banner851

banner955

“FACİANIN ÖNÜNE ERKEN GEÇİLDİ”

Düzce Belediyesi Süleyman Kuyumcu Caddesi üzerinde daha önce tespit ettiği içi çürümüş iki ağacı, insanların can ve mal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesi ile kaldırdı. Belediyeden yapılan bilgilendirmede, bölgedeki esnafların da kuruma destek çıkarak yeni ağaç dikilmesini istediği bildirildi.

Düzce 03.03.2022, 11:21 03.03.2022, 18:28
2150
banner1032

Düzce Belediyesi duyurusunu günler önce yaptığı ‘çürümüş’ ağaçları bulundukları yerden kaldırma çalışmalarına başladı.

Konuya ilişkin kurumdan yapılan yazılı bilgilendirmede şunlar kaydedildi:

“Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Süleyman Kuyumu Caddesi üzerinde bulunan ağaçların budama ve bakım çalışmalarını gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarda içlerinin çürüdüğü ve tehlike arz eden iki ağacın kaldırılmasına karar veren ekipler hemen harekete geçerek ağaçları kaldırımdan kaldırdı.”

Açıklamada, bölgedeki esnafın da yapılan çalışmayı destekledikleri vurgulandı.

“Yeni bir ağaç dikilmesini de istiyoruz”

 Bölgede esnaflık yapan ve dükkânının hemen önündeki ağacın kaldırılması ile ilgili düşünceleri alınan Çelik Mustafa Durdu, “İki sene önce hastalık geçirmişti. İç gövdesi tamamen çürümüştü. Belediye ekipleri kontrol ettiler. Ağacın fotoğrafını çekip bir yetkiliye gönderdiler ve yetkili de ağacın kurtulamayacağını söyledikten sonra ağacın kesimi gerçekleşti. Doğru olan da buydu. Çünkü ağaç her an birisinin üzerine düşecek kadar çürümüştü. Belediyeye teşekkür ediyoruz. Buraya yeni bir ağaç dikilmesini de istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Facianın önüne erken geçildi”

Diğer bir esnaf Kadir Baran ise “Yıllardır bu ağaç buradaydı. Yağmur, kar yağınca iyice çürümüştü açıkçası. Tehlike saçıyordu. Birinin ya da araçların üzerine devrilebilirdi. Maddi ve manevi zarar verebilirdi. Belediye ekipleri gerekli incelemeyi yaparak kaldırdılar. Facianın önüne erken geçildi diye düşünüyorum.” ifadelerinde bulundu.

“Gölge veren bir ağaç dikilmesini istiyoruz”

Bedrettin Maradit Caddesi ile Süleyman Kuyumcu Caddesi kesişme noktasında bulunan bir diğer kaldırılması gereken ağaca da müdahale edildi. Bu noktada esnaf olan Murat Bayraktar “Bu ağacın yerine daha sağlıklı, güzel ve gölge veren bir ağaç dikilirse biz memnun oluruz.” diye konuşarak belediyenin çalışmasına destek oldu.

“Miadını doldurmuş ağaçlara müdahale ediyoruz”

Görüşlerine yer verilen Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekibinden Burhan Dursun da şunları kaydetti: “Tehlike arz eden ve miadını doldurmuş ağaçlara müdahale ediyoruz. Bazı ağaçların içi çürümüş. Vatandaşları koruma amaçlı olarak bazı ağaçlara müdahale ediyoruz. Vatandaşa zarar gelirse hepimize gelmiş gibi düşünüyoruz. Belediye olarak biz bunu düşünerek müdahale etmek zorundayız.”

Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, kurtarılabilecek tüm ağaçların kurtarıldığını ancak tehlike arz eden ağaçların da kaldırılmasının önemli olduğunu belirtti. Müdürlük kesilen ağaçların yerine Düzce iklimine uygun ağaçların dikileceğinin altını çizdi.

banner844
Yorumlar (1)
Duzceli 8 ay önce
Duzcede yesilklik yok her yeri beton insaat yptiniz tarim alanlarini imara actiniz yazik gelecek nesillere
16
hafif yağmur