Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Ulusal Vefa Programı, Düzce’deki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve kendi öz bakımını yerine getiremeyen yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı bulunan vatandaşların tüm gereksinimleri devlet tarafından karşılanıyor.

Thumbs B C A13E5Ac901Ecff5Ab1D354A28E6Bb019

7 bin 62 personel ile Ulusal Vefa Programı’nı sürdürdüklerini kaydeden bakanlık, “Ulusal Vefa Programı ile bu yıl içerisinde 127 bin 720 yaşlı ve engelli vatandaşın evdeki temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşıladık. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın hanelerini düzenli bir şekilde ziyaret ederek, ev ve kişisel temizliklerini sağladı. Bu doğrultuda ulusal program haline dönüştürülen ve ülke genelinde uygulanan destek için belirli periyotlarla olmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na sadece bu yıl toplamda 1,6 milyar TL kaynak aktardık.” ifadelerini kullandı.

Ulusal Vefa

Ulusal Vefa Programı kapsamında öncelik sırasının ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar olduğu belirtilen programın detayları şu şekilde açıklandı:

“Türkiye Yüzyılı vizyonu ile hiç kimseyi geride bırakmayan toplum anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu kapsamda Ulusal Vefa Programımız ile yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kişisel bakımlarına ilişkin temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan 60 yaş üstü kişilerin yaşadığı haneler ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olan kişilerin bulunduğu hanelerde ihtiyaçları gideriyoruz.”

Sosyal hizmet faaliyetlerini her bir vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sürdürüldüğü vurgulanarak, “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza her türlü desteği sunmaya hazırız. Bu kapsamda sosyal hizmet modellerimizi ihtiyaç ve talepler doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

24092022 2

“GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ SAYILMASI İÇİN TEKLİFTE BULUNDUK” “GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ SAYILMASI İÇİN TEKLİFTE BULUNDUK”

Thumbs B C 109D1Af61Ee78F37D7277F4Df2C592E5