vermiş olması, hem etik değil, hem de insani yönden orada insanların geçmişte oy vererek seçtiği belediye başkanına karşı yanlış olduğunu her zaman söyledim. Bunu biz yapıyor olsaydık, yanlış yaptık derdik. Sonuç itibariyle bugün baktığınızda ittifak görüşmelerinde ben ve teşkilatım adına, Akçakoca’da defalarca ittifak yapılması gerektiğini söyledim. Merkezde de ittifak yapmamız gerekir söylemimin sonuçlarını görüyoruz. Bugün Cumhur ittifakının itibarını, merkezde biz koruduk ama Akçakoca’da cumhur ittifakı gereği, seçmen nezdinde bir yansıma göremedik. Akçakoca da meclis ve başkanlık oyu arasındaki farka bakın, ciddi bir fark var. AK Parti seçmeni, belediye oylamasında Fikret beye oy vermiş, bunu görebiliyoruz. O manada ilçe ilçe konuları ele aldığımızda, Cumayeri’nde mutlaka siyasi partiler aday gösterme konusunda, kendilerine has bir durumda, adaylarını gösterebilirler, buna bir şey söylenemez. Geçmişte beraber yarışmış, sonrasında bazı durumlar orta da varken, aynı şekliyle onu aday gösteriyor olmak, Cumayeri’nde çok ciddi bir gerginlik ortamı oluşturur. Sanki kabile savaşları gibi, seçim gördük orada.  Ahmet İpek, bizim geçmişte Cumayeri ilçe başkanımızdı. Cumhur ittifakı oluştuktan sonra, AK Parti ile ittifak yapmamızdan sebep, partiden ayrılıp İYİ Partiye geçti, ama bugün oğlu Cumayeri’nde Belediye Meclisi Üyesi adayı, hatta geçmişte babasının ilçe belediye başkanlığı yapmış olduğu, orada sancaktarı temsil eden arkadaşlara saldırıyor.  Düşünebiliyor musunuz? Burada insanın şahsi, nefsi durumu ortaya çıkmış oluyor. Cumhur ittifakından tepkiden dolayı partiden ayrılıyorsunuz, ama sizin oğlunuz orada meclis adayı, bunun bir mantığı ve izah edilir durumu yok. Bu yüzden şahsi ve nefsi durumlara bakmıyoruz. Siyasi partiler olarak ilkelerimizle, genel merkezin liderimizin talimatları doğrultusunda Düzce’de olsun genelde olsun siyasetimizi ona göre yapıyoruz.”

Whatsapp Image 2024 04 06 At 12.48.36

 “MHP’nin kazandığı ilçelere AK Parti’nin yaptığı itirazlar bizi üzdü”

Yerel seçimlerde MHP’nin kazandığı ilçelere AK Parti tarafından yapılan itirazların Cumhur İttifakı ruhuna yakışmadığı değerlendirmesinde bulunan Caboğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle AK Parti’nin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçimi almış olduğu yerlerde, itiraz ediyor olması bizi üzdü. Neleri ne şekille yansıtmayla alakalı, gayret içerisindeyiz bakıyoruz Cumayeri’nde itiraz var. Hele Cumayeri’nde seçim gecesi, gece saat  01:30’a kadar bir sandığın bekletiliyor olması, ayrıca bir soru işareti. Ben kendim kalktım, gittim, baktım hiç bir şey yapılmadan orada sandık bekliyor. Tabii ki sonuç ortada, Cumayeri’nde de ortada, Gölyaka’da da ortada, Kaynaşlı’da da ortada. Bugün baktığınızda AK Parti’nin almış olduğu seçimlerle ilgili itirazımız söz konusu değil. Burada niçin ve neye göre itiraz edildiği bizleri üzdü. MHP’nin bu siyasi duruşuyla, Cumhur ittifakındaki bu duruşuyla örnekle; Cumayeri’nde iki partinin de aldığı oy, eşit dahil de olsa, AK Parti teşkilatının şunu söylemesi lazım; ‘Milliyetçi Hareket Partisi’ne bu yakışır.’ Bu nezaketen vefa varsa, bu şekilde bir görüş ortaya çıkması lazım. Fark 200’lerin üzerindeyken itiraz ediliyor olması, bizleri gerçekten üzdü. Eğer Cumhur İttifakı var ve önümüzdeki seçimlerde yine Cumhur İttifakı ile hareket edilecekse, ben bu itirazlardan sonra, bu gerginliklerden sonra, bizim MHP’nin tabanından ben, nasıl cumhur ittifakına oy isteyeceğim. Bu düşünceyi kendine görev arz etmeyen siyasiler, nefsi hareket ederek, kendilerini düşünmüş oluyorlar. Bakın genel ve yerel seçimler bitti, önümüzdeki dönemde, genel seçim olacak, cumhur ittifakı olarak, oy talep edeceğiz seçmenden. Ben Cumayeri, Gölyaka ve Kaynaşlı bölgesindeki seçmen tabanına ne diyeceğim? Bu tip nefsi durumlar ve hatalar, Cumhur İttifakını aşağıya çeker. Bizim burada birbirimizle kenetlenmemiz lazım. Hizmet adına ne gerekiyorsa, ben Akçakoca Belediyesini de ayırmıyorum, sonuçta Akçakoca’da bizim. Ne yapılması gerekiyorsa, siyasiler adına var gücümüzle, Düzce’ye ne katabiliriz bunun mücadelesini veriyor olmamız lazım.”

“Biz makam ve mevki gözetmeksizin Türkiye’nin bekası için ittifakın yanında olduk”

Yerel seçimler üzerinden AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’i eski sözleri üzerinden eleştiren Caboğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bunu ittifak süresince defalarca görüştük konuştuk. Siyasi partilerin bir iddiası olur, ben buradan Ayşe Keşir’e, AK Parti teşkilatına hatırlatmak isterim; 10-0 yapacağız dedi. Yapabildiler mi? yapamadılar. Cumhur ittifakı olarak da 10-0 yapabildik mi? Yapamadık…Bunun siyasi sorumluları yok mu? Biz MHP olarak, Genel Merkezimizden bu yetkileri almıştık. Akçakoca’da aday konusunda sıkıntı vardı, mevcut adayda olmayabilir. ‘Ortak bir aday da bulabiliriz, demiştik.  Bunların sorumlusu şimdi biz miyiz? Bana göre bunların sorumlusu Düzce yerelde AK Parti Teşkilatı, dolayısıyla Ayşe hanım. Tabii ki 10-0 yapmak ister, aynı şeyi milletvekilliği seçiminde gördük. Sayın cumhurbaşkanımızla Yığılca da canlı konferans yapılmadı mı, 3-0 yapacağız denmedi mi? İnsan bunun sonrasında bir ders çıkartır, ama sonuç itibari ile vatandaşın kararına saygı duyuyoruz. Bugün Türkiye’nin bir gerçeği var, Cumhur İttifakı doğrultusunda, genel merkez nezdinde bize verilen talimatlar doğrultusunda yerelde siyaset yapılıyor. Biz buradan payımızı aldık. Biz AK Parti ile koalisyon değiliz. Türkiye’de memleketin bekası söz konusu olduğu için biz hiçbir karşılık, makam ve mevki gözetmeksizin cumhur ittifakının yanında olduk.”

“10 Belediyeden 9’unu aldık, Cumhur İttifakı Akçakoca’da kaybetti”

Cumhur ittifakı olarak Düzce’de bir tek Akçakoca ilçesinde kaybettiklerini hatırlatan Caboğlu, “Bizim Genel Başkanımızın özellikle seçimden sonra yapmış olduğu açıklama ve öncesinde olan açıklama, bu il başkanlarının yapacağı beyanatlarla, taban o şekliyle hareket eder. Geçmişte liderimiz bir şey söylediğinde, biz teşkilatlar dahil çok anlayamıyorduk, ama sonrasıyla alakalı memleketimiz için en iyi kararların alındığını görebiliyoruz.  Bugün baktığımızda ekonomik daralmanın geçici olduğunu, önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. İlçelerin bir kısmını kazanmış olmamız, MHP adına bir kazanımdır. Cumhur ittifakı olarak 10 belediyeden 9 unu almış olduk, ama bana göre geçmişten bu yana vermiş olduğum mücadelelere dayanarak, cumhur ittifakı Akçakoca’da kaybetmiştir” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Programın tamamını izlemek için: