Düzce’de okullaşma oranının yüzde 99 seviyelerine yükseltilmesi amacıyla hayata geçirilen proje ve uygulamaların meyvelerini toplanıyor.

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullaşma oranlarını arttırmaya yönelik çabaları desteklemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan erken uyarı ve takip uygulaması ile MERNİS kayıt sisteminin aktif şekilde kullanılmasının sonuç verdiğini duyurdu.

Müdürlük tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrenciden 498'inin okulla buluştuğu vurgulanan açıklama şöyle devam etti:

“Müdürlüğümüzün kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrenciler ile ilgili 20

22-2023 Eğitim Öğretim yılı itibariyle yaptığı çalışmalar sonucunda toplam 369 kayıt dışı ve 639 sürekli devamsız öğrenci tespit edildi.

Kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrencilerin eğitim öğretim sürecine kazandırılması için, İl Milli Eğitim Müdürümüz Tamer KIRBAÇ başkanlığında Mesleki Eğitim, Ortaöğretim, Din Öğretimi ve Temel Eğitim birimlerinden sorumlu yöneticilerimizden oluşan bir komisyon kuruldu.

Komisyon tarafından koordine edilen çalışmalar kapsamında, okullarımızda da okul müdürü, müdür yardımcısı, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeninden oluşan tespit komisyonları oluşturuldu.

Müdürlüğümüz koordinesinde okullarımızda kurulan komisyonlar tarafından, kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrencilerimizin ikamet ettikleri bölgelerde bulunan muhtarlıklar ve öğrencilerimizin evlerine ziyaretler gerçekleştirildi.

“56 ÖĞRENCİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ’NE, 148 ÖĞRENCİ AÇIK LİSE’YE YÖNLENDİRİLDİ”

Bu ziyaretler sonucunda tespit edilen 369 kayıt dışı öğrenciden; 56 öğrenci Mesleki Eğitim Merkezi’ne, 148 öğrenci Açık Lise’ye yönlendirildi. 165 öğrencinin eğitim öğretim sürecine dahil edilmesi yönünde müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar devam etmekte ve süreç titizlikle

takip edilmektedir. Sürekli devamsız 639 öğrencimizin; 102'si öğrenim görmekte oldukları okullarında eğitim öğretime devam etmeye başladı. 66 öğrenci Mesleki Eğitim Merkezi'ne, 126 öğrenci Açık Liseye yönlendirildi, 345 öğrencimiz için Müdürlüğümüz tarafından ilgili kurumlar ile işbirliği yapılarak, ulaşılmaya çalışılmakta ve öğrencilerimizi okula kazandırmak için gerekli çalışmalar hassasiyetle yürütülmektedir. Öğrencilerimiz geleceğimizdir. Bu nedenle kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrencimizin 498'ini okullarıyla buluşturabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.”