Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ile hazırlanan Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi’nin Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış etkinliğine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’deki aynı ölçekli belediyeler arasında örnek teşkil edecek bir çalışmayı Düzce’de başlattıklarını vurguladı. Bu planın Düzce'nin büyümesine, gelişmesine ve daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getiren Uraloğlu, “Hep birlikte, daha sürdürülebilir bir ulaşım için çalışacağız.” dedi. Başkan Özlü ise maliyeti yaklaşık 44 milyon TL olan hibe programı 18 ay gibi bir sürede başarıyla tamamlamayı hedeflediklerini vurguladı.

A A 20240108 33382838 33382830 U L A S T I R M A V E A L T Y A P I B A K A N I A B D U L K A D I R U R A L O G L U D U Z C E D E

Düzce Belediyesi’nin hazırladığı ve Avrupa Birliği fonlarından faydalanmaya hak kazanan ‘Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi’ için açılış etkinliği gerçekleştirildi.

Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım (12)

1 milyon 350 bin Euro hibeli projenin Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ev sahipliğinde Prof.Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış etkinliğine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’un yanı sıra Düzce Valisi Selçuk Aslan, Avrupa Birliği Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Sorumlusu Christian Ballard, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile protokol üyeleri ile basın mensupları katılım sağladı.

Açılış konuşması için kürsüye ilk olarak çıkan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan, projenin genel hatlarına yönelik bilgilendirme de bulunurken, Avrupa Birliği Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Sorumlusu Christian Ballard ise AB olarak bu tarz projelerin öneminden ve Türkiye genelindeki büyük şehirlerde yapılan proje çalışmalarından örnekleri paylaştı.

A A 20240108 33382838 33382834 U L A S T I R M A V E A L T Y A P I B A K A N I A B D U L K A D I R U R A L O G L U D U Z C E D E

“Düzce’nin geleceğini şekillendirecek”

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Abdulkadir Uraloğlu sözlerine “Türkiye Yüzyılı’nda Düzce’nin geleceğini şekillendirmek, daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Düzce inşa etmek adına hayata geçirdiğimiz; “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi”nin başlangıç etkinliği vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum.” diyerek başladı.

“Millî kalkınma yolunda hızla ilerliyoruz”

SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Son 21 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siyaset demek; ülke için eser üretmek, millete hizmet etmek demektir.” anlayışla çalıştıklarını vurgulayan Uraloğlu, “Sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin her köşesini büyük eser ve hizmetlerle buluşturuyoruz. Birbiri ardına tamamladığımız projeleri, eser ve hizmet siyasetimizin en önemli unsuru olarak görüyor, millî kalkınma yolunda hızla ilerliyoruz. Ulaşım, haberleşme ve şehircilik alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’mizin gelecek vizyonunu; dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak şekillendiriyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde son 21 yıla 100 yıllık işler sığdırdık. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 250 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

“Ulaşım planlarının hazırlanmasına çok önem veriyoruz”

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak uluslar arası ve ulusal ulaşım sistemimizdeki yatırımlarımızın yanında kent içi ulaşım sistemlerinin inşa edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla da şehirlerimize birçok destek sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.” diyen Bakan Uraloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsamda İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Trabzon ve Düzce başta olmak üzere birçok şehrimizde Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planlarını hazırlamaya ve ulusal ulaşım sistemimizle entegre etmeye başladık. Ulaşım planlarının hazırlanmasına çok önem veriyoruz. Bu kapsamda program dahilinde olmayan şehirlerimizi de içine alacak yeni projeleri hayata geçirmek için Avrupa Birliği ile çalışmalar yürütüyor, büyük ve güçlü Türkiye’nin her noktasında ulaşım ve haberleşme alanlarında dünya ölçeğinde projeleri hayata geçiriyoruz. Türkiye, ulaştırma alanında AB müktesebatıyla uyumlu en yüksek standart ve kuralları uygulama çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.”

“Düzce, projenin tam olarak uygulanabileceği önemli bir şehir”

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye’de 2007 yılında nüfusun yüzde 70’inin bugün ise 85 milyonu aşan nüfusun yaklaşık yüzde 93’ünün il ve ilçelerde yaşadığını vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “İl ve ilçe merkezlerinde yaşanan bu nüfus artışına paralel olarak şehirlerimiz de yeni konut projeleriyle büyük bir değişim içine girmiş durumda. Aslında Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planları, halihazırda birçok büyükşehir belediyesi tarafından yürütülmektedir. Ancak, Düzce, nüfus ve kentsel yerleşim açısından ölçeği itibarıyla proje çıktılarının tam olarak uygulanabileceği önemli bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Ve projemizin uygulandığı büyükşehir olmayan ilk il belediyesi olması nedeniyle diğer illerimize sürdürülebilir ulaşım çözümleri açısından ilham kaynağı olacaktır.” dedi.

A A 20240108 33382838 33382830 U L A S T I R M A V E A L T Y A P I B A K A N I A B D U L K A D I R U R A L O G L U D U Z C E D E

“Düzce daha yeşil, daha çevreci, daha erişilebilir bir şehir haline gelecek”

Uraloğlu, projenin Düzce açısından önemine de değinerek, “Aslında bugün şehir içi ulaşım sistemlerinin yenilenebilir enerji kaynaklı hale getirilmesi ve çevreci ulaşım türlerinin kullanımını teşvik etmek amacıyla Türkiye’deki aynı ölçekli belediyeler arasında örnek teşkil edecek bir çalışmayı da başlatıyoruz. Bu projeyi hayata geçirerek Düzce’yi daha yeşil, daha çevreci, daha erişilebilir bir şehir haline getirecek ve kentimizin trafik güvenliğini arttıracak çok önemli bir adım atıyoruz. Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Projesi, daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak amacıyla kent sakinlerinin ve ilgili ticari organizasyonların hareketlilik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarlandı. Kentin ulaşım ihtiyaçlarını ele almanın yanı sıra yerel ve üst ölçekteki çevresel, sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşabilmeyi de sağlayacaktır. Projenin geliştirilmesi sürecinde toplu taşıma, özel araç ile yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan tüm ulaşım modlarını dikkate alarak insanımızın temel hareketlilik ihtiyaçlarını sürdürülebilir bir şekilde karşılamaya odaklandık. Projemize yönelik sürekli bir izleme ve değerlendirme yaparak kentteki mevcut ulaştırma eğilimlerinin sürdürülebilir hareketlilik eğilimlerine dönüştürülmesi için gerekli mekanizmaları da oluşturacağız.” diye konuştu.

“Hep birlikte, daha sürdürülebilir bir ulaşım için çalışacağız”

Tüm paydaşların ve Düzce halkının destekleriyle bu projenin daha çok gelişip şekillendirileceğinin altını çizen Uraloğlu, “Bu açıdan proje kapsamındaki görüşleriniz ve katkılarınız, bu planın başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için önemli bir role sahiptir. Şehirlerimizin sürdürülebilir kentsel ulaşım planları, bakanlığımız ve yerel yönetimler arasında ortak çalışma ve dayanışma ruhuyla başarılı olacaktır. Bu planın Düzce'nin büyümesine, gelişmesine ve daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesine katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyorum. Belediyelerimizin kentsel hareketlilik planlarına destek vermeye devam edeceğiz. Hep birlikte, daha sürdürülebilir bir ulaşım için çalışacağız. Bu düşüncelerle bu toplantıya katılarak desteklerini esirgemeyen herkese tekrar teşekkür ediyor ve projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım (13)

Başkan Özlü: Programı başarıyla tamamlayacağız
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı’nın Düzce için çok kıymetli olduğunu ve bu programı çok önemsediklerini ifade ederek, “Ulaştırma Bakanlığı’mızın kıymetli mensupları ve arkadaşlarımız bu program için çalıştılar. Bugün Türk Lirası üzerinden maliyeti yaklaşık 44 milyon TL olan bir hibe programı inşallah 18 ay gibi bir süre içerisinde başarıyla tamamlayacağız.” dedi.

“Sayın bakanımız bizi hiç geri çevirmedi”
Ne zaman talepte bulunsa kendilerini boş çevirmediği için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na özel teşekkür eden Başkan Özlü, şunları dile getirdi:
“Kendisi Karayolları Genel Müdürü iken ne zaman kapısına gitsem, ne zaman bir talepte bulunsam bizi geri çevirmedi. Her gün Bahçeşehir Bağlantı Yolu’nu kullanıyorum, ne zaman oradan geçiyor olsam bakanımızı hatırlıyorum. O yolun asfaltlanması sayın bakanımızın sayesinde oldu. Düzce'de trafik yükünün yoğun olduğu, Çoban, Öztürkler ve Kervan Kavşağı'nı rahatlatacak olan Melen Boyu Çevre yolunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın genel müdürlüğü döneminde projelendirildi ve bugün inşaatı devam ediyor. Melen yolu çevre yolu bittiğinde şu anda trafik sıkışıklığı yaşadığımız 3 kavşakta büyük bir rahatlama olacak. Ereğli, Alaplı, Zonguldak, Akçakoca tarafından gelen araçlar Melen boyundan Düzce'nin içine girmeden yoluna devam edecek. Değerli bakanıma teşekkür ediyorum, bizi hiç bir zaman kırmadığı için. Bu projenin önümüzdeki dönemlerde daha büyük projelerin temel taşı olmasını temenni ediyorum.”

Başlıksız 4-19

Keşir: Düzce’nin çehresini değiştirmesine tanıklık ettik
Daha sonra kürsüye çıkan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ise Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün 5 yıllık belediye tecrübesi sırasında Düzce’nin çehresini değiştirmesine tanıklık ettiklerini söyleyerek gayretlerinden ötürü teşekkürlerini iletti.
5-88
Vali Aslan, Başkan Özlü’yü tebrik etti
Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce’nin nüfus yoğunluğundan bahsederek, göçlerle bu yoğunluğun arttığını, bu açıdan ulaşımın planlanmasının bir ihtiyaç olduğunu dile getirerek, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü bu çalışmadan ötürü tebrik etti.

Düzce Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım (9)

Programın ilk bölümü protokol konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Programın öğleden sonraki bölümünde ‘Düzcenin Sürdürülebilir Geleceği ve Kentsel Hareketlilik Planlaması: Uzmanlardan Yansımalar’ paneli yerli ve yabancı panelistlerin katılımı ile yapıldı.