Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Her yıl 9 Şubat’ın toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak amacıyla Türkiye’de “Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlandığını anımsatan İl Müdürü Yılmaz, şunları kaydetti:Whatsapp Image 2022 07 20 At 13.49.24 (1)

“Kanser türlerinin gelişiminde temel etkendir”

“Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri olan sigara kullanımı birçok sağlık sorununa yol açan bir halk sağlığı sorunudur. Ölüm sebepleri arasında en önde gelen risk faktöründen biri olan sigara, aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. Sigara kullanımı başta akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olmak üzere diğer kanser türlerinin gelişiminde temel etkendir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün paylaştığı son verilere göre; tütün kullanımı ve pasif sigara dumanından etkilenmek kalp hastalıkları nedeni ile olan ölümlerin yüzde 12’sinden sorumlu, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin nedenleri arasında ise hipertansiyondan sonra ikinci sırada gelen risk faktörlerinden biridir.”

Sigara bırakma tedavisi

Sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu belirten Yılmaz, sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisinin büyük önem taşıdığının altını çizdi. İlaç tedavisinin amacının, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermek olduğunu aktaran Yılmaz, bu ilaçların doktor tarafından reçeteli olarak verildiğini, bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

YANGINI HASTANE ÇALIŞANLARI SÖNDÜRDÜ YANGINI HASTANE ÇALIŞANLARI SÖNDÜRDÜ

“Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır”

Türkiye’de tütün ürünü kullanan bireylere, bu bağımlılıktan kurtulmaları için ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla kesintisiz destek sağlandığını belirten Yılmaz, “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve Sigara Bırakma Polikliniklerimiz tarafından, sigarayı bırakma kararı alan bireylere bu süreçte rehberlik edilerek, ortaya çıkabilecek nikotin yoksunluk belirtileri ile baş etmeye yönelik davranış değişiklikleri hakkında danışmanlık verilmektedir. 2023 yılında ilimizdeki sağlık kurumlarımızın “Sigara Bırakma Polikliniği”ne başvuran ve danışmanlık hizmeti verilen 735 kişiden 55 vatandaşımız sigarayı bırakmıştır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakmaya, sağlıklı beslenmeye, hareket etmeye ve fiziksel aktiviteye davet ediyorum. Unutmayın; sigara içtiğiniz her an hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın.” ifadelerini kullandı.